Обама може відкласти удар по Сирії, якщо Асад погодиться на пропозицію Росії щодо хімзброї

10 Вересня 2013, 08:57

«Це потенційно позитивний прорив. Я повинен сказати, що це малоймовірно, щоб ми повернулися до того моменту, щоб публічно заявити, що без військового втручання могли розв’язати проблему використання хімічної зброї у Сирії», – сказав Обама.

В інтерв'ю американським телеканалам Обама наголосив, що удар буде відкладений, якщо режим Башара Асада передасть хімічну зброю під контроль міжнародної спільноти.

За словами Обами, якщо Асад відмовиться від хімічної зброї, то удар по Сирії буде поставлений на невизначено довгу "паузу".

«Міжнародний контроль над запасами хімічної зброї в Сирії не вирішить конфлікту в цій країні, але, можливо, дозволить уникнути військової акції. Ми повинні продовжувати тиснути на Сирію, і я буду говорити про це в завтрашньому зверненні до нації", – сказав президент США.

При цьому він заявив, що готовий розглядати будь-яку можливість, яка дозволить уникнути військової акції. Зокрема, оцінка ситуації, за його словами, відбудеться після голосування в Конгресі. У той же час влада США розглядає і можливі наслідки такого удару.

Зокрема, США допускають, що Іран і " Хезболлах" можуть асиметрично відповісти на використання військової сили в Сирії. Але вони навряд чи зважаться піти на такі дії, вважає Обама.

До цього міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров закликав уряд Сирії передати свою хімічну зброю міжнародній спільноті, щоб уникнути воєнного удару.

«Закликаємо сирійське керівництво домовитися не тільки про передачу місць зберігання хімічної зброї під міжнародний контроль, а й про її подальше знищення, а також про повноцінне приєднання до Організації з заборони хімічної зброї», – сказав Лавров.

Москва вже передала цю пропозицію міністрові закордонних справ Сирії Валідові аль-Муаллему, який перебував у Москві.

Як повідомлялось, 7 вересня міністри закордонних справ ЄС закликали до "чіткої та сильної відповіді" на застосування хімічної зброї 21 серпня поблизу Дамаска.  

Нагадаємо, 31 серпня президент США Барак Обама прийняв рішення застосувати військову силу проти Сирії, але з відтермінуванням дати удару. Обама заявив, що має намір домагатися схвалення Конгресу для нанесення удару по Сирії. Питання винесуть на голосування 11 вересня.

Десять країн «Великої 20» під час саміту в Санкт-Петербурзі заявили, що підтримують позицію США щодо необхідності військового втручання до Сирії. 

Водночас президент РФ Владімір Путін заявив, що в разі нанесення по Сирії військового удару Росія продовжуватиме надавати Дамаску допомогу шляхом поставок зброї і співробітництва в економічній сфері.