Зеленський підписав указ про призначення стипендій ім. Лук’яненка. Згадуємо історії стипендіатів, які утримувалися в полоні, або досі там перебувають

Суспільство
20 Грудня 2021, 19:45

Президент Володимир Зеленський підписав указ про призначення 14 стипендій імені Левка Лук'яненка. Відповідні документи опублікували на сторінці офіційного інтернет-представництва президента України №663/2021 та №662/2021 16 грудня цього року. 

Державну стипендію ім. Левка Лук’яненка засновано 2018 року, призначають її політв'язням, що утримуються у російському полоні та рік після звільнення з полону у розмірі трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Відповідно до підписаних указів, стипендію отримуватимуть на період незаконного затримання, утримання та протягом одного року після звільнення:

Емір-Усеїн Куку – кримськотатарський правозахисник, член Контактної групи Криму з прав людини, переслідуваний на окупованому півострові російськими спецслужбами. Є фігурантом ялтинської групи у справі "Хізб ут-Тахрір". У лютому 2016 російські силовики увірвались до активіста з обшуками й арештували. У листопаді 2019 його засудили до 12 років ув'язнення у колонії суворого режиму.

Сервер Мустафаєв – координатор громадського об'єднання "Кримська солідарність", кримськотатарський правозахисник, учасник другої бахчисарайської групи у справі "Хізб ут-Тахрір". У травні 2018 вдома у Сервера Мустафаєва провели обшуки та затримали його. У вересні 2020 йому винесли вирок – 14 років колонії суворого режиму.

Сейран Салієв – громадянський журналіст, активіст "Кримської солідарності", учасник другої бахчисарайської групи у справі "Хізб ут-Тахрір". Затриманий у жовтні 2017 року за звинуваченням в участі у "терористичній організації". У вересні 2020 разом з Сервером Мустафаєвим засуджений у ростовському суді до 16 років позбавлення волі у колонії суворого режиму.

Читайте також: Суд над ув’язненим журналістом Владиславом Єсипенко: сьогодні відбудеться акція підтримки

Владислав Єсипенко – журналіст "Крим.Реалії", затриманий в окупованому Киму бойовиками за буцімто "роботу в інтересах спецслужб України" та зберігання в автомобілі "саморобного вибухового пристрою". У липні цього року журналісту висунули обвинувачення за статтями, що передбачають покарання у вигляді 18 років позбавлення волі. 13 грудня 2021 року сімферопольський суд продовжив Єсипенку строк утримання ще на три місяці.

Отримуватимуть стипендію протягом року після звільнення з російського полону: 

Станіслав Асєєв – журналіст, член Українського PEN-центру, колишній бранець так званої "ДНР", із 2017 року та протягом більш ніж двох років перебував у полоні у в'язниці "Ізоляція", що в Донецьку, за звинуваченням у "шпигунстві". Звільнений у ході обмінів у грудні 2019 року.

Віталій Буянов – цивільний житель Алчевська, колишній політув'язнений так званої "ЛНР" – бойовики засудили його до 12-ти років ув'язнення нібито за "державну зраду", провів у полоні 4,5 років.

Анатолій Ковальський – організатор та активіст руху "Євромайдан-Крим", 9 березня 2014 року затриманий так званою "самообороною" на сімферопольському вокзалі, перебував у полоні 11 днів.

Ігор Козловський – науковець та громадський діяч з Донеччини, затриманий у січні 2016 року в Донецьку бойовиками так званої "ДНР" за підтримку Майдану та проукраїнську позицію. Звільнений у ході обмінів у грудні 2017 року. Під час полону в його підтримку організували флешмоб #freekozlovskyy.

Ігор Мовенко – активіст, затриманий в окупованому Росією Криму у грудні 2016 року. У травні 2018 севастопольський суд засудив Мовенка до 2 років загального режиму нібито за екстремізм та заклики до вбивства представників так званої "самооборони". У червні того ж року суд змінив вирок на умовний, після чого Ігор Мовенко виїхав з Криму.

Анастасія Мухіна – активістка з Луганщини, у лютому 2018 ув'язнена бойовиками так званої "ЛНР" за розповсюдження проукраїнських листівок. Була засуджена до 16 років ув'язнення, звільнена з полону під час обміну у грудні 2019 року.

Олена Сорокіна – активістка із Первомайська, Луганської області, затримана у 2018 році за розклеювання проукраїнських листівок. Повернулась на підконтрольну територію під час обмінів у грудні 2019. Відома історією про футботку із надписом "Моя держава Україна", яку малювала в підвалах так званої "ЛНР".

Олександр Тимофеєв цивільний житель Донеччини, затриманий бойовиками так званої "ДНР" нібито за шпіонаж для СБУ й засуджений за це "верховним судом" до 14 років позбавлення волі. Повернувся на підконтрольну територію України в ході обмінів у грудні 2019 року.

Читайте також: Бойовики змусили зізнатися в "шпигунстві" журналіста Асєєва​

Марина Чуйкова  медсестра з Донеччини, затримана бойовиками "ДНР" у березні 2018 року за нібито "шпіонаж на користь України" та передачу інформації СБУ. В серпні 2019 жінці дали 11 років позбавлення волі. Звільнена в ході обмінів у грудні 2019 року.

Андрій Щекун  організатор та активіст "Євромайдану-Крим". Разом із Анатолієм Ковальським викрадений 9 березня 2014 року із вокзалу в Сімферополі так званою "самообороною". 20 березня вивезений із Криму та обміняний на російських диверсантів.