Життя в окупації: Квартири для медиків, майбутнє світового балету і півтори тонни ковбаси для Ростова

Суспільство
14 Січня 2022, 13:57

Напередодні сьомої річниці боїв за Дебальцеве окупаційна влада несподівано відзвітувала про дивовижне “відродження життя” у зруйнованому війною місті. Але попри гучні гасла, навіть самі чиновники були змушені зізнатися, що більшість будівель в “звільненому від України” місті досі не відновлені, а люди продовжують жити в поруйнованих будинках і квартирах. А ще у таких містах як Дебальцеве епідемія COVID-19 показала та загострила проблему забезпечення медичними кадрами. Тому на цьому тижні влада “ДНР” ухвалила програму стимулювання молодих медиків, яким з наступного року обіцяють видавати відомче житло у віддалених та прифронтових населених пунктах. Так званий “в. о. міністра охорони здоров’я ДНР” Олександр Оприщенко розповів, що за 5-10 років сумлінної роботи лікаря це житло буде передаватися йому назавжди і що зараз керівництво “республіки” шукає джерела фінансування. Мовляв, у такий спосіб можна буде затримати молодь у прифронтових містах та селах. Це спричинило хвилю жартів в коментарях: місцеві мешканці дивуються, як перспектива через десяток років отримати житло, ціна якого в таких населених пунктах зараз заледве перевищує вартість комунальних послуг, може стати хоч для когось стимулом.

 

Читайте також: У НАТО остерігаються, що Путін може завдати удару й за межами України – німецькі ЗМІ

 

 

Ще одну гучну заяву днями зробив голова “ЛНР” Леонід Пасічник: мовляв, прийшов час не лише відремонтувати кілька занедбаних та порізаних на брухт залізничних гілок, а й відновити цілий Луганський аеропорт. “У нас збережена злітно-посадкова смуга, а аеровокзал та технологічні приміщення ми можемо відбудувати наново”, – сказав Пасічник в інтерв’ю російським ЗМІ. Схоже, що це була своєрідна відповідь прем’єр-міністру України Денису Шмигалю, який нещодавно анонсував розбудову двох нових аеропортів — на півночі та півдні Донеччини.

 

Окупаційна влада продовжує спроби добитися визнання “республік”. На цьому тижні у так званому “міністерстві закордонних справ ДНР” заявили, що готові відкрити свої “представництва” в низці країн Європи, Південної Азії та Північної Америки. Щоправда, не повідомили, яким чином зможуть уникнути долі всіх інших “представництв”, які були успішно закриті одразу після оголошення про їхнє існування. А депутат російської Державної Думи секретар ЦК КПРФ Казбек Тайсаєв повідомив російським ЗМІ, що партія підготувала законопроєкт про визнання Росією незалежності окупованих частин Донеччини та Луганщини за аналогією з Південною Осетією та Абхазією. Політик вважає, що подібне рішення може бути підтримане російськими депутатами, адже Україна начебто не дотримується Мінських угод.

 

Втім, “республіки” намагаються домогтися визнання й у неофіційний спосіб. Так, цього тижня справжньою “сенсацією” стала поїздка на фестиваль КВК в Сочі одразу сімох команд з “ДНР”, які позиціюють себе учасниками окремої “Офіційної ліги КВК Донбасу”. Збиралася їхати команда “ДНР” й на футбольний чемпіонат, що проводиться під егідою так званої “Конфедерації незалежних футбольних асоціацій”, котра об’єднує різні клуби та асоціації, які не є членами FIFA — зокрема, різноманітних сепаратистських угруповань. Але ЗМІ, контрольовані окупантами, повідомляють, що на це у “республіки” не вистачило фінансів, а у гравців — дозволів та віз, які складно отримати з паспортом “ДНР” у кишені. Попри це, спортсмени продовжують тренуватися, бо сподіваються, що колись все ж зможуть брати участь хоч у якихось змаганнях. Водночас блискучу перспективу намалював дітям “військовослужбовців ДНР” відомий балетмейстер Вадим Писарев. В інтерв’ю каналу “Донбасс решает” він розповів, що в його школі художньої майстерності займається багато дітей бойовиків, зокрема тих, котрі обіймають високі посади у “республіках”. За словами Писарева, саме вони буквально приречені стати світовими зірками балету — ніби між хистом до хореографії та військовою “спадковістю” існує якийсь зв’язок.

 

Читайте також: Криза сировинного авторитаризму

 

Але навіть такі блискучі культурні та спортивні перспективи блякнуть перед справжнім “економічним дивом”, що трапилося в окупованому Єнакієвому. Там відправили на експорт до Ростовської області півтори тонни сиров’яленої ковбаси. Це, нагадаємо, відбулося після наказу Володимира Путіна про визнання сертифікатів про походження товарів та скасування експортних та імпортних квот на переміщення товарів з окупації в Росію та навпаки. Місцеві пропагандисти приділили цій події надзвичайну увагу. “Раніше Донбас годував всю Україну, а тепер і Росія не помре з голоду”, – жартівливо коментували офіціозні заяви в соціальних мережах. “Це ж цілий півтори тонни ковбаси! Як вони це перетравлять?” Не втримались від іронії і деякі росіяни. Наприклад, журналіст Алєксандр Нєвзоров написав: “Нічого дивного. Ковбаса з розіп'ятих хлопчиків. Але не лише з них. Зрозуміло, що підвали ДНР не гумові, треба звільнятися від їхнього вмісту. При виявленні в ковбасі годинників, зубів, кілець та сережок їх необхідно буде повернути в головний офіс “Руської весни”, у Донецьк”. Згодом виявилося, що інформація навіть про ці “потужні об’єми” була дещо передчасна: чиновники повідомили, ці півтори тонни лише взяли на пробу — щоб визнати продукцію придатною для експорту. Або ні.