Зеленський у Польщі: З розмовами про минуле і планами на майбутнє

Світ
6 Квітня 2023, 16:22

«Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy!

Ще не вмерла України i слава, i воля,

Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля»

Саме цими схожими першими рядками гімнів Польщі та України президент Польщі Анджей Дуда завершував свою спільну із президентом Володимиром Зеленським промову на Замковій площі у Варшаві. Як написав директор польського аналітичного центру PISM Славомір Дембський (Sławomir Dębski), відбудований із руїн, Королівський замок у Варшаві став свідком пʼяти президентських промов упродовж останнього року — по два рази це були президенти США і Польщі і ось 5 квітня президент України Володимир Зеленський. Тож місце для заключної промови Анджея Дуди та Володимира Зеленського було обрано справді символічне.

Саме таким був і візит Володимира Зеленського до Польщі 5 квітня. Це перший офіційний візит українського президента від початку повномасштабної війни. Так, він раніше вже відвідував Вашингтон, Лондон, Париж та Брюссель і зустрічався дорогою із цих поїздок із президентом Польщі Анджеєм Дудою у Ряшеві, але усі ті поїздки мали робочий характер і дізнатися про них можна було вже лише тоді, коли Зеленський публікував інформацію про те, що знаходиться в контрійсь зі згаданих столиць. Про візит до Варшави було відомо за два дні наперед. Оскільки це офіційний візит, то відбувався він із усіма відповідними почестями і дружина президента Олена Зеленська супроводжувала у ньому свого чоловіка. Вперше з часу повномасштабного вторгнення.

Читайте також: Спільним шляхом. Де Польща та Україна можуть стати корисні одна одній

Промови обох президентів на Замковій площі були сповнені поваги і декларували чимало намірів щодо спільної співпраці у майбутньому, не оминаючи «складні» теми. А в польсько-українських взаєминах такі є, зокрема повʼязані зі спільною історією. «Ми не боїмося говорити навіть на найскладніші теми нашої історії. Ми показали це нашим спільним візитом до Львова – на цвинтар львівських орлят і січових стрільців. Ми будуватимемо відносини між нашими народами на основі правди та взаємної довіри», – заявив під час промови Анджей Дуда. Спільне відвідання похованих у Львові польських та українських героїв під час візиту Анджея Дуди до Львова у грудні 2022 року засвідчило, що Україна та Польща знаходять шляхи до порозуміння навіть у найбільш нелегких темах. На черзі мабуть найскладніше із найскладніших історичне питання двосторонніх відносин — Волинська трагедія, але результати цього візиту показують, що і тут Польща та Україна здатні знайти шлях до порозуміння. Зокрема, премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що розмовляв із Зеленським про «трагічні вбивства на Волині».

«Росія не зможе перемогти Європу, якщо поляк та українець стоять пліч-о-пліч», — заявив у своїй промові Володимир Зеленський. Цей візит був наповнений подіями, аби зробити співпрацю між Україною та Польщею ще тіснішою. Зокрема, було підписано два меморандуми — щодо відбудови України та щодо спільного виробництва боєприпасів. Так, Polska Grupa Zbrojeniowa та українська компанія «Артем» спільно вироблятимуть танкові боєприпаси. Відповідно до положень угоди обидві сторони вирішили, що найближчим часом збудують нові виробничі лінії. Їх місцезнаходження також обиратимуть спільно. Окрім того, під час цього візиту Володимир Зеленський оголосив, що Польща і Україна погодили новий пакет військової допомоги, який включатиме бронетранспортери, системи ППО, міномети та інше необхідне Україні саме зараз озброєння.

Під час зустрічі із премʼєр-міністром Матеушем Моравецьким Володимир Зеленський також обговорив ввезення українського зерна до ЄС через Польщу. В останні місяці польські фермери скаржилися, що українське зерно дестабілізує ринок Польщі. Напередодні неподалік Грубешова, що за 5 км від кордону з Україною, відбувся великий протест польських фермерів проти політики уряду та українського зерна.

У свою чергу Зеленський під час зустрічі заявив, що вихід знайдено. «Не може бути жодних складнощів між такими близькими партнерами та приятелями, як Україна та Польща», – сказав український президент.

Під час спільної прес-конференції президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Україна та Польща працюють над новим Договором про співпрацю між країнами. Тиждень вже писав про роботу двох урядів над цим документом. У Польщі не одноразово вже згадували про нього, називаючи новим Єлисейським договором за прикладом Договору між Францією та Німеччиною 1963 року, який став ключовим для розвитку повоєнної Європи. Сильна Польща та Україна можуть стати новою опорою для сильної Європи і здається, цей візит Володимира Зеленського до Польщі був саме про це.