Фонд захисту клімату та навколишнього середовища федеральної землі Мекленбург-Західна Померанія не вказує свої зв’язки з Газпромом у Transperenzregister – реєстрі власників-бенефіціарів компаній Німеччини. Про це заявили у Transparency International Germany. Антикорупційна група двічі повідомила про неточність, але ані уряд штату, ані Фонд так і не виправили запис.
Фонд було створено урядом землі у січні 2021 року. В нього були спрямовані $300 тис. з бюджету, а ще $24 млн вони отримали від компанії Nord Stream 2 AG, яка належить Газпрому. Це підтверджує прямий зв’язок фонду з проєктом побудови газогону Північний потік-2. При цьому заявлена головна мета фонду – захист клімату та навколишнього середовища, але він займається активною підтримкою будівництва газопроводу. Статут Фонду також дозволяє Nord Stream 2 AG призначати керівництво та контролювати його фінансові фонди.
За німецькими законами проти відмивання грошей, будь-яка людина, яка прямо чи опосередковано може контролювати організацію, має бути записана в Transperenzregister. Таким чином головний директор Газпрому Алєксєй Міллєр та Російська Федерація мають бути згадані в реєстрі.
Читайте також: "Північний потік–2": політика чи бізнес-інтерес?
Стефан К. Охме, фінансовий експерт Transparency Germany, пояснює: «Організація, яка заявляє, що ставить на меті захист клімату та навколишнього середовища, але по суті підтримує комерційні проекти російської державної компанії, зловживає своїм юридичним статусом фонду. Навіть більше – Фонд приховує справжню структуру власності та хто його контролює, прямо порушуючи директиву ЄС проти відмивання грошей та німецькі закони. Дуже хвилює той факт, що уряд землі, Фонд та Федеральне управління з питань адміністрації проігнорували наше звернення. Особливо, враховуючи нинішній політичний клімат у країні».
У Transparency Germany доходять висновку, що «такі прогалини в роботі Регістру пояснюються недоліками механізмів перевірки. У Німеччині та в більшості країн, де є реєстри подібного типу, інформація про власників записується без будь-якої незалежної перевірки».
Читайте також: «Північний потік-2» на штучному диханні
Повідомляється також, що це не перша помилка, знайдена організацією в Transperenzregister. Торік невірною виявилася інформація про компанію Agrofert, але після запиту, запис у реєстрі було виправлено.
Єврокомісія запропонувала нові правила, що мають увійти до Списку законів проти відмивання грошей, схваленому в липні 2021 року. Вони включають мандат на перевірку та положення про виділення необхідних ресурсів.
Маіра Мартіні, дослідник потоків корупційних грошей та експерт з питань політики в Transparency International, заявила, що «люди мають право знати, хто керує впливовими організаціями. Відсутність посилань на інтересантів, як у цьому випадку, вказує, що реєстри бенефіціарів та власників, дані в яких не перевірюється – явно недостатні. Майбутні реформи в ЄС, та на глобальному рівні мають надати національним урядам прямі вказівки та методологію обґрунтування записів».