Зобов’язані законом

Світ
10 Липня 2015, 10:44

Зневагу Кремля до верховенства права в Росії добре ілюструє «віджим» «ЮКОСа», колись най­­більшої та найефективнішої наф­тової компанії в країні. Її вільнодумний керівник олігарх Міхаіл Ходорковскій був не просто дуже заможною людиною, а ще й політичним подразником. Тож через низку сфабрикованих судів «ЮКОС» розділили на частини. Після сумнівного аукціону 2004 року його найкращі активи потрапили в «Роснефть» – державну нафтову компанію під управлінням близького соратника Путіна.

Тоді це було схоже на чисту перемогу Кремля. Але через 10 з лишком років акціонери «ЮКОСа», кишені яких полегшали тоді на кілька мільярдів доларів, почали досягати разючих успіхів у пошуках правди в іноземних судах. Російська сторона програла кілька великих справ у трибуналах Страсбурга, Стокгольма й Гааги – останній присудив РФ виплатити акціонерам рекордну компенсацію в розмірі $50 млрд за те, що не змогла захистити іноземних інвесторів. Тепер позивачі намагаються отримати свої гроші, полюючи за російськими державними активами по всьому світу.

Путін і його поплічники помилково вважають, що західна правова система працює за російським маріонетковим принципом

Перші залпи цієї битви прозвучали вражаюче. Суди Бельгії і Франції заморозили банківські рахунки російської держави (дипломатичне майно захищене імунітетом від конфіскації, але інші активи – ні). РФ відреагувала різко, заявивши, що ці рішення продиктовані політичними мотивами. Вона пригрозила відповісти західним країнам аналогічними діями.
Путін і його поплічники на власному досвіді знають, що більшість судів і суддів у РФ – слухняні маріонетки своїх політичних хазяїв. Вони ж помилково вважають, що західна система працює за таким самим принципом і тільки прикривається грубішою ширмою лицемірства й брехні. Нинішні правові гризоти в їхніх очах – це лиш частина постійних намагань іноземців оточити, підірвати й остаточно знищити Росію.

Читайте також: США вручили Росії виклик до суду у справі ЮКОСа

Але чужинці не переслідують Росію. Вони реагують на її поведінку. Якщо РФ порушить закон, то неминуче програє в суді. Вона добровільно підписала міжнародні конвенції, згід­­но з якими інвестори подають на неї до суду. Тому не варто скаржитися, коли правила починають діяти. Також не треба звинувачувати держави Заходу в тому, як саме карає правова система. У країні, де керує закон, держава не диктує судам, що їм робити.

Позивачам у справі «ЮКОСа» буде дуже важко отримати реальну компенсацію в межах підписаної Росією конвенції. Заходу це теж може обійтися в якусь копійку. Очевидно, що і з практичного, і з морального погляду потрібно шукати для конфіскації активи, які належать російським державним енергетичним гі­гантам: «Газ­прому» й особливо «Роснефти», які поглинули велику частину «ЮКОСа». При цьому здіймуть ґвалт західні міноритарні акціонери «Роснеф­­ти» (зокрема, Вritish Рetroleum, якій належить 20% акцій). Але конфіскація активів «Роснефти» стала б вершиною справедливості: ВР повинна була знати, що російський монополіст виріс на краденому. Набагато важливіше, щоб на це була воля судів: тоді візьме гору закон.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist