Зокрема, було створено Міністерство доходів і зборів, яке має стати ключовим інструментом наповнення держбюджету. Проте в його створенні вбачається новий крок глави держави в посиленні позицій «Сім’ї», адже відомство очолив її вірний друг 32-річний головний податківець Олександр Клименко. Наявність міністерства з таким рівнем повноважень формує нову політико-адміністративну реальність у системі виконавчої влади.
Вперше від часу відновлення незалежності України керівник податкового органу входитиме до складу Кабміну – ані голова Держмитслужби, ані голова Державної податкової служби членами уряду не були. Крім того, президентським указом пропонується об’єднання цих фіскальних гігантів із їхніми численними арміями. Так, у територіальних органах Державної податкової служби на сьогодні працює 54 366 осіб (що є одним із найвищих показників серед органів влади в Україні), Державної митної служби – 15 084. Плюс майже 1,8 тис. службовців у їхніх центральних апаратах. Для порівняння: держслужбовців у всіх місцевих державних адміністраціях (обласних, Київській, Севастопольській міських та районних) загалом працює приблизно стільки само, як відтепер налічуватиметься в новоствореному міністерстві, – близько 70 тис.
До того ж указ суттєво послаблює статус міністра фінансів України, оскільки саме через нього раніше здійснювалися координація і спрямування податкової та митної служб. «Координація і спрямування» – це не фігура мови, а перелік достатньо важливих організаційних повноважень. Зокрема, зі створенням нового Міністерства доходів і зборів міністр фінансів втрачає такі з них, як-от погодження та подання на розгляд Кабміну розроблених службами проектів законів і підзаконних актів (тобто можливість впливати на ініціативи податкових органів, які потребували його «візи»); затвердження планів роботи ДПС і ДМС; погодження всіх кадрових призначень та звільнень у структурних підрозділах останніх тощо.
Появу нового міністерства, яке дістане контроль над усіма податковими доходами держави, у владних коридорах обговорювали досить давно – з 2011 року. Його активно просували і віце-прем’єр Сергій Тігіпко, і прем’єр Микола Азаров. Активними опонентами цієї ідеї були митники. Зокрема, у червні 2012-го тодішній голова Держмитслужби Ігор Калетнік заявляв, що вона на перспективу і може бути реалізована лише через п’ять років. Цікаво, що після призначення Калетніка на посаду віце-спікера парламенту один зі співробітників центрального апарату ДМСУ в приватній розмові натякнув, що «це не суто кадрове призначення, на нас, напевне, чекає якась велика реорганізація». Процедура реорганізації дасть змогу новому керівництву Міністерства доходів і зборів без зайвих зусиль провести кадрові чистки Державної митної служби, де чимало посад у руках «людей Калетніка».
Утім, головне в указі президента від 24 грудня 2012 року те, що вкотре продемонстровано відсутність у нинішньої влади навіть натяку на стратегію адміністративної реформи.