Автори відзначають, що в Україні створити громадську організацію набагато складніше, ніж бізнес. За словами заступника голови Центру громадської адвокатури Тетяни Яцків, процедура реєстрації громадських організацій надто зарегульована чинним законодавством, що є застарілим для сучасних реалій. Різні уряди кілька разів вносили новий Закон «Про громадські організації» у парламент, але його раз по раз відкликали у зв’язку зі зміною прем’єрів.
Одна з основних проблем – складна й тривала процедура реєстрації громадської організації: потрібно від 7 до 23 документів (точна кількість залежить від статусу), у той час як для реєстрації бізнес-компанії достатньо лише 4 документи. Через марудність процесу чимало юрфірм не беруться за цю справу зовсім. Послуги ж тих небагатьох, що можуть взяти її на себе, обходяться в солідну суму.
«Така ситуація породила в юридичних колах невеселий жарт: «Обміняю одну громадську організацію на два товариства з обмеженою відповідальністю й одне приватне підприємство», – відзначають автори.
За даними Мін’юсту, близько 60% охочих створити громадську організацію не проходять процедури реєстрації. Це значно гальмує розвиток громадянського суспільства та різних форм його самоорганізації.
До прикладу: в Естонії на 10 тисяч населення припадає 201 неурядова організація, в Хорватії – 85, Угорщині – 46, в Україні – 17.
Детальніше про діяльність громадських організацій в Україні та за кордоном читайте у матеріалі «Біг з перешкодами» у №18 Тижня