Експерт: ЄС має надати макроекономічну підтримку Україні, якщо Росія поновить тиск після саміту у Вільнюсі

20 Вересня 2013, 15:51

«Російський тиск ймовірно радикально не змінить розрахунки українських урядовців щодо підписання угоди про асоціацію, проте відсутність життєздатних варіантів для боротьби із можливими збитками від російської торговельної блокади має значні ризики для  її імплементації», – вважає Воробйов.

На його думку, «двосторонній діалог з Росією залишається єдиним доступним варіантом для України. Не ясно, що саме українські урядовці пообіцяли Росії в обмін на припинення митних перевірок. Тому основні виклики не зникають: малоймовірно, що сторони знайшли певне інституційний план для регулювання таких митних блокад. Що ЄС може запропонувати для їхнього пом’якшення після Вільнюсу – буде важливим питанням для обговорення серед європейських політиків у найближчі місяці».

Експерт вважає, щоб тримати асоціацію України з ЄС «у колії», ЄС та Польща мають застосовувати до України політику заохочення, що передбачає винагороду певними бонусами за позитивні зміни та реформи. Також, на думку Воробйова, «Європейська комісія повинна продовжувати переконувати український уряд у скасуванні спеціальних митних тарифів на імпорт автомобілів, аби усунути найбільш суперечливе питання двосторонньої торгівлі».

«Водночас ЄС може пообіцяти Україні підтримку у СОТ, якщо вона вирішить скористатися механізмами розв’язання суперечок, що існують в організації.  ЄС також повинен запропонувати інституційний механізм для вирішення суперечок у ЗВТ із членами єдиного економічного простору, наприклад, включаючи положення про сертифікати походження та компенсаційні заходи у новій угоді з Росією. Це може вимагати більш ширшого залучення Євразійської економічної комісії, як ЄС досі уникав», – вважає експерт.

«ЄС має забезпечити чіткий варіант макроекономічної підтримки України,якщо російський пост-асоціаційний удар відбудеться за найгіршим сценарієм. Наприклад, Брюссель міг би чітко дати зрозуміти українському уряду, що ЄС підтримає відновлення необхідного кредиту МВФ  у грудні, аби допомогти полегшити будь-який потенційний макроекономічний удар, як тільки Україна відповідати ключовим критеріям МВФ». – підкреслив Воробйов.