Команда дослідників Університету Джонса Гопкінса повідомляє, що на глиняних циліндрах завдовжки з палець, розкопаних у Сирії, викарбувано свідчення одного з найдавнішого алфавітних письма в історії людства.
За словами дослідників, це письмо, яке датується приблизно 2400 роком до н.е., передує іншим відомим алфавітним письменам приблизно на 500 років, перевертаючи уявлення археологів про те, звідки з’явилися алфавіти, як вони поширювалися в різних суспільствах, і що це могло означати для ранніх міських цивілізацій.
Гленн Шварц, професор археології в Університеті Джона Гопкінса, який виявив глиняні циліндри, так розповідає про знахідку: «Алфавіти революціонізували писемність, зробивши її доступною для людей поза межами королівської сім’ї та соціальної еліти. Алфавітна писемність змінила спосіб життя людей, те, як вони думали, як вони спілкувалися. І це нове відкриття показує, що люди експериментували з новими комунікаційними технологіями набагато раніше і в іншому місці, ніж ми уявляли раніше».
Шварц вивчає, як ранні міські райони розвивалися по всій Сирії та як менші міста виникали в регіоні. Разом із колегами з Амстердамського університету він керував 16-річними археологічними розкопками в Телль-Умм-ель-Марра, одному з перших міських центрів середнього розміру, які з’явилися на заході Сирії.
В Умм-ель-Марра археологи знайшли гробниці ранньої бронзової доби. Одна з найкраще збережених гробниць містила шість скелетів, золоті та срібні прикраси, кухонний посуд, наконечник списа та непошкоджені гончарні посудини. Поруч із глиняним посудом дослідники знайшли чотири злегка обпалених глиняних циліндра з написами, схожими на алфавітні. Гленн Шварц коментує це так: «Ціліндри були перфоровані, тож я так розумію, що вони були мотузкою прив’язані їх до іншого об’єкта, щоб служити ярликом. Можливо, на них детально описано вміст посудини або її походження, чи кому вона належала. Втім, без засобів для перекладу написаного ми можемо лише здогадуватися».
Використовуючи методи датування вуглецем-14, дослідники підтвердили вік гробниць, артефактів і писемності. Шварц так про це зазначає: «Раніше науковці вважали, що алфавіт був винайдений в Єгипті або біля нього десь після 1900 року до нашої ери. Але наші артефакти старіші та походять з іншої області на мапі, що свідчить про те, що історія походження алфавіту може бути зовсім іншою, ніж ми думали».