Життя в окупації: щеплення на майбутнє та «безпритульні» мешканці Донбасу на Савур-могилі

Суспільство
29 Жовтня 2021, 16:48

Ситуація з захворюваністю на коронавірусну хворобу на окупованих територіях продовжує погіршуватися — за повідомленням так званого Мінздрава ДНР на кінець цього тижня в лікарнях окупованої Донеччини перебувають 3758 пацієнтів, з них 1797 отримують кисневу підтримку. На окупованій частині Луганщини на ранок 29 жовтня зафіксовано 2330 хворих, 55 померли за останню добу. За неофіційними даними, які передають мешканці окупованих територій через соціальні мережі, госпіталізації важко хворих майже припинилися — заповненість перелаштованих для лікування COVID-19 відділень по всім населеним пунктам майже 100%. Попри анонсоване Росією постачання вакцини, це досі залишається проблемним питанням: у вільному доступі для звичайних громадян її немає, а медики пропонують тільки записатися на щеплення у майбутньому. При цьому ватажок окупаційної влади у Донецьку зробив собі чергове щеплення під камери ЗМІ: каже, оновив імунітет через пів року після першого щеплення. А на “міжнародній” науково-практичній конференції, яка була присвячена питанням лікування та діагностики COVID-19, Денис Пушилін підкреслив, що “медики Донбасу вже накопичили власний досвід діагностики та лікування”, визнавши разом з тим, що тестів, якими користується для діагностики цієї хвороби увесь світ, просто немає.  

Читайте також: В Україні – "вакцинація вбиває", а в ОРДіЛО вона "абсолютно безпечна". Головне зі звіту про наративи кремлівських телеграм-каналів

Через різке збільшення хворих окупаційна влада чи не вперше була змушена відмовитися від “патріотичних” заходів. Раніше жодні карантинні обмеження не поширювалися на масові пропагандистські мітинги, агітацію, форуми чи зустрічі. Окупанти навіть внесли зміни у Наказ “Про введення режиму підвищеної готовності”, де заборонили зокрема масові заходи та навіть перебування у громадських місцях дітей до 14 років без супроводу дорослих. Щоб не наражати на небезпеку бюджетників, "чиновники" оголосили офіційне припинення “стихійного” протесту біля готелю, де проживають представник місії ОБСЄ. Також “День прапора”, який планували відзначити масовим велопробігом, довелося скоротити до віртуальних флешмобів. Один з них виявився дуже показовим: дитячий ансамбль “ЮніАРТ” з Горлівки на Савур-Могилі зняв відеокліп “Забери нас домой, Родина!” на вірші місцевої поетеси Сніжани Аєндо. Кажуть, що цю пісню готували для виконання Йосипом Кобзоном, але після його смерті її довелося трохи підкорегувати. У першому куплеті зокрема йдеться про те, що “Крым вернулся в твои объятья, ну а мы без тебя беспризорные”. Але на показово сльозливий меседж, який цинічно вклали у дитячі вуста, російська влада жодним чином не зреагувала: як і всі роки окупації, Донбас ніхто не поспішає забирати чи визнавати. Навіть те, що з 22 червня понад 200 тис. мешканців окупованих територій не тільки отримали російські паспорти, а й зареєстрували на російському порталі держпослуг, не гарантувало їм отримання, власне, цих послуг. Більшість з них через цей портал змогли хіба що проголосувати на виборах, що в черговий раз на цьому тижні підтвердили в соцмережах так звані “депутати” невизнаних республік. І, звісно, пообіцяли, що колись воз'єднання із РФ таки відбудеться.

Читайте також: Україна очолила стратегію ЄС для Дунайського регіону. Що це за ініціатива, хто туди входить та які потенційні вигоди

На тій же Савур-Могилі, де вже під час сучасної війни відбувалися запеклі бої, проходили й інші “святкові” флешмоби. Наприклад, російська співачка Юлія Чичеріна, яка приїхала співати пісні про війну під офісом Місії ОБСЄ, висадила там саджанці ясенів, пояснюючи, що робить це на честь “харківського правозахисника” Мехті Логунова. Він був засуджений Україною за організацію агентурної мережі російської військової розвідки на 12 років обмеження волі, після обміну продовжує свою підривну діяльність у Москві. Таким чином, “правозахисник” хотів відчувати себе ближче до “народу Донбасу”, який він всіляко підтримує, але переїжджати жити в окупацію якось не поспішає.

Без суттєвих змін й у переговорному процесі: представники російської влади відмовилися обговорювати необхідність відкриття КПВВ, щоб мешканці окупованих територій мали змогу отримати якісні вакцини та медичну допомогу. Як і не стали вони цікавитися долею бойовика Андрія Косяка, який представлявся працівником СЦКК, наголошуючи, що стороною перемовин, попри його російський паспорт, мають бути представники “ЛНР”. Цікаво, що окупанти двічі за цей тиждень наполягали на змінах у представництві ТКГ з боку України — спочатку вони вимагали замінити Леоніда Кравчука на колишнього голову адміністрації президента часів Януковича Сергія Льовочкіна. Потім заявили, що замість нардепа Галини Третякової хотіли б бачити у Гуманітарній групі Віктора Медведчука, якому одразу готові були віддати “як жест доброї волі” трьох жінок, які незаконно утримуються бойовиками у зв’язку з російсько-українським конфліктом. Україна у задовільненні цих маніпуляцій відмовила, проігнорувавши бажання окупантів оновити “миротворче” обличчя Медведчука, який останнім часом все частіше перебуває в інформаційному затінку.  “Жодних змін у складі делегації у ТКГ не було і не планується. Це чиясь бурхлива фантазія, яка не має нічого спільного з реальністю і не підкріплена жодними фактами”, – заявив віцепрем’єр міністр України, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.