«У ті воєнні роки я засвоїла дуже важливий урок: людина завжди може зробити трохи більше ніж те, що вчора здавалося межею її сил». Це слова Ґолди Меїр – жінки «сталевого» характеру, прем’єр-міністерки Ізраїлю, яка очолювала державу чи не в найдраматичніший відтинок історії – під час Війни Судного дня. Мова про раптову атаку єгипетських і сирійських військ на державу Ізраїль у жовтні 1973 року.
Власне подіям того часу й присвячений фільм «Ґолда». Допрем’єрний показ стрічки ізраїльського кінорежисера, лауреата премії «Оскар» Ґая Наттіва напередодні відбувся в Києві в Українському домі. Серед гостей заходу були митці, культурні діячі, члени єврейської спільноти, представники української влади.
Почесним гостем став сценарист фільму британець Ніколас Мартін. Презентацію фільму він розпочав з хвилини пам’яті двом людям, про яких безпосередньо йшлося у стрічці та які, на жаль, померли протягом останніх кількох місяців: держсекретареві Сполучених Штатів Генрі Кіссінджеру й директорові ізраїльської зовнішньої розвідки Моссад Цві Заміру.
«Генрі Кіссінджер присвятив своє життя стримуванню Радянського Союзу. Вважаю, що багато в чому він сприяв його розпаду. Це і стало початком процесу, завдяки якому Україна стала вільною країною. Цві Замір був головою Моссаду в час, коли прем’єркою Ізраїлю була Ґолда Меїр. Насправді ви побачите про нього дуже багато в цьому фільмі. Цві Замір був солдатом з 14-річного віку, він безпосередньо воював у війні за свободу Ізраїлю», — каже Ніколас Мартін.
Він наголосив, що це біографічна драма про Ґолду Меїр – легенду XX століття, яка стала уособленням «іншості» часів СРСР. Ґолда залишила Україну ще в дитинстві через драматичні обставини, пов’язані з антисемітизмом. Ніколас висловив упевненість, що уродженка Києва зараз точно пишалася б тим, що є дочкою України.
Окрім того, з кіноекрана до глядачів звернулися виконавці головних ролей — британська акторка Гелен Міррен й амбасадор ініціативи United24 американський актор Лієв Шрайбер.
«Ґолда була надзвичайна, вольова й ідейна жінка. Віддана своїй країні найповнішою мірою. Вона народилася в Україні. Це було суттєвою частиною її історії та великою частиною того, що зробило її тією сильною жінкою, якою вона стала», — сказала Гелен Міррен.
Для українців відчуття дежавю присутнє ледь не в кожному кадрі фільму. Це і повітряна тривога, і зліт винищувачів, і страшні бої на лінії фронту. Переглядаючи стрічку, важко не помітити, що Україна й Ізраїль мають спільного ворога – тероризм.
Наприклад, у фільмі є сцена, де Ґолда Меїр, згадуючи своє дитинство в Україні, розповідає Генрі Кіссінджеру, як на Різдво батько змушений був переховувати дітей у підвалі. Усе через убивць, які напивалися й нападали на євреїв. Цими вбивцями Ґолда називає росіян. Вона прямо говорить: «Усі неприємності й страждання у світі — від росіян».
«Першочергового задуму робити паралелі між подіями Судного дня в Ізраїлі й нинішніми в Україні не було. Адже сценарій фільму писали до повномасштабного вторгнення Росії. Однак після виходу стрічки паралелі стали очевидними. Правду кажучи, під час написання сценарію я вже був занепокоєний становищем України. Уже тоді відбулося вторгнення на сході країни, також було анексовано Крим. Ми з командою завершили роботу над фільмом після того, як повномасштабне вторгнення почалося. І так вийшло, що наша стрічка стала ще актуальнішою, ніж очікували до цього», — розповідає Тижню сценарист Ніколас Мартін.
Нинішні військові дії в Ізраїлі й Україні – це однозначно акти тероризму. ХАМАС націлився знищити Ізраїль як державу. Така ж мета Путіна щодо України та й цивілізованого світу загалом. Сценарист упевнений, що жахлива війна, яку нині переживають українці, зумовить глибинну трансформацію усієї країни.
За збігом обставин прем’єра фільму в Україні відбулася в той самий день, коли Американська кіноакадемія оголосила повний список номінантів на премію «Оскар-2024». Серед номінантів опинилася й «Ґолда». Фільм позмагається за премію в номінації «за найкращий грим», завдяки якому кадри з Гелен Міррен неможливо відрізнити від архівних хронік зі справжньою Ґолдою Меїр.
«Я розчулений багатьма обставинами. Передусім грою Гелен Міррен. Вона надзвичайна акторка, яка втілила на екрані й на сцені театру найбільшу кількість постатей видатних жінок. І щоразу це неймовірне явище професіоналізму, занурення, елегантності. Також це тема, яка надзвичайно відгукується майже у всьому. У своїй історії, у своїй мужності. Непорівнянність супротивника. Та, звісно, справжнього дива», — підкреслює після перегляду фільму режисер й актор Ахтем Сеітаблаєв.
На екранах українських кінотеатрів біографічна драма «Ґолда» з’явилася 25 січня, напередодні Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.
Нагадаємо, документальну стрічку «20 днів у Маріуполі» українського журналіста й фотографа Мстислава Чернова номінували на «Оскар» у категорії «Найкращий документальний фільм».