Загострення ситуації в Сирії розпочалося в ніч на 10 лютого, коли Ізраїль збив над своєю територією іранський безпілотник. Тель-Авів розцінив ситуацію із проникненням як порушення суверенітету країни, тому завдав авіаудару по базі в Сирії, де, ймовірно, був розташований центр управління іранськими дронами.
У відповідь сирійська Протиповітряна оборона відкрила вогонь по ізраїльському винищувачу F-16, унаслідок чого він розбився. Водночас пілоти встигли катапультувалися, проте отримали травми й були госпіталізовані.
Через відповідні дії з боку Сирії Ізраїль уже вдруге завдав удару по країні. За даними ізраїльської армії, об’єктом атаки були 12 цілей, зокрема, три батареї ППО і чотири іранські цілі, що є частиною військової присутності Ірану в Сирії. Військові також додали, що під час атаки були запущені зенітні ракети в напрямку Ізраїлю, що викликало спрацьовування сирен повітряної тривоги.
Крім того, 10 лютого Ізраїль закрив частину повітряного простору. Так, усі польоти на північ від Шфаїмі (20 км на північ від Тель-Авіва) були заборонені.
Тиждень.ua зібрав реакцію світу на інцидент.
Ізраїль
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що відповідальність за збитий ізраїльський літак F-16 у Сирії лежить на Ірані та Сирії. За його словами, Ізраїль не дозволить Ірану встановити військову присутність у Сирії.
Нетаньяху наголосив, що втрата ізраїльського винищувача сталася внаслідок "масованого обстрілу" сирійськими силами протиповітряної оборони.
"Ізраїль вважає Іран та Сирію відповідальними за сьогоднішню агресію <…> Ми будемо робити все необхідне для захисту нашого суверенітету і безпеки", – повідомив глава ізраїльського уряду.
Він також заявив, що авіаудари по іранських і сирійських цілях є частиною захисту країни від нападу і спроб порушити суверенітет.
I have been warning for some time about the dangers of Iran’s military entrenchment in Syria. Iran seeks to use Syrian territory to attack Israel for its professed goal of destroying Israel. pic.twitter.com/bfWinriX3h
— PM of Israel (@IsraeliPM) 10 февраля 2018 г.
Так, Ізраїль розцінює проникнення іранського безпілотника на ізраїльську територію як порушення суверенітету. Тому сили Ізраїлю у відповідь збили БПЛА і завдали удару по командному пункту, з якого був запущений апарат, а також по інших іранських і сирійських цілях, які "загрожували".
"Це наше право і наш обов'язок, ми і надалі будемо захищати себе в міру необхідності. Нехай ніхто не помиляється щодо цього", – наголосив він.
Крім того, прем’єр-міністр додав, Ізраїль "недвозначно пояснив", що він "продовжить ліквідувати будь-яку спробу поцілити в нас".
США
Державний департамент США
Представниця Держдепу Хізер Нойерт заявила, що Тегеран несе відповідальність за інцидент на кордоні між Сирією та Ізраїлем.
"США глибоко стурбовані ескалацією напруженості в районі ізраїльського кордону, і рішуче підтримують право Ізраїлю на самооборону", – заявила дипломатка.
Відомство також закликало сторони припинити дії, що "підривають мир і стабільність".
Білий дім
Прес-секретар президента США Дональда Трампа Сара Сандерс висловила підтримку Ізраїлю щодо ситуації в Сирії та заявила, що Вашингтон визнає його право на захист своєї території.
"Ізраїль є вірним союзником Сполучених Штатів, і ми підтримуємо його право захищати себе від підтримуваних Іраном сирійських і ополченських сил на півдні Сирії. Ми закликаємо Іран і його союзників припинити провокаційні дії і домагатися миру в регіоні", – йдеться в повідомленні.
У Адміністрації Трампа також закликали Іран "припинити провокації" і діяти в напрямку встановлення миру.
Пентагон
Представник Міністерства оборони США Адріан Ренкін Галловей підтримав нанесення Ізраїлем авіаударів по іранських об'єктах у Сирії.
"Ізраїль є нашим найближчим партнером із безпеки в регіоні, і ми повністю підтримуємо право Ізраїлю захищати від загроз свою територію і свій народ", – заявив він.
Водночас Галловей зазначив, що США не причетні до проведеної Ізраїлем військової операції.
"Ми поділяємо загальну стурбованість <…> і ми прагнемо до більшої міжнародної рішучості в протидії згубної діяльності Ірану", – додав Галловей.
Росія
Прем’єр-міністр Нетаньяху обговорив ситуацію із російським президент Владіміром Путіним. Так, у Москві закликали уникати будь-яких кроків, які могли б призвести до нового витка небезпечного протистояння в регіоні.
Водночас Нетаньяху заявив Путіну про "право і обов’язок" єврейської держави захищатися.
У ході розмови лідери держав домовилися продовжити координацію між військовими двох країн, щоб уникнути конфліктних ситуацій.
ООН
Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш закликав всі сторони конфлікту в Сирії негайно припинити дії, що призводять до нарощування напруженості в країні.
"Генсек закликав всі сторони до негайної і безумовної деескалації насильства і прояву стриманості", – йдеться в заяві.
Крім того, як зазначається, що Гутерріш "уважно стежить за викликаючою тривогу військової ескалацією в Сирії і небезпечним розвитком ситуації в районі кордонів".