Питання вибору між ними демократично покладено на смак учителів. За час, що минув, події, про які всі ми маємо свої враження, віддалилися, але ситуація не змінилася.
Міркуйте самі: перемога Помаранчевої революції є, за обома підручниками, головною подією періоду української незалежності, що розпочався 24 серпня 1991-го. В підручнику Віталія Власова й Оксани Данилевської події 22 листопада – 26 грудня 2004-го описано так: «Коли під час виборів президента України восени 2004 року стали очевидні зловживання влади, що поставили під сумнів чесність виборів, українці вийшли на вулиці й майдани з вимогою покласти кінець неправді. Мільйони наших співвітчизників мирним протестом обстоювали справедливість, своє право жити за законами й по совісті. Акції протесту, що тривали кілька місяців, проходили під жовтогарячими або помаранчевими прапорами. Тому ті події назвали Помаранчевою революцією».
Натомість історик Віктор Місан у своєму підручнику відзначає наявність двох таборів: «Прихильники Ющенка, використовуючи жовтогарячу символіку свого лідера, перетворили Майдан на сонячне помаранчеве диво. Атмосфера добра й справедливості, взаєморозуміння й прагнення до кращого життя панували всі ці дні на Майдані. Кияни допомагали приїжджим. Приносили їм їжу, одяг, організовували нічліг. Жителі Східної й Південної України, де більшість голосувала за Віктора Януковича, заповнили майдани міст на підтримку свого лідера. Політичні пристрасті били ключем».
У моєї доньки-п’ятикласниці підручник Місана – чи означає це історичну тенденцію, чи справді так вирішив учитель? І чи пишуть уже третій підручник, бо з огляду на останні політичні події в дітей можуть виникнути незручні запитання…
Хоча, звичайно, історія неодмінно дасть на них відповідь. Ось три роки тому, за міністра освіти Ніколаєнка, я дивувалася, чому з усіх діячів культури місце в новітній історії для п`ятикласників знайшлося тільки лідерові одного з українських рок-гуртів: «Україну знають у світі й за досягненнями у мистецтві. У багатьох країнах є шанувальники гурту «Океан Ельзи». І фотографія тут-таки: «Юлія Тимошенко й лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук». А сьогодні на це запитання мав би відповісти батько історичного співака, міністр освіти Іван Вакарчук. Історія вміє жартувати…