Зенон Коваль: “Частина засобів ППО вже надійшла в Україну і постачання буде продовжуватися”

Світ
7 Березня 2022, 20:13

Зенон Коваль — бельгійський дипломат українського походження. Працював представником урядів франкомовних громад Бельгії в Празі, Ханої, Тунісі, Варшаві. Колишній радник міністра міжнародних зв’язків урядів франкомовних громад Бельгії. Від жовтня 1992-го до січня 1995-го — спеціальний радник Посольства України в Брюсселі під керівництвом посла Володимира Василенка. Представництво тоді опікувалося зв’язками з країнами Бенілюксу, НАТО та ЄС. Єдиний іноземний дипломат, який працював радником посольства України. Нині представник франкомовних урядів Бельгії при ЮНЕСКО й ОЕСР в Парижі. Нижче подаємо коментар Зенона Коваля для Тижня:

“Стосовно закриття неба над вашою країною, офіційна позиція НАТО є дуже обережною. Якщо вірити попередженням Москви, присутність літаків Альянсу в небі України може спричинити неочікувану і «потужну» відповідь Росії, бо це буде означати, що НАТО воює проти Росії. Натомість треба зазначити, що перекриття неба має дві складові: авіацію та засоби ППО. Відносно ППО, частина озброєння вже надійшла в Україну і постачання буде продовжуватися. Високий представник Європи у справах зовнішньої політики і безпеки, Жозеп Боррель, також згадував про можливість передати Україні 70 літаків МіГ і СУ, які ще використовуються в Польщі, Румунії, Болгарії і Словаччині.

 

Читайте також: Кругова цифрова оборона

 

В Румунії, за ще не досліджених обставинах, минулої середи пропав винищувач і гелікоптер, який вилетів рятувати пілота. Це може бути попередження з боку Москви, щоб не передавали літаки Україні. Цей інцидент ретельно досліджується. Сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен знаходиться на кордоні між Польщею і Україною, і думаю, що, крім питань пов’язаних з біженцями, питання військової допомоги там напевно обговорюються. Зрештою ще можуть бути інші альтернативи, але розв’язку треба зайти як найшвидше, бо кожний день важче воювати і більше жертв, зокрема серед цивільних.

 

Під час всіх виступів і демонстрацій, організованих на підтримку України, питання закриття неба над Україною звучить як пріоритет. Наші партнери це добре усвідомили і тепер намагаються знайти відповідь, яка б не розпалила повномасштабну (за участі НАТО) чи ядерну війну.

 

Читайте також: “Наша доля — бути живим щитом між Європою та варварами”

 

Бізнесові еліти ЄС починають розуміти що війна, розв’язана Росією проти України, також загрожує Європі. Звернення Президента Володимира Зеленського, дипкорпусу України і представників наших громад за кордоном тут безперечно відіграли велику роль і мали належний вплив. Бізнесова еліта нарешті зрозуміла, що її також доведеться втратити частину своїх прибутків через необхідність санкцій. Низка великих компаній вже перестали торгувати з Росією або закрили свої представництва у Москві. На полицях магазинів Брюсселю, наприклад, вже не буде ані російської горілки, ані раків “Chatka”, які тут користувались значною популярністю. Треба також звернути увагу на підвищення цін на нафтові продукти і на продовольство.

 

Вторгнення Росії спричинило ланцюгову реакцію, і це мабуть буде ще одним приводом для Західного світу, щоб спробувати зупинити цю війну і перейти до дипломатичної фази переговорів. Але ми знаємо, що Україна ніколи не піде на поступки, тому треба і надалі переконувати наших партнерів, що ми боремося і за себе, і за них, і якщо вони нас кинуть, то будуть співвідповідальними з Росією за всі злочини, скоєні проти України. Наступною мішенню Путіна стануть вже вони самі”.

Позначки: