Нещодавно Міноборони Росії заявило, що російська влада в односторонньому порядку вирішила змінити морські кордони країни з Литвою і Фінляндією в Балтійському морі. Як пише видання Moscow Times, посилаючись на проєкт постанови російського уряду, йдеться про частину акваторії на сході Фінської затоки, а також поблизу міст Балтійськ і Зеленоградськ у Калінінградській області. Водночас вже за день, у середу 22 травня, проєкт постанови зник із порталу нормативних актів. Що означають такі маневри Кремля?
Згідно з видаленим документом (який утім доступний на сайті archive.is), на кордоні з Фінляндією російська влада планувала скоригувати координати в зоні островів Йяхі, Соммерс, Голланд, Родшер, Малий Тютерс, Вігрунд, а також поблизу північного вхідного мису річки Нарва. На кордоні з Литвою під перегляд потрапила зона Куршської коси, райони мису Таран, мису на південь звідти, а також Балтійської коси. Попри те, що згодом цю пропозицію видалили з сайту російського уряду, заява викликала активне обговорення та занепокоєння, з-поміж іншого, серед балтійських сусідів Росії.
Так, міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс заявив, що це ще одна гібридна операція Росії. «Цього разу вона намагається поширити страх, невпевненість і сумніви щодо своїх намірів у Балтійському морі. Це очевидна ескалація проти НАТО та ЄС, і на неї необхідно дати тверду відповідь», — написав він. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, як пише видання AP, повторив репліку Ландбергіса, сказавши, що «чим це би не було, це, схоже, ще один приклад абсолютно віроломного виду гібридної війни, яку практикує Путін».
Читайте також: Морська хвороба: Ініціатива трьох морів (ІТМ)
Тим часом, міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен заявила, що Конвенція ООН з морського права містить положення про визначення морських зон прибережної держави, яких Росія повинна дотримуватися як підписант документу. «Спричинення плутанини — це також гібридний вплив. Фінляндія не розгубиться», — додала вона. Згодом Еліна Валтонен, як пише видання Bloomberg, заявила, що Фінляндія вважатиме такі дії Росії «звичайною перевіркою координат», які дозволяє статут ООН, тож наразі «немає причин для спекуляцій».
Чарлі Салоніус-Пастернак з Фінського інституту міжнародних відносин, якого цитує ВВС, заявив, що російський план явно намагається виглядати бюрократичною, технічною вправою. «Але це також дуже типовий російський підхід: “прощупати” всюди, а потім, якщо отримаєте відсіч, сказати, що це нічого не означало», — переконаний він.
Раніше країни Балтії за підтримки інших європейських держав, зокрема Великобританії, Німеччини та Франції, попередили, що Росія може напасти на одну з них протягом наступних кількох років. Але минулого місяця фінський президент Александр Стубб сказав Financial Times, що така атака «дуже малоймовірна», хоча Фінляндія та НАТО все ж повинні до цього підготуватися.
«Путін хоче контролювати Балтійське море»
Головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден в інтерв’ю німецькому виданню Redaktionsnetzwerk Deutschland заявив, що мета Путіна — контроль над Балтійським морем. За його словами, йдеться не лише про шведський острів Готланд, який країна активно озброює після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а й Аландський архіпелаг. «Росіяни уважно стежать за тим, що відбувається на входах і виходах у Балтійське море. Воно таке ж важливе для Путіна, як для нас той факт, щоб воно залишалося відкритим і безпечним, — каже Мікаель Бюден. — Якщо Росія візьме під свій контроль і перекриє Балтійське море, то це матиме величезний вплив на наше життя у Швеції та всіх інших країнах, що межують з ним. Ми не можемо цього допустити. Балтійське море не повинно стати ігровим майданчиком Путіна, де він лякає членів НАТО».
Шведський посадовець додав, що той, хто контролює Готланд, контролює Балтійське море. Тому країна зараз охороняє острів за допомогою постійно дислокованих на ньому підрозділів та тимчасово перекидає туди додаткові сили, якщо небезпечна ситуація зростає. «У разі необхідності ми можемо використовувати острів для наступальних операцій. З Готланду ми також можемо допомогти іншим державам НАТО в Балтійському морі жити в безпеці, — додає головнокомандувач Збройних сил Швеції. — Та якщо Путін вторгнеться на острів, він може загрожувати країнам НАТО з моря. Це був би кінець миру та стабільності в Північному та Балтійському регіонах».
Читайте також: Розколи: Європа похитнулася
Він також додав, що російські нафтові танкери у Балтійському морі є реальною загрозою насамперед для довкілля Європи. «Ці дуже старі кораблі належно не обслуговують, їхнє російське походження приховують, бо вони не плавають під російським прапором. Росія може спричинити екологічну катастрофу прямо на нашому порозі, назвавши це нещасним випадком. Наслідки для навколишнього середовища будуть руйнівними», — сказав Мікаель Бюден.
Водночас, за його словами, росіяни також можуть використовувати ці кораблі для ведення війни проти НАТО іншими способами. «Для Росії немає кращого способу підкрастися до нас, ніж замаскуватися під старий нафтовий танкер. Вони можуть використовувати кораблі, щоб прослуховувати наші комунікації, таємно транспортувати що-небудь або використовувати їх для підводних диверсій», — додав головнокомандувач Збройних сил Швеції.
Тим часом, німецьке видання Bild пише, що командир батальйону «Готланд», полковник Магнус Фріквалл також підтверджує, що ця загроза реальна. Водночас колишній міністр оборони Латвії, голова аналітичного центру «Northern Europe Policy Centre for Defence and Security» Артіс Пабрікс заявив німецьким журналістам, що Москві треба дати зрозуміти, що кожен сантиметр території буде захищений — неважливо, на морі чи на суші. «Це може призвести до конфлікту, в якому Росія також нападе на шведський острів Готланд. Ми повинні запобігти цьому чітким “ні” з самого початку», — сказав він.