Зменшення внутрішнього видобутку газу пришвидшується

Економіка
9 Липня 2021, 12:10

За даними ТОВ «Оператор ГТС України» та розрахунками ExPro, Україна протягом перших 6 місяців 2021р на 4% менше природного газу, ніж минулого року та на 7% менше, ніж 2019 року. За поточний рік цифра становить 9,75 млрд кубічних метрів.

Економічний оглядач Тижня Олександр Крамар зазначає, що темпи цього процесу пришвидшуються вже другий рік поспіль:  “Схвалена 5 років тому програма 20/20, яка передбачала видобуток лише державною компанією Укргазвидобуванням 20 млрд м3 у 2020 році повністю провалена”. 

Через блокування розробки нових родовищ на місцевому рівні та відсутність систематичних дій від топ менеджменту Нафтогазу, найбільше скорочення спостерігається якраз у державних компаніях. Так АТ «Укргазвидобування» скоротило видобуток газу до 6,8 млрд куб м, а ПАТ «Укрнафта» – до  542 млн куб м за перше півріччя 2021 року.

У червні приватні компанії та “Укрнафта” показали незначний ріст видобутку (до 405 млн куб м. та 94,5 млн куб м. відповідно), а «Укргазвидобування» скоротило його до 1,1 млрд кубічних метрів.

Читайте також: Протиріччя у планах. Міненерго прогнозує зменшення видобутку газу

У 2019-2020 роках Нафтогаз відмовився збільшувати видобуток газу та сконцентрувалися на його імпорті, пояснюючи це тимчасовим зниженням цін на європейському ринку. Як зазначає Олександр Крамар, імпортом активно займалися компанії, пов'язані із тогочасними посадовцями Нафтогазу, які активно наполягали на недоцільності розширення власного видобутку.

“Тепер, коли ціни на газ знову високі, його імпорт в Україну фактично припинено, а перспективи отримання за низькими цінами виглядають усе більш сумнівними в умовах запуску обхідних потоків Газпромом. Однак втрачено час на зміцнення енергетичної незалежності через збільшення видобутку і зменшення потреби в імпорті”, – зазначив Олександр Крамар.

Тиждень писав раніше про небезпеку зменшення видобутку блакитного палива та звертав увагу на лобізм з боку Нафтогазу, однак реакції не було:

"У липні 2019-го призначений нещодавно керівник газового напрямку Нафтогазу Андрій Фаворов на презентації нової стратегії Укргазвидобування заявив про зміну пріоритетів компанії: «… нам не цікаві кубометри. Нам треба зменшити ризики під час буріння нових родовищ і підвищити ймовірність успішного буріння. Так ми не збільшимо видобуток, але збільшимо прибутковість компанії». І саме після цього почав різко зменшуватися видобуток газу Укргазвидобуванням, що стало особливо помітним із другої половини 2019 року.

У такий спосіб створюються умови для нарощування імпорту блакитного палива до України й заробітку на цьому швидких грошей. Обсяги імпорту блакитного палива приватними трейдерами в другому півріччі 2019 року зросли приблизно так само, як порівняно з тим же періодом торік зменшився внутрішній видобуток газу в Україні. Компанія «ЕРУ-Трейдинг», яку Андрій Фаворов розвивав, доки не пішов на посаду керівника газового напряму Нафтогазу, до першого півріччя 2019 року була найбільшим приватним імпортером блакитного палива в Україну з часткою майже 25% усього його імпорту приватними компаніями"