Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
24 березня, 2016   ▪   Алла Лазарева   ▪   Париж   ▪   Версія для друку

Брюссельський заповіт терориста

Франція посилює заходи безпеки внаслідок терактів у Бельгії, оскільки брюссельські вибухи зорганізували ті самі люди, що здійснили теракти в Парижі.
Брюссельський заповіт терориста

На паризькому Північному вокзалі — повно поліцейських та військових з автоматами. Саме сюди приходять потяги з Брюсселя. Залізничне сполучення між двома столицями щойно відновлено. Париж на порядок посилив контроль на всіх в’їздах до міста, на вокзалах та в аеропортах.

“Я відразу подумала, що вони будуть мститися, коли почула про арешт Салаха Абдеслама”, - каже Катрін, офіціантка з привокзального кафе “Terminus Nord ». У кав”ярні майже нема відвідувачів, тож дівчина охоче вступає до розмови. “Я не здивована, що сталися нові теракти, навіть більше: я знала, що вони будуть, - впевнено промовляє Катрін, вправно забираючи горнятка з-під кави з сусіднього столика. - Ще тоді, в листопаді, я чітко відчула: це лише початок. Коли кордони Європи нагадують друшляк, дивно чекати іншого”.

Салах Аблеслам — один з організаторів паризьких терактів, якого було заарештовано кілька днів тому в одному з передмість Брюселя. Під час допиту він зізнався слідчим, що планував висадити себе в повітря 13 листопада на стадіоні “Stade de France », але передумав. “Преса, політики зраділи арешту та заходилися ледь не святкувати перемогу над тероризмом, а мене не відпускало лихе передчуття, - згадує Катрін. - Я виросла в проблемному передмісті, сусід їздив воювати до Сирії й повернувся зовсім іншою людиною... Цих хлопців краще не заганяти до глухого куту...”

Проміжний підсумок терактів у Брюсселі - 31 загиблий, 270 поранених. Представники бельгійських офіційних структур наголошують, що перелік жертв весь час уточнюється та, на жаль, доповнюється. Соціальні мережі сповнені запитів про пошук близьких, що зникли без вісті. По телебаченню, в пресі — безліч фотографій загиблих в аеропорту та в брюссельському метро. Студент, молода матір, підприємець, вчитель... Як упередити наступні імовірні теракти? Нема сумніву, що Ісламська Держава, яка взяла на себе відповідальність вибухи, відступати від обраного шляху не збирається. В квартирі, що знімали, за фальшивими документами, брюссельські терористи, знайдено15 кг вибухівки, 150 літрів ацетону, здоровезну сумку, набиту цвяхами та гвинтами”. Всі розуміють, що це — не єдина схованка, де виготовляють бомби та сподіваються їх застосувати.

Читайте також: Reload через терор

Питання часу... Більшість експертів, які висловлюються з приводу недавніх подій у Брюселі, вживають цей або подібний вислів. “Йдеться про сталу, організовану структуру, яка чітко планує координує дії, - наголошує в численних інтерв’ю знавець джихаддизму, автор книги “Зіткнення деколонізацій” П’єр Вермерен. - Чому саме Бельгія перетворилася на осередок тероризмe  в Європі? Бо вона не має колишніх колоній у Магрибі та на Близькому Сході, її чиновники не знаються на тонкощах психології, на упередженнях, вразливих місцях цієї категорії імігрантів. Ці люди накопичили величезну кількість травматизмів, в їхньому середовищі панує гранична бідність, поширені апокаліпсисне бачення світу та велика недовіра до будь-якої держави”.

Експерт наголошує, що нині у Бельгії мешкає 700 000 мусульман, переважна більшість з яких живе дуже закрито, громадами, відповідно до тих місць, звідки вони родом. Радикалізація в таких умовах відбувається часом дуже швидко. “Бельгійські політичні еліти не звикли зважати на релігійний фактор, бо не мають відповідного колоніального досвіду, - пояснив П’єр Вермерен у інтерв”ю BFM-TV. - Бельгія не звернула належної уваги на розквіт салафізму в передмістях Брюсселю.”

Один з організаторів теракту в аеропорту, Ібрагім Ель Бакрауі, залишив у смітнику поряд зі своїм тимчасовим помешканням лист, який бельгійська та французька преса назвала “заповітом терориста”. “Я почуваюся загнаним, не знаю, що мені робити, аби не опинитися, як він, за ґратами, - написав смертник. - Мушу діяти якнайшвидше”. Текст, щоправда, більше схожий на чернетку листа, що адресовано комусь, кого треба попередити, чому події відбулися дещо раніше, ніж були передбачені. Криміналісти саме так коментують знахідку поліції. Але, символічно, лист можна вважати і заповітом в тому сенсі, що він нагадує: небезпека тепер надовго, а таких молодиків, котрі повертаються з сирійських тренувальних таборів, — не бракує. Кожен з них, з різних причин, здатен запанікувати та почати діяти. Бельгійська поліція не приховує, що спільники організаторів терактів переховуються, не виключено, на французькій землі.

Читайте також: Французька мрія в корекції

Співорганізатори бельгійських та паризьких терактів, брати Халід та Ібрагім Ель Бакрауі, в останні кілька місяців облаштувалися зовсім недалеко від штаб-квартири НАТО та керівних інституцій ЄС. Недобрий збіг дошкульно ілюструє і заперечення реальності, і сліпий лібералізм, що більше схожий на інтелектуальні лінощі, притаманні багатьом західним політикам. “Це так просто — експлуатувати страх та вимагати додаткових повноважень, - критикує бельгійську владу Свен Мері, адвокат нещодавно заарештованого терориста Салаха Абдеслама. -  Паризькі та бельгійські теракти є передовсім свідченням провалу інтеграційної політики ЄС”.

За кілька днів Свен Мері з невідомого правника перетворився на впізнавану зірку, що не сходить з екранів французького та бельгійського ТБ. Преса пише, що в Бельгії він зажив лихої слави “захисника покидьків”. Клієнти Мері — торговці кокаїном та вербувальники найманців до Сирії, помічник серійного вбивці, а тепер — терорист, причетний до загибелі десятків безвинних людей. Адвокат каже, що 26-річний Салах Абдеслам готовий співпрацювати з бельгійським слідством, але не хоче бути екстрадованим до Франції.

Читайте також: Фортеця на семи вітрах

Французькі слідчі інкримінують Абдесламу активну співорганізацію терактів 13 листопада. Він, зокрема, винаймав автомобілі й замовляв готель для іншого терориста, Абдельхаміда Абауда, який загинув під час поліцейського штурму квартири у Сен-Дені, де він переховуввався. Абдельхамід та Салах — друзі дитинства. Вони разом пропадали в барах, підторговували наркотиками, разом потрапили до в’язниці після невдалої спроби пограбувати гараж в 2010 році. Обидва мали профіль радше дрібних злочинців та досить швидко перетворилися на адептів радикального тероризму. Скільки ще таких молодиків мешкає по вбогих передмістях, відбуває незначні терміни по в’язницях, їздить до тренувальних таборів до Сирії та спокійно повертається додому, до Франції, Бельгії, інших країн Європи? Ясно, що проблему не розв”язати за кілька місяців. Успіх боротьби з тероризмом потребує відмови від наївних стереотипів та чіткого усвідомлення, що свободу не можна завоювати раз і назавжди. За неї доводиться змагатися та помирати щодня, в розвинених економічних країнах та за їхніми межами.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.