Змусити Януковича не переслідувати опозицію можуть лише Євросоюз і США

28 Серпня 2011, 10:59

«Є раціональний варіант, який полягає в тому, що після того, як Януковича обрали президентом, він мусив би дотримуватися  іншої лінії поведінки, тобто навпаки його іміджу додала б спроба налагодження діалогу з опозицією, позиціонування себе як збалансованого лідера. На жаль, обрано інший варіант, який шкодить самому Януковичу і послаблює його позиції на міжнародній арені. За нинішніх умов, оскільки тут включилася інша логіка, я думаю, що, по-перше, вплинути може тиск з боку міжнародних структур – Євросоюзу, США, Ради Європи. Янукович на це звертає увагу. І цей варіант я вважаю достатньо реальним. Зокрема, когось можна зробити нев’їзними. Це змусить можновладців реагувати на зауваження щодо порушення демократії. По-друге – це власне посилення громадської активності. Втім, на жаль, у цьому варіанті поки що я критичної маси не бачу. Варто почекати декілька місяців, однак це буде пов’язано насамперед з соціально-економічними провалами влади. Хоча в цьому контексті можна буде висувати і політичні вимоги», – стверджує Гарань.

Такої ж думки дотримується політолог Тарас Березовець.

«Громадянські осуди та обурення зараз не варто розглядати. Тому найбільш дієво, що може зупинити, – це реакція ЄС, США. Це те, на що реагуватиме влада, і вона є дуже чутливою до цього. Це може бути призупинення процесу парафування угоди про асоціацію з Україною і ЄС, введення персональних санкцій, як було зроблено США щодо низки російських правоохоронців після смерті юриста Сергія Магнатського. Водночас проти країни в цілому ніхто, я думаю, запроваджувати санкції не буде, втім, обмеження пересування Європою чи США, замороження рахунків, власності, якщо її знайдуть за кордоном – це такі речі, які можуть діяти», – зазначає Березовець.

На думку політолога, Україні однозначно не загрожує «білоруський сценарій». Та й сама процедура оцінки Євросоюзом щодо політичних процесів в певній країні потребує часу.

«Це дуже бюрократична процедура, яка вимагає чимало часу. Певний результат можна очікувати приблизно за півроку після висновків відповідних структур, які займаються такими питанням», –  зазначив він.

Попри це, на Україну може вплинути і реакція Росії щодо політичних переслідувань.

«Росія не зацікавлена в засудженні Тимошенко, оскільки виходить, що Путін, який підписував цей договір, став співучасником. Вона вже втручається в цей процес, і я думаю, що цей вплив може бути доволі серйозний», – додав він.