Знову Станік

ut.net.ua
11 Квітня 2008, 00:00

 Прорватися на роботу Станік не допоміг і спецназ 

На початку квітня Президент України Віктор Ющенко своїм указом поновив Сюзанну Станік на посаді судді Конституційного Суду. Нагадаємо, що майже рік тому, 1 квітня 2007 року, він звільнив її за порушення присяги. З моменту першої відставки екс-суддя не гаяла часу й активно судилася. Спочатку Шевченківський районний суд Києва, а пізніше і Верховний Суд України задовольнили її позов до Президента й зобов`язали його скасувати указ про звільнення річної давнини. Однак відновлена суддя не змогла попрацювати довго – вже 3 квітня Віктор Ющенко новим указом скасовує відповідний указ Кучми 2004 року про призначення Станік, і знову звільняє її з посади судді.
 
Аргументація Віктора Ющенка зводиться до того, що у 2004 році вона склала присягу в парламенті за відсутності у залі засідань голови держави. В той день Верховна Рада розглядала питання силової фальсифікації виборів міського голови Мукачева, дуже неприємні для Леоніда Кучми.
 
У відповідь Станік заявила про тимчасове відкликання свого підпису під ухвалами суду, які приймалися за її участі з березня 2004 по квітень 2008 року.
 
Хід Станік, за оцінкою більшості фахівців-юристів, не потягне за собою юридичних наслідків. Відкликання підпису суддею КС не передбачено, як не передбачено й перегляду рішень Конституційного Суду через таку підставу.
 
Андрій Стрижак, Голова Конституційного Суду України, вважає: “Рішення КС не підлягають оскарженню. Є тільки одна причина, за якою можна оскаржити рішення КС: якщо відкрилися нові дані, що були при розгляді справи, але не були враховані судом”.
 
Однак сам указ Ющенка, який скасовує указ Кучми про призначення Станік суддею Конституційного Суду, може викликати інші проблеми. Виникає ряд запитань. По-перше: скільки інших суддів КС складали присягу за відсутності Президента або Прем’єра? По-друге, чи можуть бути скасовані інші укази попереднього Президента?
 
Вся історія зі Станік є черговим свідченням цікавої тенденції. Реальне життя держави все далі й далі відривається від юридичної системи, яка мала б забезпечувати її ефективне функціонування. Зокрема, юридична система наскільки заплутана й недосконала, що політики легко можуть трактувати занадто багато положень на свою користь і своїми діями фактично вибудовувати паралельну до офіційно зафіксованої систему існування держорганів. Причому так діють усі. Парламент приймає бюджет, вносячи поправки в інші закони, що заборонено рішенням КС(Тиджень № ), і президент, як гарант Конституції, на це не звертає уваги.
 
Р.S. Коли верстався номер, Верховна Рада проголосувала за звернення до Президента, в якому просить його переглянути свій указ щодо Станік на відповідність щодо низки статей Конституції. 10 голосів дав БЮТ. Шоу триває.