Завершення АТО. Що відомо про майбутнє Донбасу

20 Червня 2017, 14:27

Останніми днями однією з найважливіших тем в інформпросторі стала заява Секретаря Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олександра Турчинова про те, що на сході України потрібно завершити антитерористичну операцію (АТО) і перейти до нового формату захисту країни від гібридної війни з РФ. Тиждень.ua зібрав усе, що на сьогодні відомо про такий намір.

Що передбачає скасування АТО

Зокрема, у разі прийняття запропонованого нового законопроекту про "Особливості державної політики з відновлення державного суверенітету на Донбасі" передбачається створення Оперативного штабу з найширшими повноваженнями, куди увійдуть СБУ, ЗСУ, Нацполіція, Нацгвардія, ДСНС, а також визнання окремих районів Донецької і Луганської областей окупованими територіями.

Крім того, змінений формат АТО передбачає створення оновленої правової бази та надання президенту України право вводити надзвичайний або воєнний стан. Законопроектом планується зміна статусу оборони окупованих територій, а не механізму введення воєнного стану.

Реакція президента

Коментуючи заяву секретаря РНБО, президент України Петро Порошенко наголосив, що якщо скасувати АТО, то військові можуть втратити можливості захисту України, а також доручив розробити законопроект щодо реінтеграції Донбасу, де передбачено низку заходів для повернення окупованих територій України й визначення правового режиму. Ключовою позицією є реінтеграція цих територій. За його словами, у підготовці законопроекту беруть участь експерти, народні депутати. Крім того, законопроект базується на умовах, які закріплені у Мінських домовленостях.

Питання невідповідності АТО реаліям конфлікту

У свою чергу народний депутат, координатор руху «Інформаційне опір» Дмитро Тимчук заявив, що питання про невідповідність АТО реаліям конфлікту виникло вже давно, але останньою краплею став фактичний зрив Москвою Мінського процесу, коли з початку 2017 року Росія визнала «документи» «ЛДНР», ввела в окупованих районах Донбасу «рубльову зону», загребла українські підприємства під виглядом «націоналізації », а зараз розмірковує про подальшу інтеграцію «ЛДНР» в РФ. За його словами скасування режиму антитерористичної операції на сході України, дозволить на законних підставах використовувати українську армію для визволення території країни.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій зазначив, у 2014 році воєнний стан в Україні не ввели через необхідність проведення виборів, через що тоді Турчинов й ввів АТО. Він наголосив, що поміж усього, законопроект також повинен відкрити можливості для створення єдиного оперативного штабу, який має управляти не тільки всіма військовими підрозділами, але й місцевими військовими адміністраціями. Водночас законопроект про зміну формату АТО описує компромісний варіант і об’єднає як прихильників, так і критиків воєнного стану.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука запевнив, що про введення воєнного стану в законопроекті про переформатування АТО немає жодного слова.

Порошенко & Трамп. Узгодження реінтеграції Донбасу

19 червня Порошенко вилетів до США із робочим візитом, де планується зустріч із віце-президентом Майклом Пенсом та президентом Дональдом Трампом. Джерела "Нового фронту" повідомили виданню Insider про те, що глава української держави має погодити з американським лідером план реінтеграції Донбасу.

За планом, після повернення Порошенка із робочої поїздки до Сполучених Штатів проект закону буде обговорений на засіданні Ради національної безпеки та оборони.