Зірвані вибори у містах Донбасу: причини та можливі наслідки

25 Жовтня 2015, 19:58

Маріуполь

Перша інформація про остаточний зрив виборів у Маріуполі з’явилася ще увечері 24 жовтня. Тервиборчком міста ухвалив рішення не приймати бюлетені, роздруковані у друкарні «Приазовського робочого». Перед тим у Маріуполі виявили браковані бюлетені, де не зазначили одну з партій.

Фактичною підставою рішення ТВК стало виявлення на території друкарні упаковки з неврахованими бланками для голосування. Рішення робити бюлетені в друкарні газети «Приазовський робочий», яка належить групі Рината Ахметова СКМ, прийняв сам Маріупольський тервиборчком 17 жовтня. До цього члени комісії три дні не могли вирішити, де друкувати бюлетені, що призвело до зміни комісії. На наступний день після рішення ТВК, друкарню Ахметова заблокували активісти. Згодом Маріупольська ТВК ухвалила ще одне рішення про передрук бюлетенів у іншій друкарні, яке скасувала вже ЦВК. 

Вранці 25 жовтня у Маріуполі через відсутність бюлетенів не розпочалося голосування на жодній з дільниць. Зрештою, Центрвиборчком звинуватив Маріупольську ТВК у злочинній бездіяльності та звернувся до Генпрокуратури. Ще о 13:18 голова Центрвиборчкому Михайло Охендовський заявляв, що члени ТВК у Маріуполі можуть прийняти бюлетені та розпочати вибори, однак досі повідомлень про початок голосування не було.

Красноармійськ

Вибори у Красноармійську сьогодні також не розпочалися. Члени ТВК скасували вибори з посиланням на рішення суду, яке забороняло видавати для голосування бюлетені, роздруковані фізичною особою-підприємцем. На думку суду, друкувати бюлетені може виключно юридична особа.

Близько 14:00 у ЦВК повідомили, що Красноармійські виборчкоми отримають бюлетені сьогодні, якщо таке рішення ухвалить суд вищої інстанції.

Згодом з’явилося повідомлення, що голова місцевої ТВК вирішив скласти повноваження.

О 16:00 Центрвиборчком ухвалив спеціальну постанову, якою зобов’язав Красноармійську ТВК провести вибори саме у неділю.

Станом на час публікації матеріалу інформації про відкриття дільниць у Красноармійську не надходило, однак о 19:30 окремі ЗМІ повідомили, що голова ТВК з’явився та «готовий провести вибори».

Сватове

Зранку у Сватовому на Луганщині виборчі дільниці відкрилися та розпочався процес голосування.

Однак близько 15:00 з’явилося повідомлення громадянської мережі ОПОРА, а також Комітету виборців України про те, що міськвиборчком на своєму засіданні визнав вибори до Сватівської міської ради недійсними.

Разом з тим, за повідомленням ОПОРА, на виборчих дільницях триває голосування, під час якого виборцям видають бюлетені на виборах до Сватівської міської ради.

Комітет виборців України заявив, що причиною зриву виборів стали помилки під час затвердження бюлетенів.

«Сватівська міська виборча комісія при затвердженні тексту виборчих бюлетенів припустилася грубої помилки: у разі, якщо якась партія не висувала в окрузі кандидата, комісія взагалі не включала цю партію у бюлетень у відповідному окрузі. Виборці в таких округах не зможуть проголосувати за місцеві організації партій і останні недорахуються голосів», – повідомляв КВУ.

Інші прецеденти

За інформацією МВС, станом на 09:30 в Україні не відкрилися 237 виборчих дільниць (з них 235 у Маріуполі та Красноармійську). Протягом дня надходили повідомлення про порушення, однак інформації про остаточний зрив виборів з інших міст немає.

Водночас через помилки під час друку, доставки та видачі бюлетенів можуть бути визнані недійсними вибори на окремих дільницях на Київщині (Віта-Поштова), Вінничині (Ямпіль), у Херсоні

Наслідки

Наразі невідомо, яким чином виберуть місцеву владу у містах, де вибори навіть не починалися. Наразі зривом виборів у Маріуполі обурився президент Петро Порошенко, який закликав призначити нову дату волевиявлення.

За словами голови ЦВК Михайла Охендовського «законом не передбачено ухвалення рішення про проведення повторних виборів у разі зриву».

Він зазначив, що майбутнє виборів залежатиме від рішень Верховної Ради.

Голова парламентської фракції «Блок Петра Порошенка» Юрій Луценко закликав лідерів фракцій коаліції зібратися 26 жовтня на раду коаліції для законодавчої обробки механізму проведення місцевих виборів в Маріуполі до кінця поточного року.

Водночас у громадянській мережі ОПОРА висловили сумнів у можливості проведення виборів у Маріуполі і Красноармійську до кінця року, оскільки правоохоронці за цей час не зможуть завершити розслідування причин зриву сьогоднішнього голосування. Без цього призначення нового волевиявлення неможливе.

Також невідомо, хто керуватиме містами у перехідний період. За наявною інформацією, посади збережуть чинні голови виконкомів міськрад, проте голова військоко-цивільної адміністрації області також має право призначити комендантів міст, хоча процедура і не прописана у законодавстві чітко.