Зникнення українця Гриба в Білорусі. Родичі подали скаргу в ЄСПЛ

4 Вересня 2017, 12:10

Родина Павла Гриба, який зник у Білорусі, подало скаргу в Європейський суд з прав людини. Про це заявили родичі українця, його адвокат та правозахисники на брифінгу в Києві в понеділок, 4 вересня, передає кореспондент Тижня.

Фото із Facebook Ігоря Гриба

«РФ порушує право Гриба на незастосування тортур. З діагнозом гіпертензія в 90% такого синдрому розширюються судини, можуть бути кровотечі, смертність у їх випадку до 50%. Павло Гриб як заручник не підходить. Неправильний догляд, харчування, фізичний вплив тощо може призвести до незворотних наслідків», – розповіла адвокат Євгенія Закревська.

"Заяву про злочин ми Білорусі продублювали, оскільки перший раз влада Білорусі сказала, що заяви немає. І лише за 12 днів по нашій заяві в правоохоронних органах Білорусі почався якийсь рух", – додала вона.

Закревська пояснила, що реакція від ЄСПЛ має надійти у найближчі тижні.

"Це скарга в порядку правила 39 Європейської конвенції з прав людини. Така заява подається у випадках, коли є загроза того, що згодом ці права відновити взагалі буде неможливо. В даному випадку є пряма, конкретна загроза життю. Така скарга була відправлена найтерміновішою поштою зранку в суботу, а також сьогодні про дубльована факсом. Ми очікуємо найближчими тижнями реакції. Реакцією має бути направлення урядам держав запиту від ЄСПЛ, а потім, а може й одразу, відповідні рекомендації. Тобто, це питання не років, а днів", – сказала вона.

Координатор Медійної ініціативи за права людини Марія Томак розповіла, що встановити місце перебування Павла Гриба досі не вдалося, з дня його зникнення минуло півтора тижня.

«Немає сенсаційних новин, встановити місце досі не вдалося. Існують ризики щодо стану здоров'я Гриба, що, зважаючи на практики російських силовиків, доволі загрозливо. Водночас, про політичну складову говорити зарано, поки ми не маємо деталей справи», – сказала вона.

"Ми контактуємо з російськими правозахисниками, вони допомагають нам шукати Павла. Сподіваюся, завдяки цьому цього тижня ми зможемо отримати якісь новини", – додала Томак.

За словами батька, Ігоря Гриба, українські прикордонники неофіційно повідомили, що його син в Україну не повертався.

«У мого брата вроджена аномалія розвитку. У людини неправильно відбувається кровопостачання всіх внутрішніх органв. Якщо будуть спроби фізичного насилля – то можуть настати незворотні наслідки. Мій брат потребує спеціального догляду», – розповіла сестра Ольга Гриб.

Також вони зазначили, що просили офіс українського омбудсмена направити людину в Краснодарський край, аби знайти Гриба.

Родичі виступили з офіційним зверненням до влади Білорусі, Росії й України. Вони вимагають від РФ надати родині й адвокату Павла Гриба інформацію про його місце тримання, обвинувачення, які йому висунули, стан розслідування справи, стан здоров’я українця. Також вони вимагають забезпечити доступ Гриба до медичного обслуговування, українського консула й незалежного адвоката.

Нагадаємо, колишній прикордонник, а нині військовий капелан Ігор Гриб заявив, що спецслужби Росії викрали його сина Павла в Білорусі. Згодом ЗМІ з'ясували, що ФСБ використала 17-річну дівчину, щоб заманити юнака до іншої країни. За словами консула, Павла Гриба немає серед офіційно затриманих у Білорусі, і його не утримують у слідчих ізоляторах країни. Посольство України передало в МЗС Білорусі ноту з проханням надати інформацію про українця. ЗМІ отримали непідтверджену інформацію, що від може перебувати в управлінні ФСБ у Краснодарі (РФ).

Правоохоронні органи почали досудове розслідування щодо зникнення Гриба.