Ви пам'ятаєте, як знаходили у батьків цілу купу чеків та квитанцій за сплату комуналки п'ятирічної, чи навіть десятирічної давнини? У дитинстві це здавалось кумедним, але коли ми подорослішали, то й самі складаємо у кишені чеки з магазину – про всяк випадок. Але чи потрібно зберігати чеки та квитанції у 2020 році? Якщо “так”, то скільки часу? Про все це – нижче.
Навіщо зберігати чеки та квитанції?
Чеки та квитанції підтверджують факт купівлі товару й оплату послуги. Тому, у випадку виникнення спорів, тільки ці документи допоможуть споживачеві довести свою правоту.
Наприклад, якщо споживач сплатив комунальні платежі, але через незрозумілу причину кошти не були зараховані. Тому, тільки маючи квитанції про оплату, він зможе уникнути пені та штрафів, і переказувати гроші на потрібний рахунок.
Але якщо квитанцій й інших документів, що посвідчують оплату споживача немає, і комунальники погрожують позовною заявою через заборгованість, допомогти сплатити комуналку швидко й без зайвих питань зможе Credit365. Цей сервіс мікрокредитування допоможе отримати онлайн кредит на картку до 20’000 грн за 15 хвилин, та вирішити любі грошові труднощі.
Які чеки та квитанції потрібно зберігати у 2020 році?
Згідно з думкою споживачів та працівників державних служб, у 2020 році слід зберігати чеки та квитанції:
- за сплату послуг (комунальні платежі, повернення мікрокредиту та банківської позики);
- за податкові платежі;
- за сплату адміністративних штрафів (порушення ПДР, виконавчі збори).
Законодавство не вимагає від споживачів зберігання чеків та квитанцій. Однак, експерти рекомендують берегти ці документи до витікання строку позовної давнини – 3 роки.
Щодо чеків за покупки в магазинах, на думку юристів по правах споживачів, їх потрібно зберігати протягом строку придатності товару.
Також, юристи радять бізнесу зберігати усі розрахункові документи з контрагентами. Це допоможе довести правоту в суді, якщо між юридичними особами виникне конфліктна ситуація.
Корисні поради щодо зберігання чеків та квитанцій у 2020 році
Це допоможе захистити права і доказати правоту навіть без судових засідань.
Що робити, якщо інформація на чеку стирається раніше строку зберігання?
Фотографувати чек або квитанцію та зберігати фото на смартфоні, комп'ютері. Але, потрібно сортувати ці файли, щоб можна було швидко знайти їх у потрібний момент.
Також, при сплатах через онлайн-банкинг чи термінали (наприклад, ПриватБанку), можна вказати свою електронну скриню та зберігати документи в хмарному сховищі.
Вимагайте чек, квитанцію або товарну накладну після покупки
Продавці не завжди видають чеки або інші документи, що засвідчують покупку (наприклад, на АЗС чи в маленьких магазинах). І якщо на автівці вийде з ладу паливна система через неякісне пальне, скарга без квитанції або чеку може не довести вину заправки й відшкодування збитку не буде.
Використовуйте надійні платіжні сервіси
Liqpay, Portmone й інші платіжні сервіси давно допомагають українцям надійно та швидко сплачувати послуги, купляти товари в інтернеті. І завжди надають квитанції після оплати. За свої послуги вони стягують комісію до 30 грн/платіж.
Але, через велику комісію, недосвідчені користувачі починають шукати в інтернеті сервіси, що пропонують зробити оплату послуг безкоштовно. І можуть натрапити на шахраїв, які вкрадуть гроші та зникнуть.