ЗМІ повідомляють, що цьогоріч з України виїхало найбільше громадян за 11 років. Ці дані варто публікувати з урахуванням нюансів

Суспільство
17 Грудня 2021, 18:45

За 10 місяців 2021 року країну покинули і все ще не в’їхали назад понад 600 тисяч українців. Це найбільший показник за останнi 11 рокiв. Про це повідомляє Опендатабот. Інформацію також опублікували у багатьох українських медіа

Варто зазначити, що у першій половині десятих рокiв Україна щороку втрачала близько 500 тис. людей. Після 2014-го щорічна кількість українців, що не повернулися помітно знизилася, але рахунок все одно йшов на сотні тисяч.

Згідно даних, єдиний рік із позитивним сальдо — 2020-й. В цей рік коли українців, що повернулися додому, було на 80 тисяч більше, ніж тих, хто виїхав.

Загалом з 2011 по 2020 рр. до країни не повернулися 2,6 млн громадян України.​

Читайте також:  Демографічні виклики, які постають перед країною, не менш небезпечні, ніж економічні чи політичні

"Зважаючи на показники 2021-го можна очікувати, що якщо у листопаді-грудні не буде масового повернення українців додому, то сукупне негативне сальдо за 11 років становитиме понад 3,3 млн осіб", – йдеться у повідомленні.


Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк на прохання редакції прокоментував інформацію про 600 тисяч українців, які не повернулися в Україну.

"Загалом, статистика Державної прикордонна служби фіксує не кількість людей, а факти перетину кордону. Тож є багато нюансів. Людина, яка має два громадянства може скористатися одним паспортом на одному кордоні,  другим – на іншому і такі випадки можуть впливати на загальну статистику. Але звідки взялися дані про 600 тисяч українців я не знаю", – наголосив Позняк.

За його словами, українців, які виїжджають за межі країни, рахують "ретельніше", ніж тих приїжджає.

"Бо якщо українець виїхав за межі держави це важливо знати. Можливо йому знадобиться консульська допомога абощо. Тобто держава бере на себе за нього відповідальність, а коли він повертається, то з держави і Державної прикордонни служби будь-яка відповідальність знімається", – розповів науковець.

Читайте також: Як впливає на Україну трудова міграція

Позняк також додав, що причини виїзду за кордон українців різні. Тривалі поїздки в основному трудові. Якби статистика Державної прикордонни служби велася б, враховуючи час відсутності громадянина, то ми могли б зрозуміти більше. Адже відсутність близько місяця – це ділові поїздки, можливо туризм чи відвідування родичів, а більше двох-трьох місяців це вже скоріш за все поїздки з трудовою метою.

"От якби у нас була така статистика можна було б вести якість підрахунки, а на підставі даних перетину кордону серйозних досліджень робити не можна", – наголосив Позняк.