НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Політолог: заявою про референдум Янукович хоче уникнути відповідальності перед своїм проросійським виборцем

Заявою про проведення референдуму про вступ до Європейського чи Митного Союзу Віктор Янукович залишає для себе певний простір для маневру на президентських виборах 2015 року. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив політолог Володимир Фесенко.

«Такою заявою (про можливість референдуму. – Ред.) президент залишає для себе певний простір для публічного маневру. Це – не завдання на найближчі півроку чи рік. Це – для маневру у 2014-2015 році. Не раніше», – вважає Фесенко.

«А тоді все залежатиме від політичної кон’юнктури: чи потрібно підтримувати нинішній курс на євроінтеграцію чи (у випадку непідписання угоди про асоціацію з ЄС) виникне потреба в активізації переговорів з Росією і в участі в Євразійському союзі. Саме тоді це треба буде підкріплювати референдумом», – додає він.

У свою чергу, політолог Вадим Карасьов також вважає, що питання вступу в один чи інший союз може виникнути не раніше президентських виборів 2015 року.

«З одного боку, це питання – суто теоретичне, тому що поки не йде мова про вступ в якийсь союз, а з іншого – тактичне», – вважає він.

Зокрема, Янукович, на думку Карасьова, намагається «обійти комуністів та інших проросійських груп», які що активно намагаються дискредитувати підписання угоди про асоціацію з ЄС.

«Він намагається показати, що не проти референдуму, чим обмежує доступ до цієї теми проросійських груп осіб. А проводити його щодо підписання угоди про асоціацію – немає сенсу, бо нині йдеться не про вступ в ЄС, а розширену зону вільної торгівлі і асоційований статус країни у відносинах з ЄС», – зазначив Карасьов.

Крім цього, політолог зауважує, що більшість виборців Януковича виступають за «дружбу з Росією».

«А отже, Янукович не може сказати, що він особисто – за Європейський Союз. Він хоче уникнути відповідальності перед своїм проросійським виборцем, переклавши основну відповідальність на референдум і волю народу. Але оскільки розуміє, що в даній ситуації референдум – це розкол України, і він не принесе результатів ні одній, ні іншій стороні, то говорить, що терміни цього референдуму поки не визначені. Це – тактична гнучкість Януковича», – вважає політолог.

Нагадаємо, в інтерв'ю українським телеканалам президент Віктор Янукович заявив про обов'язкове проведення всеукраїнського референдуму в разі прийняття рішення про вступ до Європейського чи Митний Союз. 

Заступник голови парламентського комітету з питань євроінтеграції (фракція "Свобода") Олег Панькевич заявив, що реалізація пропозиції президента Віктора Януковича про всеукраїнський референдум щодо інтеграційного вибору країни буде профанацією, яка не має нічого спільного з волевиявленням громадян.

Депутат від "Батьківщини" Сергій Соболєв заявив, що опозиція не підтримуватиме проведення референдуму.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.