Експерт: для втягування Вірменії у МС, Росія підштовхувала Азербайджан до війни у Нагірному Карабасі

7 Вересня 2013, 14:03

Він пояснив раптове рішення вірменського президента про приєднання до Митного союзу єдиною причиною «безпрецедентним тиском Кремля».

За словами Шахназарян, тиск відбувався за кількома напрямками.

Зокрема, Кремль планував підштовхнути офіційний Баку до нової війни за Нагірний Карабах, поставляючи на мільярди доларів російську зброю Азербайджану: у тому числі, наступальну на $1 млрд. Крім цього російські дипломати публічно говорили про можливість дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в самій Вірменії.

За словами експерта, «Москва має певні важелі тиску на внутрішньополітичному полі».

«В країні є впливові політичні сили – "Процвітаюча Вірменія", "Дашнакцутюн", Вірменський національний конгрес та інші, які діють у фарватері російських інтересів Думаю, були й інші важелі тиску», – пояснив Шахназарян .

Намагаючись спрогнозувати подальший розвиток відносин з Євросоюзом, вірменські політологи одночасно також намагаються зрозуміти, яким все ж таки буде формат участі їхньої країни в Митному союзі, сподіваючись, що будуть знайдені варіанти на кшталт "українського". Зокрема, участь у цьому інтеграційному об'єднанні в якості спостерігача. У такому випадку, перспектива підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС залишається.

«Наша Конституція не дозволяє країні стати повноцінним учасником Митного союзу Якщо ж раптом, незважаючи на заборону Конституції, Вірменія все ж стане повноправним членом МС, то це матиме дуже негативні наслідки для країни, оскільки вона стане придатком Росії» , – констатує Давид Шахназарян.

За його словами, вступ до МС загострить для країни проблему трудової міграції. У числі інших негативних наслідків – обмеження суверенітету ; звуження впливу країни у світі. Крім того , Вірменія перестає бути суб'єктом врегулювання нагірно-карабаського конфлікту .

Як повідомлялось, Глава МЗС Литви – країни, що зараз головує у ЄС, Лінас Лінкевічус заявив, що вступивши у Митний союз, Вірменія втратить шанс на приєднання до зони вільної торгівлі Євросоюзу.

раніше голова комітету Європарламенту у закордонних справах Ельмар Брок (Німеччина) вважає, що Росія шантажувала Вірменію, щоб вона вступила до Митного союзу.

Деякі російські експерти вважають, що намір Вірменії вступити у Митний союз є суто політичним рішенням.

Нагадаємо, Президент Вірменії Серж Саргісян заявив про рішення вступити до Митного союзу після зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним 3 вересня.