Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
24 березня, 2011   ▪   Віктор Каспрук   ▪   Версія для друку

Талібаністан: можливе рішення проблеми тероризму в Афганістані

У пакистано-афганському прикордонні може постати нова держава, вважає Салем Алі, професор Університету штату Вермонт (США)
Талібаністан: можливе рішення проблеми тероризму в Афганістані

- Професоре Алі, в одній із ваших останніх статей «The Islamic Republic of Talibanistan» Ви пишете, що, «Ті політики, які розробляють стратегію Вашингтону, явно збентежені впливом талібів у Афганістані. Проте причини підтримки талібів не можуть бути повністю усунені, а боротьба з ними може потребувати фундаментальних змін у військовій і політичній стратегії Заходу». Чи може створення Талібаністану принести мир в Афганістан і стабільність в Пакистан? 

- Моя позиція така: запускаючи мирний процес ми повинні визнати, що радикальні ісламські ідеології неможливо запровадити у «помірних ісламських» державах, якими хочуть бути Афганістан і Пакистан. Райони Пакистану, де живуть племена талібів, і східні райони Афганістану є дуже різними демографічно та більш консервативними. Талібан вже має контроль над ними. Якщо ми хочемо успіху мирного процесу, то мусимо визнати цю існуючу ситуацію і запропонувати розділення ідеології між помірним Афганістаном і Пакистаном та ісламістами, котрі хочуть жити за суворими законами шаріату. Радикальні ісламісти з всієї території Афганістану, які прагнуть жити за такими законами, можуть іммігрувати в ці регіони, а тих, хто хоче виїхати змушені будуть взяти участь в референдумі і переселитися в інші регіони Афганістану.

Я не підтримую поглядів ісламістів, а лише пропоную спосіб для початку переговорів щодо припинення війни, котра паралізує обидві країни, а також шкодить міжнародним інтересам США. Єдиний спосіб зупинити і стримати ісламістів – це забрати у них потенціал для пропаганди, надаючи шанс для миру і перевіряючи їх навики управління через процес референдуму.

- Припустимо, що рух «Талібан» погодиться змінити свою природу. Тоді він мав би трансформуватися в партію, щоб припинити збройну боротьбу і почати діяти парламентським шляхом. Чи не так?

- Якщо таліби порушать умови мирного процесу, то військові частини Заходу повинні неодмінно залишитися. Це буде більш легітимним з точки зору населення. Напів-автономний регіон, створення якого я пропоную, має надійно контролюватися на кордоні. Там буде також обмежень на в'їзд (подібно до того, як Китай регулює в’їзд і виїзд із Гонконгу). 

- Ваша думка про те, що проблема може бути вирішеною за допомогою передачі частини територій Афганістану талібам - це всього лише ідея. Але вона може лише поглибити конфлікт ...

- Ми намагалися боротися з ними протягом десятиліття і зазнали невдачі маючи найсучасніші технології та розвідку. Так що ми повинні бути прагматичними і розглядати інші доступні варіанти.

- Ви думаєте, що друге правління талібів буде відрізнятися від першого?

- Коли тягар управління переміститься до них, вони змушені будуть піти на компроміс. Зверніть увагу, що під час першого правління вони постійно перебували в стані війни з Північним альянсом, і багато «злодіянь» були здійснені використовуючи виправдання війною. Проте, навіть тоді вони були готові йти на компроміс щодо економічних питань і навіть направили делегацію до Вашингтона для переговорів про угоду щодо трубопроводу.

Так що керований тиск, у поєднанні з моніторингом безпеки, фактично здатен природно пом’якшити погляди «Талібану». Крім того, загроза військових дій буде стримувати їх від будь-які їх експансіоністської наміри.

- Необхідне створення політичного простору для того, аби реалізувати ідею. За винятком Південного Афганістану і Вазиристану, переважна більшість пакистанців не буде підтримувати рух «Талібан» навіть під брендом проголошення ісламістської держави. Ви берете до уваги цей фактор? 

