Життя в окупації: “хімічна паніка”, квартира Алєксандра Бородая і боротьба з “фальсифікацією історії”

Суспільство
24 Грудня 2021, 14:13

Протягом цього тижня на окупованих територіях Донбасу пересічні громадяни масово перекваліфіковувалися у хіміків та міркували, чи варто взагалі вживати їжу, воду та дихати повітрям, яке принесло з території, контрольованої Україною. Бо це вже не жарт, коли не якийсь блогер чи пропагандист, а цілий міністр оборони Росії заявляє, що підступні українці за підтримки американців планують отруїти населення Донецька, Луганська та інших населених пунктів. “Для здійснення провокації в міста Авдіївка та Червоний Лиман (після декомунізації — просто Лиман — Ред.) доставлені резерви невстановленого хімічного компонента”, – попередив населення “дружних республік” Сергій Шойгу 21 грудня 2021 року. А російські ЗМІ пояснили: це не просто якійсь компоненти (наприклад, реагенти для очищення води чи медичні препарати), а свідоцтво того, що США готують провокацію з використанням хімічної зброї.

 

Читайте також: Очікуваний хід. Чи переможе Україна, якщо не стане Путіна?

 

Окупаційна влада зреагувала на заяву, намагаючись якомога більше посилити панічні настрої людей. Щоб водночас відвернути увагу від складної економічної ситуації, яка наприкінці року для багатьох родин стала причиною відмовитися від традиційного святкування. Ватажок “ДНР” Денис Пушилін заявив, що точно знає: Україна готується використати хімічну зброю на Донбасі. Про те, що в Україну начебто завезли велику партію ботулотоксину, що викликає ботулізм, а також, про всяк випадок, антидот для нього, заявив представник так званої “Народної міліції ДНР” Едуард Басурін. До речі, саме в цей день в Америці помер 90-річний офтальмолог Алан Скотт, який першим почав використовувати ботулінічний токсин у медичних цілях. І, вибачте за “чорний гумор”, тільки це врятувало Скотта від необхідності слухати маячню “народного міліціянта” з далекого Донбасу. Бо ще з часів Другої світової війни цей хімічний компонент, що колись розглядався як можливий елемент хімічної зброї, перейшов до розряду медичних та рятівних засобів. Тому уявити перспективи його військового використання на Донбасі проблематично. А щоб не наражати своє населення на зараження ботулізмом, “народній міліції” варто було б слідкувати за терміном придатності деяких консервованих продуктів з російської гуманітарної допомоги та військових сухпайків.

 

Звісно, люди в окупації за сім років звикли, що їх “годують” не тільки неякісними продуктами, а й високоякісною пропагандою. Тим більше, що це не перша спроба Росії налякати їх хімічною атакою української армії, яка закінчилася нічим. Пригадується, як у 2018 році всі російські та окупаційні ЗМІ лякали мешканців контрольованого українською владою Бахмуту підступною диверсією українських спецслужб. Тоді хімічну зброю начебто завезли до маленького прифронтового містечка аж з самої Британії. Але, мабуть, щось пішло не так, і мешканці Бахмуту щасливо пережили ті страшні часи без жодного натяку на хімічне отруєння.

 

Читайте також: Життя в окупації: замахи на чиновників та брухт замість заводу

 

Днями МЗС України заявило, що Сергій Шойгу поширює дезінформацію про хімзброю на Донбасі. “Заяви про нібито хімічні речовини, інструкторів американських приватних військових компаній, обстріли житлових кварталів на Донбасі — чергові приклади масованої російської дезінформації”, – зазначив речник МЗС Олег Ніколенко. Дипломати вважають, що такими заявами Росія створює “інформаційне прикриття для можливих провокацій її військ на українській території”. Але з кожним роком окупації шукати протиотруту токсичній пропаганді стає все складніше. Тому інформація про майбутню хімічну атаку пішла в маси та викликала безліч різноманітних припущень та варіантів. Наприклад, в мережі з’явилися фото так званих “таємних лабораторій”, які виявилися новітнім науковим Центром-розплідником денних хижих птахів, які занесені до Червоної книги України, в Комишувасі та сучасними теплицями Лиманського лісового насіннєво-селекційного центру, де вирощуватимуть майбутні “легені” Донбасу.

 

На жаль, мешканці “народних республік” навряд чи зможуть на власні очі переконатися в хибності кремлівської пропаганди: після багатогодинних переговорів на цьому тижні так і не вдалося домовитися про повне відкриття КПВВ. Представники окупаційної влади зажадали від України визнання всіх варіацій російської вакцини “Спутнік”, а також медичних довідок з печатками “республік”. Таким чином, спроба легалізувати ці анклави в правовому полі України провалилася, а українські представники у ТКГ нагадали, що ми готові щепити наших громадян з окупації визнаними у світі вакцинами, а також що з листопада 2020 року не закривали КПВВ зі свого боку.

 

Читайте також: Мова замість язика

 

Тимчасом у “республіках” триває “експортний бум”: там продовжують вишукувати будь-які товари, що могли б зацікавити росіян. Але практика свідчить, що їхня якість не завжди відповідає потребам навіть на внутрішньому ринку. Наприклад, днями у Макіївці майже новенький автобус “Донбас”, який виробляється у “ДНР”, загорівся на ходу та повністю згорів. На щастя, водій та пасажири встигли вискочити, але, осад, як то кажуть, залишився. Ще один “сморід”, на цей раз, інформаційний, стосувався одного з ватажків терористів Алєксандра Бородая, який тепер є депутатом Державної думи Росії. Команда російського опозиціонера Алєксєя Навального знайшла його 104-метрові апартаменти в Дубаї, які не вказані в декларації. Вартість квартири на штучному острові Палм-Джумейра становить понад $500 тис. Бородай купив житло ще у 2015 році – щойно після того, як покинув керівну посаду у Донецьку. Але цю інформацію не дуже поспішають поширювати на окупованих територіях. Бо якось не дуже виходить пояснити, звідки у “захисника простого народу Донбасу” такі немалі статки.

 

Тим більше, кому цікаві такі дрібниці, коли в “республіці” стурбовані питанням можливої “фальсифікації історії”. На цьому тижні в Донецьку підписали “резолюції” за підсумками форуму, на якому затвердили плани пропагандистських заходів. “Ми з вами — нащадки великого народу”, – пояснив основну тезу заходу Володимир Антонов, який називає себе заступником голови уряду “ДНР”. Водночас так зване “Міністерство освіти і науки ЛНР” оголосило, що в новому навчальному році вищі навчальні заклади мають ввести обов’язкову дисципліну – “Історія і культура Донбасу”. І вони, звісно, впевнені, що в цьому дивному курсі жодних фальсифікацій не відбуватиметься. Або вони принаймні не здаватимуться більш божевільними, ніж, наприклад, заяви Владіміра Путіна про створення України Леніним.