Треба буде дуже багато часу, щоб польське суспільство об’єдналося довкола Смоленської катастрофи. Таку думку в інтерв’ю Тижню висловив Ґжеґож Жечковський, журналіст-розслідувач польського тижневика Polityka та автор книжки «Післясмоленська катастрофа. Хто розділив Польщу» («Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę», 2020).
«Треба буде дуже багато часу, щоб польське суспільство об’єдналося довкола цієї трагедії. Я не вірю, що це станеться в найближчі роки. Зверніть увагу, що воєнний стан, який у Польщі був запроваджений 1981 року, досі розділяє поляків: вони ніяк не дійдуть згоди щодо свого ставлення до нього. Хтось стверджує, що його треба було запровадити, тобто генерал Войцех Ярузельський учинив правильно, а хтось уважає навпаки. Цей поділ також сильно окреслений, хоча він не мав таких далекосяжних наслідків у вигляді глибокого поділу суспільства на два ворожі табори, як це сталося у справі Смоленська», – сказав він.
Жечковський процитував найсвіжіші опитування громадської думки поляків у справі Смоленська. Вони свідчать, що майже половина з опитаних вважають, що у Смоленську або стався замах, або вони не можуть сказати, що спричинило катастрофу.
«Така міра цього поділу й успіх Мацеревича (Антоні Мацеревича – колишнього міністра оборони Польщі, – Ред.). Якщо ми маємо такий гострий поділ і одна з політичних партій, що його підтримує, не змінює свого наративу, то насправді важко уявити, щоб якось швидко, у перспективі кількох років, було досягнуто порозуміння. Щоб громадська думка, тобто більшість, погодилися з тим, що під Смоленськом сталася комунікаційна катастрофа, яка була наслідком помилок погано вишколеного екіпажу та російських диспетчерів, і ні про які теорії змови чи вбивство не йдеться. Гадаю, що такого народного консенсусу ми ще довго не дочекаємося», – зауважив журналіст-розслідувач.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»