“Зрада” відміняється: що буде з бібліотечними закупівлями наступного року

Культура
22 Вересня 2021, 13:34

"Щоб забезпечити новими книжками українських видавництв всі бібліотеки, за підрахунками Інституту книги, потрібно 300 млн грн. Це мізерна сума на фоні 15 млрд грн додатково на ремонт доріг. Але на 2022 рік на бібліотечні вирішили не виділяти ні копійки. Що ж, вибір пріоритетів між асфальтом і книжками зрозумілий", – написала депутатка.

 

У коментарі Тижню директорка Українського інституту книги Олександра Коваль зазначила, що станом на сьогодні в проєкті бюджету на 2022 рік справді не передбачені кошти на видатки розвитку (капітальні) за кодами 3110 і 3160, за якими УІК закуповує книжки для бібліотек, виконує роботи з цифровізації, закуповує обладнання довгострокового користування, вартістю понад 20 тис. грн (за потреби). Але з досвіду попередніх років, зауважила очільниця УІК, виділення коштів за цими кодами завжди відбувалося після того, як затверджені кошти на поточні витрати, і в цьому році буде так само.

 

"Однак, ситуація в цьому році відрізнятється тим, що на 2022 і наступні роки ми сподіваємося на значне збільшення фінансування, як на поточні, так і на капітальні витрати (бібліотечні закупівлі і цифрові проєкти) для того, щоб почати виконувати цілі і завдання Стратегії розвитку читання (вона ще не затверджена, але сподіваємося, що буде затверджена Кабміном в цьому році)", – розповіла Олександра Коваль.

 

Читайте також: Стратегія розвитку читання: що готова зробити Рада

Зокрема, УІК очікує збільшення фінансування на закупівлі з 49 млн грн до 183 млн грн, що дозволить вийти на рівень поповнення фондів на 1,1 млн примірників, тобто трохи більше 2018 року. Також УІК сподівається, що Мінфін дозволить Інституту надавати гранти на видання книжок, проведення заходів з промоції читання і  виділить на це додаткові кошти.

 

"В цілому, ми очікуємо, що у 2022 році Інститутові виділять 681 млн грн за обгрунтованими нами потребами замість 151 млн грн, які ми маємо в цьому році. Рішення за Міністерством фінансів і за депутатами ВР.  Дуже сподіваємося на розуміння і підтримку, тому що ситуація з книговиданням і з читання в Україні вже давно є критичною і загрожує повним колапсом у 2022-2023 роках, якщо уряд і органи місцевого самоврядування нен знайдуть коштів для підтримки галузі і бібліотек", – зазначила директорка УІК.