2019 року в книгарні «Є» презентували книжку Вахтанґа Кіпіані «Справа Василя Стуса». У залі був присутній француз із томиком перекладів, у яких віршам Стуса надано французького звучання. Його попросили прочитати щось. «Je ne comprenais pas…» – починався перший рядок. Присутні попросили перекласти, француз дещо розгублено вимовив: «Я не зрозумів…»
«Я так і не збагнув…» – мовила я пошепки.
Я так і не збагнув,
І досі ще не знаю,
Чи світ мене минає,
Чи я його минув…
– сказав у мікрофон присутній у залі Дмитро Стус.
Цього року Василеві Стусу могло б виповнитися 85. Важко уявити, як би він переживав з Україною все, що відбулося від 1985-го року його загибелі. «Людина без шкіри, яка гостро відчувала фальш, брехню і чужий біль», – схарактеризував його співкамерник, психіатр і дисидент Семен Глузман.
У четвер, 19 жовтня, у Центрі Леся Курбаса відбудеться публічне інтерв’ю акторки Галини Стефанової з Марією Стус, сестрою Василя Стуса.
Читайте також: Василю Стусу — 85. Поет без політики
А в наступні два дні в Києво-Могилянській бізнес-школі триватиме Міжнародна конференція до 85-ліття поета. У фокусі обговорення – Василь Стус і західна культурна традиція, проблематика автентичного буття в його віршах і життєтворчості, донецький та київський текст у ліриці Стуса.
Повна програма заходів – за посиланням.
Насамкінець у неділю, 22 жовтня, організатори запрошують на прогулянку Києвом Василя Стуса. Зустріч об 11.00 біля пам’ятника Кобзарю в Парку ім. Шевченка – культовому місці для покоління шістдесятників.