Прийдешня пенсійна реформа налякала мільйони українців. З огляду на бажання нової влади вже наступному році зекономити кілька мільярдів якраз на пенсіонерах, люди переживають – чи залишиться у них можливість отримувати пенсію і працювати. Дуже ймовірне підвищення пенсійного віку може відібрати можливість отримувати пенсію для тих, хто не встиг втекти на чисту пенсію до прийняття відповідного закону. Тиждень спробував знайти відповідь у Павла Жебрівського (НУНС), голови підкомітету з питань видатків держбюджету комітету Верховної Ради з питань бюджету.
– Є 61-річна вчителька, яка працює и отримує пенсію. Вона хоче зараз прийняти рішення щодо майбутнього – працювати чи йти на чисту пенсію. Звичайно, вона хоче обрати найвигідніший для неї варіант. Що передбачає пенсійна реформа?
– Насправді поки що нічого не передбачає. Законопроект пенсійної реформи до Верховної Ради так і не поданий. Те, що було озвучене Азаровим на останньому засіданні уряду, передбачає ще один квартал на прийняття закону. Прем’єр сказав, що Тігіпко – відповідальний за пенсійну реформу – має провести обговорення з громадськістю, тому це ще буде тягнутись якийсь час. Виходячи з цього, я б рекомендував цій вчительці не спішити. Якщо є здоров’я та бажання, то нехай працює і отримує пенсію.
– У бюджеті передбачаються якісь речі для вчителів з вислугою років?
– Ні, бо вони мають бути в пенсійному законі. Тому 1 січня, яке пов’язане з державним бюджетом, не є тією сакральною датою для вчителів-пенсіонерів, за яку вони мають хвилюватись. Повторюю, закон про пенсійну реформу не те що не прийнятий, ніхто навіть офіційно не бачив законопроекту. У Кабміні, наскільки я знаю, є три варіанти проекту. Але на якому з них зупиняться – це поки що терра-інкогніта.
– Може бути таке, що пенсійний закон приймуть навесні, але з нормами, що вступлять у силу заднім числом з 1 січня і пенсіонери залишаться в «прольоті» зі своїми інтересами?
– Якщо таке відбудеться, то треба буде подавати до Конституційного суду і там це буде скасовано. Бо закони не можуть мати зворотної сили.
Україна взяла зобов`язання перед Міжнародним валютним фондом поступово підвищити пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років.
Як наголошується у Меморандумі між українською владою і МВФ, з метою розв’язання структурних проблем в існуючій пенсійній системі, зменшення дефіциту Пенсійного фонду, керівництво держави взяло на себе зобов`язання розробити закон, ухвалення якого, зокрема, передбачатиме поступове збільшення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років – на 6 місяців щороку, починаючи з 2010 року.
У рамках проведення пенсійної реформи підвищення пенсійного віку на п`ять років, тобто до 65, може стосуватися і чоловіків.
При цьому як компенсація не виключається можливість, наприклад, прирівняти до держслужбовців у пенсійних питаннях лікарів, вчителів та працівників культури. Обговорюється також пропозиція знизити пенсійний вік для жінок, які мають трьох і більше дітей, незважаючи на жорстко негативне ставлення до цієї ідеї з боку МВФ.
Крім того, жінкам у віці 55 років і вище, можливо, встановлять «дуже високу», як говорять експерти, доплату до пенсії за кожен додатково відпрацьований рік. Але питання теж поки остаточно не вирішене.