«Я думаю, що ця заява спрямована на те, щоб заспокоїти виборців, які віддають перевагу Митному Союзу. А їх серед виборців ПР все таки більшість. Щоб не знизити рейтинг, пообіцяти, що це питання (вступу в ЄС чи Митний союз. – Ред.) вирішуватиметься на референдумі. А він може бозна коли відбутися, оскільки поки не йдеться про вступ України ні в Європейський, ні Митний союз, а лише про асоціацію з ЄС. І завжди можна сказати: коли це питання буде на часі, тоді проведемо референдум», – заявила Бекешкіна, додавши, що заява Януковича у такому випадку – «однозначно маніпуляція».
Крім цього, на думку соціолога, те, що сказав Янукович, «виглядає абсолютно абстрактно».
«Якщо референдум відбуватиметься за прийнятим закон, який розкритикувала і Венеціанська комісія, то результат буде таким, як хоче Адміністрація президента, тобто запрограмований. Оскільки законом не передбачені зовнішні спостерігачі, дільничні комісії формуватимуть місцеві органи влади тощо», – зауважила соціолог.
«Крім цього, виникає питання: а про що буде референдум, якщо можна поставити питання, котрі передбачають лише відповідь «так» або «ні». Якщо ставитимуться два питання (стосовно вступу до ЄС і Митного союзу окремо. – Ред.), то вони будуть вирішені позитивно. Зважаючи на результати опитувань, в Україні є лише невелика розбіжність (на кілька відсотків) серед прихильників ЄС, ніж Митного союзу. У такому разі хіба можна буде зробити висновок (після референдуму. – Ред.)?», – обурюється Бекешкіна.
Питання зовнішньої орієнтації України, як зазначає соціолог, займає останні позиції списку того, що найбільше цікавить українців.
«Водночас питання зовнішньої орієнтації як і мовне питання – серед тих небагатьох, що ділять суспільство і політичне поле. А тому це (референдум. – Ред.) – розділить його однозначно», – додала вона.
Втім, соціолог зауважує, що загальнонаціональна громадська думка на референдумі може бути викривлена.
«Деякі переважання західного вектору відбуваються завдяки молоді. А ця частина електорату, як правило, менше ходить голосувати. Існує і ще один чинник – значна частина молоді у великих містах живе не за місцем реєстрації, тобто вона об’єктивно не зможе брати участь у референдумі. І ця частина буде просто усунута від прийняття дуже важливого рішення», – підсумовує Бекешкіна.
Нагадаємо, в інтерв'ю українським телеканалам президент Віктор Янукович заявив про обов'язкове проведення всеукраїнського референдуму в разі прийняття рішення про вступ до Європейського чи Митний Союз.
Заступник голови парламентського комітету з питань євроінтеграції (фракція "Свобода") Олег Панькевич заявив, що реалізація пропозиції президента Віктора Януковича про всеукраїнський референдум щодо інтеграційного вибору країни буде профанацією, яка не має нічого спільного з волевиявленням громадян.
Депутат від "Батьківщини" Сергій Соболєв заявив, що опозиція не підтримуватиме проведення референдуму.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що заявою про проведення референдуму Віктор Янукович залишає для себе певний простір для маневру на президентських виборах 2015 року.