Коли в передвиборчих списках Партії регіонів з’явилися такі видатні люди, як борець Ельбрус Тедеєв та баскетболіст Олександр Волков, лихі язики казали, що в такий спосіб регіонали зміцнюють оборонні позиції. Звісно, це неправда – вони зміцнюють позиції вітчизняного спорту. Проте іноді лише присутність таких людей десь поряд важить для опонентів по ВР набагато більше, ніж будь-який найпереконливіший аргумент. Незабаром утримання «сильних та запальних» у фракційних лавах може дорого коштувати партії. Депутати, які не люблять або не можуть битися, зареєстрували постанову, згідно з якою парламентарії мають компенсувати збитки від своїх дій та перепросити у ображених колег. В іншому випадку потраплять у ганебний список.
Дороге задоволення
Постанова, яка наразі перебуває в статусі проекту, передбачає, що депутат, котрий пошкодив обладнання Верховної Ради, несе матеріальну відповідальність за свої дії. Винних і суму компенсації визначає регламентний комітет. Більшість депутатів підтримують таку норму – кажуть, чим більший рахунок виставлять певному парламентарієві, тим краще.
«Був випадок, коли Тарас Чорновіл зламав мікрофони, а потім сплатив їх вартість», – розповідає Тижню регіонал Нестор Шуфрич, який має купу яскравих спогадів про бійки у Верховній Раді та їх наслідки. Пригадує, як бютівці зламали електрощитову два роки тому, як пхали монетки та фольгу в депутатські пульти. Проте випадків, коли хтось із парламентаріїв платив за виведену з ладу систему «Рада», щось не пам’ятає. Ламають її регулярно, а ремонт іноді коштує сотні тисяч гривень. Досі ці гроші брали з державної кишені. Тепер страждатимуть кишені дрібних хуліганів.
«Це не емоції, це агресія»
Порушників дисципліни та грубіянів каратимуть недопущенням до робочого місця. Якщо депутат образив когось із колег і не попросив вибачення, а ображена сторона не вважає конфлікт вичерпаним, парламентарія можуть відсторонити від участі у засіданнях ВР на 5 днів. Постанова надає депутатові шанс стати чемнішим і запроваджує таке поняття, як «публічне вибачення», текст якого має бути надрукований у газеті «Голос України».
Депутатів, які заважають голові ВР розпочати засідання протягом години (майже класична для українського парламенту картина – заблоковане місце спікера), звільнятимуть від роботи в сесійній залі на 10 днів.
Парламентарій від НУ-НС, у минулому столичний мер, Олександр Омельченко розповідає Тижню, що ніколи не був «драчуном», і взагалі вважає, що наші депутати надмірно агресивні через особисті проблеми: «Це не емоції, це агресія. Людина налаштована агресивно й не може вийти з цього стану. Приходить на роботу й хоче не те що на когось гавкнути, а може, й вкусити. Я думаю, ці депутати носять особисту замкнену агресію, яка потім виливається на всіх інших». Пан Омельченко радить колегам раніше прокидатися й промовляти про себе прості позитивні мантри на кшталт «я хороший», «я добрий», «я всім подобаюся».
Чорний список
Для тих, кого не здатне змінити ані покарання гривнею, ані позбавлення роботи в колективі, є ще страшніша кара. На депутатів, які мають погані манери, чекає публічне засудження та тривала ганьба. Впроваджуватимуть у життя подібні заходи телеканал «Рада», газета «Голос України» та інші навколопарламентські» ЗМІ.
Зокрема, постанова передбачає, що по радіо і телебаченню транслюватимуть рішення профільного комітету про порушення депутатами дисципліни й етики.
Але й це ще не все. Прізвище кожного, хто хоч раз намагався зашкодити роботі Верховної Ради, друкуватимуть у газеті «Голос України» за два тижні до парламентських виборів! Цей ганебний список міститиме прізвище порушника, фракційну приналежність, порушену норму та застосовані санкції.
«Люди можуть відреагувати на ці списки не так, як розраховують автори постанови, – посміхається Нестор Шуфрич. – Погодьтеся, людям подобається, коли відстоюють їхні інтереси, й політики, в яких вони вірять, не відступають».
Верховенство стимулу
Здається, всі ці норми вигадав хтось, щоби познущатися з депутатів та зіпсувати їм життя. Проте авторами проекту є самі ж нардепи. Двоє з них – Олег Зарубінський та Юрій Литвин – члени фракції Блоку Литвина. В пояснювальній записці до закону йдеться: «Встановлення цих санкцій має, насамперед, стимулюючий для парламентської поведінки характер». За ідеєю однодумців спікера Литвина, простимульовані в такий спосіб народні депутати припинять блокувати роботу Ради й ніхто не звинувачуватиме спікера в недієздатності парламенту. А розмови про дострокові вибори нарешті припиняться.
«Ця постанова, якщо її й ухвалять, не діятиме, вона політична», – коментує спроби свого наступника контролювати ситуацію Арсеній Яценюк, наразі просто нардеп від НУ-НС. Тиждень нагадав йому, що колись, обіймаючи спікерську посаду, він також намагався знайти спільну мову з депутатами. Він майже запровадив сенсорні кнопки, які б забезпечували особисте голосування кожного парламентарія. «Тоді регламентний комітет не дав мені цього зробити, тепер, можливо, Рада здатна ухвалити таке рішення», – відповідає пан Яценюк.
Те, що депутати ще не створили профспілки й не обстоюють власних прав на протест шляхом бійки, свідчить лише про одне – вони впевнені, що жодного їхнього права ніхто не порушить. Депутатської недоторканності ще ніхто не скасовував. Тому примусити народного обранця виконувати будь-який закон неможливо. Лише шляхом стимулювання, як правильно зазначено в проекті постанови.
[1133]
Пошкоджено в стінах ВР
Ґудзики. У липні 2006 року під час оголошення про створення коаліції (ПР, СПУ, КПУ) в залі розпочалася бійка. В ній відірвали ґудзики депутатові від НУ Лесю Танюку.
Окуляри. Депутату-бютівцю Андрію Павловському розбили окуляри під час бійки біля кімнати,
де розташована система «Рада» (листопад 2008).
де розташована система «Рада» (листопад 2008).
Двері, скло. Окрім окулярів Павловського, у битві за систему «Рада» між представниками БЮТ і ПР були розбиті двері та скло до приміщення, де розташована система.
Черевики. У грудні 2002-го нардеп Григорій Суркіс штовхнув нардепа Юлію Тимошенко. У відповідь вона наступила підбором на його, за власним зізнанням, «єдині нові черевики».
Відеокамера. У 1998 році спікер Олександр Ткаченко розбив відеокамеру депутатові-рухівцю Ярославу Кендзьору – він саме знімав бійку.