Наталія Васютин заступник головного редактора

Зміна свідомості

ut.net.ua
8 Серпня 2008, 00:00

 

 
 
 
 
 
 
 
 
«Понад 30 000 родинам уже виплатили кошти на відшкодування збитків, завданих стихією», – заявила прем’єрка Юлія Тимошенко. Вона звітувала громадянам про те, куди й скільки йде грошей, виділених із бюджету. Але ні пари з вуст щодо розподілу коштів, що їх як пожертви відправляли на урядові рахунки прості українці.
 
Звіту про надходження пожертв ми не знайшли ані на сайті Кабміну, ані в прес-службі. На момент здачі номера до друку відомо було лише те, що станом на 1 серпня через SMS українці переказали 2 млн 100 тис. грн. Далі ж уряд інформував громадськість тільки про те, працівники яких держустанов переказали свій денний чи місячний заробіток. Суми при цьому не називалися Тільки в одному випадку ми знайшли суму – 5 млн грн перерахувала Черкаська ОДА Рожнятівському району Івано-Франківської області. Ми кинулися шукати інформацію на місцях, адже в більшості рахунків отримувачами коштів значилися конкретні облдержадміністрації. Виявилося, що й там не знають, скільки пожертв до них надійшло. Ці рахунки відкривав уряд, і саме там треба шукати цифри, пояснювали нам у прес-службах ОДА.
 
Водночас, приватні благодійні фонди активно звітують не лише про витрачені кошти, але й про те, звідки ці кошти походять і кому дістаються. Майже всі фонди насамперед кинулися допомагати Верховинському району Івано-Франківської області, де люди в прямому сенсі відрізані стихією від цивілізації. Так, Фонд співачки Руслани та братів Кличків відправив туди гелікоптери з гуманітарною допомогою. А Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» окрім води, продуктів і одягу, спрямував туди ще й будівельну техніку, яка буде допомагати у відновленні інфраструктури району. Загалом, Фонд Ахметова вже витратив понад 500 тис. грн, а в майбутньому планує виплатити ще по 50 тис. сім’ям загиблих та розробити стратегію допомоги іншим потерпілим регіонам. Фонд Руслани та Кличків скооперувався з Фондом Віктора Пінчука. Вони планують витратити теж не менше півмільйона. Прикметно, що лише Фонд дружини президента «Україна-3000» скерував свою допомогу не адресно, а на вищезгадані урядові рахунки – по 10 тис. грн Івано-Франківській, Чернівецькій та Львівській ОДА. Безпосередньо ж мешканцям постраждалих регіонів Фонд висловив свої співчуття. Показово, що всі фонди використовували кошти, закладені у власні бюджети ще до стихії. Навіть Фонд Руслани та Кличків, які оприлюднили свій рахунок для громадських пожертв, наразі до переказаних на нього коштів ще не звертався. «Там лише декілька тисяч», – пояснили нам у прес-службі Фонду.
 
З усього перерахованого можна зробити такі висновки. По-перше, вітчизняний бізнес порівняно, приміром, із 2000 роком, коли від стихії постраждало Закарпаття, став більше соціально відповідальний. По-друге, він не довіряє свої кошти урядовим структурам і прагне їх витратити самотужки. І, по-третє, українці не довіряють ані владі, ані фондам, намагаючись теж допомогти адресно, як-то сім’я Нагорних із Києва сім’ї Будяних із Чернівецької області. В останніх під час повені народилося немовлят.