Журналіста Крим.Реалії на окупованому півострові засудили до 6 років позбавлення волі – за що в Криму садять за ґрати

17 Лютого 2022, 19:26

Окупаційний Сімферопольський районний суд засудив журналіста-фрілансера Крим.Реалії на шість років позбавлення волі та призначив штраф у розмірі 110 тисяч рублів, повідомляє кореспондент Крим.Реалії.

Його затримали 10 березня 2021 року співробітники російських спецслужб в Криму, коли він повертався з Алушти до Сімферополя, звинувачуючи журналіста у роботі "в інтересах спецслужб України" та в зберіганні в автомобілі "саморобного вибухового пристрою". Єсипенко, його захист та громадськість активно засуджувати дії окупаційної влади й влаштовували акції солідарності з журналістом та протесту проти незаконних дій суддів та силовиків РФ.

Президент Радіо Свобода Джеймі Флай у заяві від 16 лютого назвав суд над Владиславом Єсипенком пародією, сказав, що його взагалі не мали затримувати і закликав негайно відпустити працівника філії "до дружини та доньки". Катерина Єсипенко, дружина журналіста, повідомила, що вирок будуть оскаржувати: "15 лютого наші адвокати під час дебатів досконально розібралися у звинуваченнях – вони просто розгромили обвинувачення у справі. І було достатньо наведено доказів про порушення у справі", – прокоментувала вона справу чоловіка.

Читайте також: Суд над ув’язненим журналістом Владиславом Єсипенко: сьогодні відбудеться акція підтримки

Майже рік Владислав Єсипенко перебуває в СІЗО – за цей час на фрілансера неодноразово тиснули силовики, вимагаючи зізнатись у фейковому злочині. У квітні журналіст через адвоката передав заяву, у якій розповів про тортури над ним – після затримання Єсипенка повезли у невідомий підвал, де працівники ФСБ намагались "вибити" з нього зізнання:


"У цьому підвалі співробітники ФСБ (всі вони були в балаклавах) силоміць роздягнули догола (я колись читав, що в концтаборах нацистів, щоб жертва втрачала здатність до опору, теж роздягали догола). Потім мене поклали на підлогу і на вуха наділи дві петлі, дроти яких йшли до предмету, схожого на армійський польовий телефон ТА-57. Потім по дротах пустили струм. Біль був дуже сильний, очі вибухали вогнями, а мозок наче закипав. Від такого болю я готовий був зізнатися в чому завгодно і підписати будь-які папери. Всю ніч мене катували, ставлячи питання типу: чи не пов'язаний я зі спецслужбами України. У перервах мене водили в туалет, давали попити води. Тортури струмом змінювалися побиттям мене співробітниками ФСБ. Причому в голову вони не били, а намагалися бити в живіт, по ногах і в пах. До ранку я дав свідчення на камеру і підписав якісь документи".


Як пише "Кримська солідарність", у матеріалах справи немає відеозапису слідчих дій, хоча свідки підтверджували факт зйомки.

Експерт-вибухотехнік у справі Єсипенка не зміг пояснити технічні дані гранати і не вказав використану літературу під час проведення експертизи та пізніше на допиті у суді.

Крім суду над Владиславом Єсипенком, 16 лютого до 2 роки умовно з випробувальним терміном у 3 роки отримав і Артем Шаблій за участь у релігійній організації "Свідки Єгови", визнаній екстремістською та забороненій у Росії з 2017 року. 

Артема Шаблія затримали у травні 2020 року, тоді силовики провели обшуки у 5 "свідків" у Керчі. Під час обшуку вдома у Артема Шаблія, російьскі службовці кілька годин тримали його на холоді роздягненим, внаслідок чого Шаблій захворів. Його також намагались змусити до співпраці, від чого чоловік відмовився і через три дні його відпустили додому.

Ще один учасник організації "Свідків Єгови" – Ігор Шмідт – отримав 6 років колінії загального режиму наприкінці жовтня 2021 року. Він пробув під арештом кілька місяців – Шмідта затримали після обшуків 2 жовтня 2020 року, а 23 квітня відправили під домашній арешт.

Як повідомляє "Кримська солідарність", після обшуків 1 жовтня затримали чотирьох свідків Єгови – Євгена Жукова, Володимира Маладику, Володимира Сакаду та Ігоря Шмідта.

29 жовтня у У Південному окружному військовому суді у Ростові-на-Дону засудили чотирьох учасників "третьої бахчисарайської групи Хізб ут-Тахрір" – Сейтумер Сейтумеров, Осман Сейтумеров, Рустем Сеітмеметов та Амет Сулейманов на всіх отримали 56 років увязнення (17,14,13 і 12 відповідно).

Всі вони звинувачені в участі у забороненій на території Росії, але дозволеній в Україні політичній партії "Хізб ут-Тахрір" і нібито готували "насильницьке захоплення влади шляхом тотальної ісламізації населення".

Їх затримали після обшуків у березні 2020 року в Бахчисараї – крім одного кримського татарина, всі перебували у слідчому ізоляторі, а пізніше їх перевезли до СІЗО у Ростові-на-Дону, що в Росії.

Читайте також: Стихійні арешти в Криму тривають: кримського татарина затримали через розслідування вибуху у Перевальному

Усіх засуджених притягували до відповідальності за законодавством РФ, з порушенням прав людини та за сфабрикованими справами. Крім них наразі під судом перебуває велика кількість активістів та кримських татар, яких переслідують в окупованому Криму за їхню релігійну приналежність або відмову працювати на окупаційну владу – зокрема це й заступник голови кримськотатарського Меджлісу Наріман Джелял та брати Асан та Азіз Ахтемови.

Їхню справу мають попередньо розглядати 18 лютого. Нагадаємо, їм інкримінують організацію вибуху газопроводу в Перевальному, приблизно в той час відбувався саміт "Кримської платформи". Затримані неодноразово повідомляли про тортури та спроби силовиків змусити зізнатись у сфабрикованих звинуваченнях. Наріману Джелялу також звинувачують у незаконному "зберіганні вибухових речовин у складі організованої групи".