Президент Петро Порошенко 21 червня перебуває у Парижі, де вже відбулася його зустріч з французьким колегою Франсуа Олландом. Після зустрічі співрозмовники вийшли до журналістів та дали коротку прес-конференцію.
Про «нормандський формат»
Зі слів як Порошенка, так і Олланда зрозуміло, що ймовірність спільної зустрічі лідерів України, Франції, Німеччини та Росії найближчим часом доволі висока.
За словами Порошенка, український порядок денний такої зустрічі вже сформовано: обговорення безпекових критеріїв, обговорення поліцейської озброєної місії ОБСЄ на окупованій території, звільнення заручників, формування дорожньої карти з наданням особливої уваги питанням послідовності, питання гарантій виконання взятих на себе зобов'язань щодо Мінського процесу.
«Упевнений в тому, що всі ці питання можуть обговорюватися найближчим часом на зустрічі в «нормандському форматі» на найвищому рівні», – сказав Порошенко.
Олланд підкреслив результативність «нормандського формату». За його словами, одним із результатів є самі Мінські угоди.
«Ми готуємо нову зустріч у «нормандському форматі», щоб посилити прогрес і подальше виконання Мінських угод», – заявив він
Порошенко, у свою чергу, зазначив, що саме існування «нормандського формату» дозволило звільнити кількох українців із російського полону.
«Останні події та кроки доводять ефективність «нормандського формату». Спільними зусиллями ми звільнили Савченко, Афанасьєва, Солошенка», – сказав він.
При цьому офіційна Москва відкидала можливість такої зустрічі. 20 червня речник президента РФ Дмітрій Пєсков заперечив можливість зустрічі «нормандської четвірки» вже найближчим часом. Зокрема, за його словами, немає необхіних Кремлю «передумов» для неї, а також зустріч неможлива до саміту НАТО у Варшаві 8 та 9 липня.
Про санкції проти Росії та Мінські угоди
Президент України заявив, що питання зняття санкцій з Росії потрібно прив’язати до процесу деокупації Донбасу.
«Виведення російських військ з нашої території, припинення поставок озброєнь, боєприпасів, техніки, забезпечення безперешкодного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на всю територію, включаючи неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону, звільнення заручників, початок політичного процесу», – сказав він.
Майже з ідентичною заявою виступив Олланд, щоправда він змінив акценти на окремих пунктах Мінських угод.
«Якщо повністю буде виконаний «Мінськ», то можна передбачити поетапне зняття санкцій. Але поки це не виконано, і це питання чітко пов'язане з виконанням Мінських угод… Станом на тепер не виконані всі умови і етапи цього процесу, зокрема, мова йде про виборче законодавство, вибори на сході України, звільнення заручників і повернення Україні контролю над кордоном», – сказав президент Франції.
Слід зазначити, що Порошенко та Олланд підтвердили – Мінські угоди залишаються головним документом для врегулювання ситуації на Донбасі.
«Україна віддана Мінським домовленостям та чітко виконує всі взяті на себе зобов'язання», – сказав Порошенко.
У свою чергу, в Кремлі напередодні зробили заяву з критикою Мінських угод. 18 червня, голова Адміністрації президента РФ Сєргєй Іванов у телеефірі заявив, що Мінські угоди зайшли в глухий кут.
Сьогодні, 21 червня, одночасно з паризькою зустріччю, прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков заявив, що Росія взагалі не може виконувати пункти Мінських угод, оскільки «це може зробити тільки Київ», а також, що в Москві «чекають на демонстрацію від Києва готовності обговорювати виконання умов Мінських угод» на зустрічі «нормандської четвірки».
Про безвізовий режим та двосторонні взаємини
Порошенко подякував Олланду за чітке виконання плану дій, щодо надання Україні безвізового режиму, який був складений і затверджений Європейською Радою. Пізніше президент України також закликав французьких парламентарів сприяти ухваленню безвізового режиму для громадян України.
Окрім того, Порошенко закликав французькі підприємства взяти участь «у процесі масштабної та прозорої приватизації в Україні», а самого президента Франції відвідати Україну найближчим часом.