- Безумовно. Саме тому я пропоную, щоб процес референдуму реалізовувався у тих регіонах, де таліби вже мають вплив та де-факто владу. Якщо референдум, який повинен чітко розмежувати точку зору шаріату - мирна угода передбачає відхилення від деяких ісламістських правил - покаже, що талібів не підтримують, то це узаконить акції проти них. Однією з неодмінних умов такого референдуму має бути участь жінок – яка вже юридично є обов’язковою в Афганістані і Пакистані.

- Спокуса створити державу, котра в своїй основі використовуватиме принципи закладені ще у сьомому столітті, завжди існувала у фундаменталістсько- налаштованих мусульман, які не проти повторити такий же експеримент в сучасну епоху. Чи може Талібаністан відкрити шлях до нового Халіфату?

- Як я вже сказав, їх експансіоністські мотиви повинні бути локалізовані, і це є частиною мирної пропозиції. Вони можуть мати свій власний емірат, якщо референдум це підтримає, але питання щодо експансіоністського халіфату  не має розглядатися взагалі.

- Контрольовані талібами області Афганістану, де ісламські фундаменталісти і терористичні організації мають право діяти (або, як Ви висловилися, заснувати «Ісламську Республіку Талібаністан») – можуть вирішити усі попередні проблеми?

-  Мирна угода вимагає «викорінення» такого фундаменталістського руху як «Аль-Каїда». Деякі прихильники «Талібану» жорсткого курсу відкидатимуть таку пропозицію. Проте подібна угода створюватиме певні можливості для миру і видаляючи найбільш екстремістські елементи «Аль-Каїди», котрі, безсумнівно, мають бути усунутими через цілеспрямовану діяльність правоохоронних органів. Останні ж мають ставитися до «Аль-Каїди», як до будь-яких інших злочинців.

- «Талібан» на даний час має «певну силу» в Пакистані завдяки високому рівню його підтримки офіційними колами. Чи може Пакистан підтримати ідею Ісламської республіки Талібаністан?

- Пакистан постраждав більше від ісламського екстремізму, ніж будь-яка інша країна за останні два роки, і самі військові були неодноразовою ціллю ісламістських атак щойно офіси розвідки в місті Фейсалабад стали мішенню для бомбових атак. Таким чином робити подібні висновки без чітких фактів є безвідповідально. Звичайно ж незаперечним є той факт, що пакистанські збройні сили хотіли б мати більший авторитет і вплив в Афганістані, зокрема через попередній конфлікт з Індією. Немає сумніву, що вирішення регіонального конфлікту в Кашмірі зменшить шанси на підтримку, яку ісламісти мають в будь-якому місці.

- У цьому випадку має змінитися і кордон між Пакистаном і Афганістаном?

- Так, напів-автономний регіон також включав би і частину найбільш віддалених східних районів Афганістану.

Довідка Тижня

Салем Алі  професор екологічних досліджень в Школі навколишнього середовища і природних ресурсів імені Рубінштейна Університету штату Вермонт (США) та директор Інституту екологічної дипломатії і безпеки Центру політичних досліджень імені Джеймса Джеффордса цього ж Університету. Він також ад'юнкт-професор в Університеті Брауна (Вотсонський інститут міжнародних досліджень) та викладач Університету миру (Коста-Ріка) запрошений Організацією Об'єднаних Націй.

Професор Салем отримав докторську ступінь в Массачусетському технологічному інституті (MIT), МНС у галузі екологічного права та політики в Єльському університеті, та ступінь бакалавра з хімії в Університеті імені Тафтса (диплом з відзнакою).


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Французькі політики, котрі відразу після Помаранчевої революції позиціонували себе групою підтримки України, нині активно лобіюють інтереси Кремля.
  31 травня, Алла Лазарева
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня, Віталій Рибак
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено