«Звільнити» Насірова

Політика
3 Березня 2017, 17:50

В день, коли НАБУ і Спеціалізована антикорупційна прокуратура проводили обшуки в офісах фіскалів, сам очільник відомства раптово зліг у відомчу лікарню «Феофанія». Саме туди вимушені були відправитися детективи для вручення підозри пану Насірову. Втім, на певний час, їх зміг зупинити звичайний вахтер, який закрив перед носом правоохоронців двері. Головному фіскалу країни треба було протриматись до 22:00,адже слідчі дії не можуть проводитись з десятої вечора і до шостої ранку. Детективи ж змогли прорватися до палати із хворим близько 23-ї. Приблизно в цей же час Антикорупційне бюро повідомило про затримання голови ДФС. Однак, нібито непритомному Насірову лише зачитали підозру у скоєнні злочину за ч.2 ст. 364 (зловживання службовим становищем). Після цього лікарі заявили, що у їхнього пацієнта підозра на інфаркт і його терміново вивезли до кардіохірургії. Адвокати, які на той момент зібралися під дверима лікарні, одразу заявили – дії правоохоронців не законні, адже їх клієнт не був у свідомості. Скидається на те, що наразі це і буде основною лінією захисту. Мовляв, процесуальні дії порушують законодавство, оскільки відбулися після 22:00, а сам Насіров нічого не чув. НАБУ є чим відповісти: попри заборону, у невідкладному випадку, якщо затримка може призвести до втрати слідів злочину або втечі підозрюваного, процесуальні дії дозволені. Щодо останнього, то за наявною інформацією, найближчим часом Насіров готувався вилетіти за кордон. Побутує версія, що мав місце злив інформації і чиновника попередили про підготовку затримання. Цю інформацію в НАБУ журналістам не підтвердили, але й не спростували.

«Зібрали достатньо доказів, які підтверджують, що в діях Фіскальної служби є ознаки злочину. Вчора (2 березня – ред.) ми провели ряд обшуків за місцем роботи та проживання Насірова. Даних про те, що він пішов на лікарняний, у детективів не було. Вже під час цих дій з’ясувалося, що Насіров у Феофанії. І після обшуку детективи разом із прокурором САП поїхали туди, аби вручити підозру», – розповів під час брифінгу голова НАБУ Артем Ситник.

Читайте також: Стан здоров'я Насірова дозволяє транспортувати його в суд – ЗМІ

Він також додав, що після зачитування підозри був складений протокол. Наразі ж необхідно вирішити питання із запобіжним заходом. Оскільки Насіров вважається хворим, то затримання, а тим паче арешт будуть під питанням. Щоправда, сумніви щодо погіршення стану здоров’я головного фіскала виникають не лише у пересічних користувачів соцмереж і блогерів, які вже встигли покепкувати із «хворого чиновника».

«Детективи мають отримати медичну документацію, її перевірять фахівці. Якщо будуть намагання підробити документи і ми це встановимо – реагуватимемо відповідно до законодавства. Наша контргра також полягатиму у тому, що ми маємо забезпечити об’єктивне обстеження здоров’я підозрюваного. Після буде вирішено питання про його переміщення в ізолятор тимчасового тримання або ж до зали суду», – заявив Ситник, коментуючи раптову хворобу Насірова.

Хоча перед цим заступник керівника САП Володимир Кривенко заявив, що чиновник не вважається затриманим, оскільки перебуває в лікарні.

Колишньому очільнику ДФС наразі інкримінують зловживання службовим становищем. Мова йде про його участь у газових схемах Олександра Онищенка, який минулого року встиг утекти з країни. Є інформація, що документи на затримання Насірова лежали ледь не два місяці. Але НАБУ цю інформацію не підтверджує. В той же час правоохоронці запевняють – наразі мають залізні докази, які підтверджують провину чиновника. За словами Ситника, схема була наступна: фірми з орбіти Онищенка (ТОВ «Хас», ТОВ «Надра Геоцентр», ТОВ «Карпатнадрасервіс») подавали документи до ДФС щодо отримання розстрочки оплати ренти за користування надрами. Попри те, що у згаданих ТОВ були заборгованості перед державою за користування надрами, Насіров видав дозвіл на вищезгадану розстрочку. В результаті договори компаній з Укргазвидобуванням не розривалися, а отриманий природний газ через підконтрольні Онищенку суб’єкти господарювання перепродавали підприємствам за ринковими цінами. Завдяки підписаним в ДФС документам держава, за словами детективів, зазнала збитків на 2 млрд грн. І це лише один з епізодів схеми. Загалом у цих операціях фігурувало 20 осіб, більшість з яких наразі затримана. Частина з них визнали свою провину. Організатором схем називають саме Онищенка, проте наразі він продовжує переховуватися від слідства за кордоном і час від часу намагається шантажувати Банкову, обіцяючи оприлюднити аудіозаписи, які начебто мають дискредитувати президента Петра Порошенка. Попри декларовану незалежність НАБУ, можна припустити, що таким чином Онищенка застерігають від подібних кроків у майбутньому. До того ж, наразі можна говорити, що влада не планує вступатися за Насірова. Не встигла завершитися прес-конференція Ситника, на якій він заявив про необхідність відсторонення головного фіскала від посади, як Кабінет міністрів знайшов йому заміну.

Читайте також: Порошенко прокоментував справу Насірова

Тимчасовим очільником ДФС став Мирослав Продан, колишній в.о. заступника Насірова. Сам він виходець із Вінниці, пов’язаний із прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом. Знайомства із головою уряду він не приховує. До свого призначення у високе крісло Продан працював у структурах ДФС, ще за часів Януковича. Спочатку він займав посаду головного фіскала Вінниці, потім – Вінницької області. Місцеві активісти звинувачували його у зв’язках із т.зв. «горіховою мафією», яка займалася поставками волоських горіхів за кордон. Продан навіть фігурував щонайменше у трьох кримінальних провадженнях, пов’язаних із такого роду криміналом. Втім, за його словами, був лише свідком. Наразі провадження закриті «За відсутністю складу злочину». Крім того, в.о. голови ДФС активісти звинувачують у нібито створенні конвертаційно-транзитних фірмах, які за кілька років існування завдали державі збитків на 89 млн. Однак прямих доказів, які б підтверджували вину чиновника, наразі немає.

В той же час у кулуарах парламенту поговорювали, що свого часу саме через Насірова провладна більшість домовлялася про голосування із т. зв. «групою Хомутинніка». А Онищенко нібито заявляв, що такі домовленості фінансувалися через голову Держфіскальної служби. Однією з умов співпраці була обов’язкова присутність Насірова у кріслі ДФС. Однак минулого тижня представники Радикальної партії начебто заявили про свою готовність увійти до складу коаліції і співпрацювати з більшістю. Голова фракції РПЛ Олег Ляшко заявив, що наразі про це мова не йде. Втім, Насірова таки затримали. Наразі це дає привід припустити, що питання співпраці Банкової з групою Хомутинніка на його умовах бодай частково, але зняте. Можливо за рахунок все тої ж РПЛ і позафракційних депутатів. Так чи інакше, більш точно про це можна буде говорити із початком пленарного тижня у парламенті.

Читайте також: НАБУ показало схему участі ДФС у розкраданні коштів у "газовій справі" Онищенка

Для НАБУ ж справа Насірова є принциповою. До відомства є претензії як від високопосадовців, так і від суспільства. Перші, судячи х усього, не проти зробити Антикорупційне бюро більш лояльним. Це можна зробити або дискредитувавши відомство в цілому, або посунувши з посади Ситника за результатами аудиту. Його мають проводити представники парламенту, уряду та президента. Народні обранці спробували вдатися до другого варіанту. Наприкінці лютого вони намагалися вирішити це питання, обравши свого представника. Першою кандидатурою став Роберт Сторч, заступник генерального інспектора Департаменту юстиції США, другою – британець Найджел Браун, якого вже встигли порівняти із «лижним інструктором Януковича». Від Кабміну аудитором може виступити Джованні Кесслер – генеральний директор Європейського управління по боротьбі із шахрайством. Хто ж представлятиме Банкову поки не відомо. Втім, якщо владі вдасться отримати два голоси з трьох – можна говорити про вдалу реалізацію плану «замирення НАБУ».

Попри все вищезгадане, головним питанням лишається наступне: чи будуть ставити палки в колеса у справі Насірова? Адже і НАБУ, і чинній владі необхідно показати здобутки на ниві боротьби із корупцією. Банковій це необхідно навіть більше, оскільки не можна забувати про фактор західних партнерів. В той же час, є побоювання щодо працівників Феміди. Історія знає приклади, коли затримані екс-високопосадовці, не без мовчазної підтримки провладних сил, завдяки рішенням людей у мантіях виходили на свободу, так і не отримавши покарання. Надії б можна було покладати на Антикорупційний суд, але він досі не створений. Так чи інакше, відповіді на ці питання мають дати найближчі два дні. Адже саме впродовж цього часу мало б вирішитись питання щодо обрання Насірову запобіжного заходу.