У Мінську під час рейду житловими будинками силовики білоруського КДБ застрелили мешканця однієї з квартир. Під час штурму загиблий також смертельно поранив із мисливської рушниці одного зі службовців.
За словами КДБ Білорусі, інцидент трапився “в ході проведення спеціальних заходів з відпрацювання адрес, в яких могли знаходитися особи, причетні до терористичної діяльності”. Відтак у відповідь на постріли “особливо небезпечного злочинця”, силовики відкрили вогонь.
В мережі шириться відео з місця подій, змонтоване з двох різних камер. Його показав державний білоруський телеканал ОНТ. На ньому не видно тіла загиблого чоловіка, також викликає питання синхронізованість зйомки з обох камер.
Телеграм-канал слідчого комітету Білорусі повідомив: “На законні вимоги співробітників правоохоронних органів 31-річний житель Мінська відмовився відкрити двері квартири і заблокувався в ній. З метою подальшого так званого "хайпа" проводив відеозйомку. Після проникнення в квартиру співробітників, чоловік відкрив вогонь з мисливської рушниці в бік правоохоронців. В результаті одного з них заподіяні тілесні ушкодження, від яких він помер в лікарні ".
Також у повідомленні зазначено, що дружина загиблого мешканця квартири, яка знімала події на телефон, також затримана за співучасть у вбивстві співробітника КДБ.
Загиблий мешканець Мінська й “особливо небезпечний злочинець” – працівник американської IT-компанії «Epam Systems» Андрій Зельцер. Йому був 31 рік, мав дружину та сина. Захоплювався триатлоном, фехтуванням, мав зареєстровану рушницю, за яку сплачував внески до «Білоруське суспільство мисливців і рибалок». Виступав проти узурпаційної влади Аляксандра Лукашенка, публічно висловлював свою позицію в соцмережах.
Читайте також: Загибель голови Білоруського дому в Україні. Що відомо на цей момент (оновлено)
За даними ініціативи BYPOL загиблий співробітник КДБ – боєць групи “А” Дмитро Федосюк 1990 року народження з позивним “Нірвана”. Мати силовика – Тетяна Федосюк – є керівницею одного з підрозділів центрального апарату КДБ. Наразі ця інформація ще перевіряється. Також BYPOL наголосив, що як видно з відео з місця подій, дії співробітників КДБ не відповідають вимогам чинного законодавства Білорусі.
Серед інших подій, 25 вересня група “Чорна Бусел" повідомила у телеграм-каналі "Буслов ляцяць" про “успішне закінчення операції відплати”. На базу ОМОН в Мінську скинули дві ємкості по 5 літрів із запальною сумішшю. Інтервал між викидами – 20 секунд.
Кожне попадання, за словами у повідомленні, супроводжувалось гучними вибухами. Також група повідомила, що всі відомчі автомобілі можуть бути наступними об’єктами для атаки, тому вони радять не паркувати свій транспорт біля таких об’єктів, як база ОМОН в столиці та інших відомств Міністерства внутрішніх справ Білорусі. Влада наразі ніяк не прокоментувала інцидент.
На кордоні Польщі з Білоруссю також відбуваються спекуляції. Зокрема 29 вересня з’явилась новина про те, що білоруські служби вдягають мігрантів у військову форму для дестабілізації ситуації на кордоні. Про це пише опозиційне білоруське видання “Белсат” з посиланням на прикордонну службу Польщі.
На фото видно мігрантів, одягнених частково у форму, а на задньому фоні купи із іншими частинами одягу військових.
Також видання посилається на пост прикордонної служби Польщі, де на записі з тепловізорних камер видно, як білоруська сторона допомагає нелегалам перетнути технічний бар’єр на кордоні.
Strona białoruska pomaga nielegalnym imigrantom w forsowaniu zapory technicznej na granicy ????. Funkcjonariusze SG regularnie zabezpieczają sprzęt i narzędzia potrzebne do nielegalnego przekroczenia granicy.#zgranicy #pojazdobserwacyjny pic.twitter.com/YJCliMgKgj
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) September 28, 2021
Також польське видання RMF24 повідомляє про рекордну кількість нелегальних спроб перетнути кордон. 29 вересня з’явилась новина про те, що прикордонники зафіксували 473 спроби незаконного перетину кордону з Білорусі до Польщі за минулу доби. Про це повідомила речниця прикордонної служби Польщі Анна Міхальська. У зв’язку з цим після засідання польського уряду, речник Пьотр Мюллер повідомив, що Рада міністрів вирішила попросити президента Анджея Дуду продовжити надзвичайний стан ще на 60 днів. Нагадаємо, його ввели 2 вересня й охоплює він 183 місцевості.
У той час литовська влада вже почала зводити фізичний бар’єр на кордоні з Білоруссю для боротьби із навалою нелегальних мігрантів. Компанія «Тетас» почала зводити бар’єр на кордоні в рамках першої фази проєкту. На прикордонних пунктах пропуску Друскінінкай, Бараускас і Адутішкіс встановлюють розмітку та привозять будівельну техніку, повідомляє уряд республіки Литва на офіційному сайті.
“Планується, що перші сегменти, виготовлені відповідно до вимог, визначених Державною прикордонною службою при Міністерстві внутрішніх справ (VSAT), будуть привезені до кордону, а будівництво розпочнеться у жовтні,”, – йдеться у повідомленні.
Наступні оперативні роботи почнуть у листопаді та грудні. Відповідно до проєкту VSAT, огорожа простягатиметься на 100 кілометрів прикордонними ділянками, вигота сягатиме 4 метрів, а зверху огорожі покладуть спіраль. Повністю проєкт мають закінчити до квітня наступного року.