Життя в окупації: конверт зі Сталіним та продаж легендарної книгарні

Суспільство
5 Листопада 2021, 11:59

На непідконтрольній території Донеччини стартував вже другий призов на строкову службу. За інформацією ЗМІ, які контролюють бойовики, силами медичної служби так званої “Народної міліції ДНР” призовників щепили російською вакциною від COVID-19 “Спутник V”. Тимчасом цивільне населення під час збільшення кількості інфікувань продовжує очікувати чергового постачання вакцини з Росії. Щодо цього ватажок так званої “ДНР” Денис Пушилін зробив важливу заяву, сутність якої досі намагаються зрозуміти його підлеглі. “З урахуванням того, що ми бачимо зараз чергову хвилю, нам необхідно кожному здійснювати кроки, котрі залежать від нас особисто” – заявив Пушилін. Які ж саме кроки мають зробити мешканці окупованих населених пунктів, щоб отримати щеплення, не уточнюється, а в соціальних мережах ця теза жваво обговорюється та висміюється користувачами. Водночас, на окупованій Донеччині подовжені канікули для школярів молодших класів, а учні 5-11 класів з 1 листопада переведені на дистанційне навчання.

 

 

Також у Донецьку обговорюють виставлення на продаж приміщення відомої книгарні, яка знаходиться у самому центрі міста у так званому “Будинку архітектора”, який у народі називають “будинком з вежами”. За приміщення просять $28 тисяч. Цей магазин має давню та цікаву історію: за радянських часыв там можна було придбати музичні інструменти та побачити великий вибір платівок. Пізніше тут розташувалася книгарня з рідкісними книгами, яка стала Меккою для студентів гуманітарних факультетів Донецького національного університету, розташованого неподалік. Згодом саме ця книгарня стала центром для зборів неформальної молоді, “книжкових гурманів”, музикантів, колекціонерів, адептів різних релігійних течій, креативних та інтелігентних донеччан. Схоже, зараз у “столиці народної республіки” попиту на подібні місця вже нема, тому власники не тільки закрили книгарню, а й вирішили продати приміщення.

 

Читайте також: Життя в окупації: блокада ОБСЄ та площа імені «Мотороли»

 

Порожнечу в культурному житті Донецька намагаються заповнити вже традиційною ностальгією за радянським минулим, причому його найтемнішими періодами. Так, цього тижня у Донецьку “республіканське підприємство” “Пошта Донбасу” випустило ювілейний поштовий конверт із зображенням Володимира Леніна та Йосипа Сталіна. Цей пропагандистський “шедевр” присвячений “104-річчю Великої Жовтневої революції”, і на ньому також міститься поштова марка із портретами тоталітарних лідерів.

 

 

Тимчасом на окупованій Луганщині заглиблюються в історію ще глибше. Біля селища Георгіївка Лутугинського району археологи знайшли поховання, вік якого оцінюють у понад п’ять тисяч років. Представники Луганського краєзнавчого музею, який працює в окупації, підтвердили виявлення в зоні будівництва свинарського комплексу вже 14 курганів, і найстаріше з поховань відносять до епохи мідно-кам’яного віку. Хто стане головним на цій території — вчені чи свині, поки залишається відкритим, оскільки рішення про припинення будівництва не прийнято.

 

Тимчасом там активно ведуться й інші роботи. Представники міжвідомчої групи з пошуку поховань, яку створили разом окупаційні адміністрації Донеччини та Луганщини, звітують про сотні тіл, які знаходять в місцях масових поховань на території самопроголошених “республік”. Так, на цьому тижні біля селища Видне було ексгумовано 140 тіл, які пропагандисти без всіляких експертиз одразу записали у жертви української армії. У Луганську провели “міжнародний” (з залученням представників окупованої Донеччини та Луганщини) круглий стіл “Незаживающая рана Донбасса”, під час якого оголосили, що понад 350 родичів тих, хто зник безвісті, звернулися до цієї комісії, щоб з’ясувати долю своїх рідних. Раніше Тиждень вже писав, що до роботи цієї комісії не залучають міжнародних експертів, які могли б гарантувати якість експертиз ДНК або правильність збору матеріалу. Тому навряд чи міжнародні інституції, зокрема суди, прийматимуть висновки подібних комісій. 

 

Читайте також: Життя в окупації: щеплення на майбутнє та «безпритульні» мешканці Донбасу на Савур-могилі

 

Актуальним для окупованої території залишається проблема безробіття та масового відтоку кваліфікованих кадрів. Окупаційна влада намагається зламати тенденцію заборонами на виїзд за межі “республік”: таке розпорядження стосується, наприклад, лікарів. Також введена норма про обов’язкове “відпрацювання” молодих спеціалістів після закінчення навчальних закладів, що викликало неабиякий відтік студентів зокрема до Росії. Щоб хоч якось втримати молодь, влада окупантів пропонує спрямовувати їх на важку фізичну працю та участь у збройних формуваннях. Голова луганських бойовиків Леонід Пасічник, наприклад, поставив завдання громадськості на наступний рік, згідно котрого активісти мають сприяти популяризації робітничих спеціальностей та військово-патріотичному вихованню молоді.

 

Але попри явну стагнацію економіки, чиновники в ОРДіЛО намагаються робити гарну міну при поганій грі. Так, вони несподівано почали оприлюднювати звіти про неймовірне економічне зростання по всіх галузях. Попри продуктову кризу, яка нещодавно захлиснула окуповані території та показала повну залежність тамтешнього продуктового ринку від поставок з Росії, так зване “Міністерство економічного розвитку ЛНР” звітує про збільшення за рік не тільки обсягів споживання різноманітних товарів, а й виробництва, зокрема сільськогосподарського. Так, на 10,5 % начебто виросло поголів’я птахів, у 2,4 рази — виробництво вершкового масла, на 27,7% — солодового пива. Звісно, статистика в номінальному, а не у відсотковому еквіваленті, не оприлюднюється. Можливо, щоб це не викликало гумористичних зауважень щодо справжніх об’ємів цих грандіозних економічних успіхів.