«Поки це виглядає дуже оптимістично, наразі зарано робити такі висновки. Тим паче, що в Україні лише завершується буріння першої пошукової (підкреслюю!) свердловини. Тобто реальні цифри собівартості видобутку і відповідно ціни на газ, ближчими до реальності, будуть зрозумілі в принципі на етапі експериментально-промислового буріння, тобто за близько 5 років у випадку підтвердження наявності комерційно видобувних запасів газу», – зазначив експерт.
Гончар наводить приклад Польщі, де вже пробурено 48 пошукових свердловин. «Однак вони не можуть сформулювати точну собівартість видобутку і відповідно ціну на газ», – додав він.
А отже, як вважає експерт, заяви Азарова «треба сприймати як побажання на майбутнє».
«Звісно, будь-якій владі хочеться наблизити той момент тріумфу чи удачі, показати суспільству, що вони не дарма працювали і ось-ось треба чекати «великого газу», – зауважив Гончар.
Водночас він припускає, що причиною такого оптимізму глави уряду могла стати велика імовірність відкриття на Юзівській площі окрім нетрадиційного покладів і звичайного природного газу
«За геологічними оцінками, на території Юзівської площі, яка відноситься до Харківської області, дуже висока імовірність, що будуть відкриті нові родовища, поклади звичайного природного газу. Звичайно, що собівартість видобутку традиційного природного газу значно нижча і тому видобуток газу щільних пісковиків з цієї площі позитивно вплине на показники собівартості видобутку газу в цілому. Очевидно це й було підставою для певного оптимізму прем’єр-міністра», – пояснює Гончар.
Нагадаємо, прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що собівартість газу, який видобуватиметься на Юзівській газовій площі, становитиме $120-130 за тисячу кубометрів.
Як відомо, українська компанія " Надра Юзівська" (90% належить НАК "Надра України" і 10% – СВК "Геосервіс") і Royal Dutch Shell підписали операційну угоду, яка фактично дозволяє почати роботу на Юзівському газовому родовищі, тобто видобуток сланцевого газу. Угода про розділ продукції підписана строком на 50 років. Початковий етап геологічного вивчення передбачає отримання двомірних і тривимірних сейсмічних даних та буріння 15 свердловин на Юзівській ділянці.