Збитий ізраїльський винищувач у Сирії. Реакція світу на інцидент

11 Лютого 2018, 18:28

Загострення ситуації в Сирії розпочалося в ніч на 10 лютого, коли Ізраїль збив над своєю територією іранський безпілотник. Тель-Авів розцінив ситуацію із проникненням як порушення суверенітету країни, тому завдав авіаудару по базі в Сирії, де, ймовірно, був розташований центр управління іранськими дронами.

 

У відповідь сирійська Протиповітряна оборона відкрила вогонь по ізраїльському винищувачу F-16, унаслідок чого він розбився. Водночас пілоти встигли катапультувалися, проте отримали травми й були госпіталізовані.

 

 

Через відповідні дії з боку Сирії Ізраїль уже вдруге завдав удару по країні. За даними ізраїльської армії, об’єктом атаки були 12 цілей, зокрема, три батареї ППО і чотири іранські цілі, що є частиною військової присутності Ірану в Сирії. Військові також додали, що під час атаки були запущені зенітні ракети в напрямку Ізраїлю, що викликало спрацьовування сирен повітряної тривоги.

 

 

Крім того, 10 лютого Ізраїль закрив частину повітряного простору. Так, усі польоти на північ від Шфаїмі (20 км на північ від Тель-Авіва) були заборонені.

 

Тиждень.ua зібрав реакцію світу на інцидент.

 

 


 

Ізраїль

 

 

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що відповідальність за збитий ізраїльський літак F-16 у Сирії лежить на Ірані та Сирії. За його словами, Ізраїль не дозволить Ірану встановити військову присутність у Сирії.

 

Нетаньяху наголосив, що втрата ізраїльського винищувача сталася внаслідок "масованого обстрілу" сирійськими силами протиповітряної оборони.

 

"Ізраїль вважає Іран та Сирію відповідальними за сьогоднішню агресію <…> Ми будемо робити все необхідне для захисту нашого суверенітету і безпеки", – повідомив глава ізраїльського уряду.

 

Він також заявив, що авіаудари по іранських і сирійських цілях є частиною захисту країни від нападу і спроб порушити суверенітет.

 

 

Так, Ізраїль розцінює проникнення іранського безпілотника на ізраїльську територію як порушення суверенітету. Тому сили Ізраїлю у відповідь збили БПЛА і завдали удару по командному пункту, з якого був запущений апарат, а також по інших іранських і сирійських цілях, які "загрожували".

 

"Це наше право і наш обов'язок, ми і надалі будемо захищати себе в міру необхідності. Нехай ніхто не помиляється щодо цього", – наголосив він.

 

Крім того, прем’єр-міністр додав, Ізраїль "недвозначно пояснив", що він "продовжить ліквідувати будь-яку спробу поцілити в нас".

 


 

США

 

Державний департамент США

 

 

Представниця Держдепу Хізер Нойерт заявила, що Тегеран несе відповідальність за інцидент на кордоні між Сирією та Ізраїлем.

 

"США глибоко стурбовані ескалацією напруженості в районі ізраїльського кордону, і рішуче підтримують право Ізраїлю на самооборону", – заявила дипломатка.

 

Відомство також закликало сторони припинити дії, що "підривають мир і стабільність".

 

Білий дім

 

 

Прес-секретар президента США Дональда Трампа Сара Сандерс висловила підтримку Ізраїлю щодо ситуації в Сирії та заявила, що Вашингтон визнає його право на захист своєї території.

 

"Ізраїль є вірним союзником Сполучених Штатів, і ми підтримуємо його право захищати себе від підтримуваних Іраном сирійських і ополченських сил на півдні Сирії. Ми закликаємо Іран і його союзників припинити провокаційні дії і домагатися миру в регіоні", – йдеться в повідомленні.

 

У Адміністрації Трампа також закликали Іран "припинити провокації" і діяти в напрямку встановлення миру.

 

Пентагон

 

 

Представник Міністерства оборони США Адріан Ренкін Галловей підтримав нанесення Ізраїлем авіаударів по іранських об'єктах у Сирії.

 

"Ізраїль є нашим найближчим партнером із безпеки в регіоні, і ми повністю підтримуємо право Ізраїлю захищати від загроз свою територію і свій народ", – заявив він.

 

Водночас Галловей зазначив, що США не причетні до проведеної Ізраїлем військової операції.

 

"Ми поділяємо загальну стурбованість <…> і ми прагнемо до більшої міжнародної рішучості в протидії згубної діяльності Ірану", – додав Галловей.

 


 

Росія

 

 

Прем’єр-міністр Нетаньяху обговорив ситуацію із російським президент Владіміром Путіним. Так, у Москві закликали уникати будь-яких кроків, які могли б призвести до нового витка небезпечного протистояння в регіоні.

 

Водночас Нетаньяху заявив Путіну про "право і обов’язок" єврейської держави захищатися.

 

У ході розмови лідери держав домовилися продовжити координацію між військовими двох країн, щоб уникнути конфліктних ситуацій.

 


 

ООН

 

 

Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш закликав всі сторони конфлікту в Сирії негайно припинити дії, що призводять до нарощування напруженості в країні.

 

"Генсек закликав всі сторони до негайної і безумовної деескалації насильства і прояву стриманості", – йдеться в заяві.

 

Крім того, як зазначається, що Гутерріш "уважно стежить за викликаючою тривогу військової ескалацією в Сирії і небезпечним розвитком ситуації в районі кордонів".