Затримання і несподіване звільнення Саакашвілі. Що відомо на даний момент

5 Грудня 2017, 17:04

Уранці 5 грудня правоохоронці прийшли з обшуками у київське помешкання екс-очільника Одеської області і лідера "Руху нових сил" Міхеїла Саакашвілі. Після слідчих дій Служба безпеки України спільно з Генеральною прокуратурою у рамках кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 256 Кримінального кодексу України, затримали політика. Крім того, активісти спробували облаштувати барикади навпроти під’їзду будинку, в якому живе Саакашвілі, у результаті чого сталися сутички між прихильниками політика і силовиками.

Згодом активісти витягли Саакашвілі з автівки СБУ, після чого Саакашвілі виступив перед своїми прихильниками і разом з ними прийшов до будівлі парламенту.

Тиждень.ua зібрав усе, що відомо про затримання і несподіване звільнення Саакашвілі.

Деталі справи. Генпрокурор України Юрій Луценко на брифінгу повідомив, що екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі фінансував свої акції в Україні за рахунок злочинного угруповання Януковича, зокрема, Сергія Курченка.

"Встановлено, що особа наближена до Саакашвілі, а саме громадянин України Севаріон Донгадзе за узгодженням із самим Саакашвілі, звернувся через довірену особу до Сергія Курченка, що переховується від українських правоохоронних органів у місті Москва, з пропозицією установити стабільне фінансування діяльності Саакашвілі в обмін на інтереси членів злочинного угрупування. Нами зафіксовано отримання з російського боку до оточення Саакашвілі близько 500 тисяч доларів, приблизно половину сумми якої було вручено Северіону Донгадзе під контролем українських спецслужб. Тобто переписування номерів самих купюр і фіксацією самої операції передачі". – сказав він.

Луценко зазначив, що з правоохоронцями співпрацювали декілька українців, котрі знаходилися на території Москви, і дали закриті свідчення у рамках цього кримінального провадження.

Генпрокурор також оприлюднив запис розмови  Саакашвілі з «людиною Януковича», бізнесменом Курченком.

Також, правоохоронці під час обшуків у помешканні керівника Київського обласного відділення "Руху нових сил" Северіона Дангадзе виявили паспорт Саакашвілі який, за його словами, знаходиться чи то в президента, чи то в міністра внутрішніх справ. Насправді весь цей час він перебував у помешканні Дангадзе.

Зазначимо, що з аналогічною заявою Луценко виступив і у Верховній Раді.

Реакція світу. Посольство Сполучених Штатів Америки (США) закликало уряд України уникнути насильства у зв’язку із подіями довкола затримання Саакашвілі.

"Ми знаємо, що пана Саакашвілі було затримано, і в центрі Києва тривають протести. Ми закликаємо сторони розрядити напругу та уникати насильства", – повідомив прес-центр американського посольства у Twitter.

Крім того, у посольстві сподіваються, що слідство проведуть оперативно та відповідно до законодавства України.

Секретар Ради національної безпеки Грузії Давид Раквіашвілі заявив, що Україна має забезпечити фізичний захист.

"Події, що відбуваються в ці хвилини в Києві, є внутрішніми політичними процесами України, на які ми не можемо дати коментарі політичного змісту. Водночас в епіцентрі цих подій перебуває колишній президент Грузії, і це надає особливого навантаження цим подіям", – сказав Раквіашвілі.

"Сподіваємося, що фізичну захищеність Саакашвілі в цій складній обстановці буде забезпечено", – заявив він.

У Представництві Євросоюзу в Україні заявили, що слідкують за ситуацією щодо затримання Саакашвілі та сподіваються, що слідство відповідатиме вимогам українського законодавства.

"Ми в курсі того, що відбувається зараз з паном Саакашвілі. Ми також уважно слідкуємо за цим випадком і маємо надію, що слідство відбудеться вчасно і згідно усіх вимог закону", – сказали у Представництві.

Дипломати також закликали, органи влади України не допустити порушення основних прав Саакашвілі.

Не забарилася з реакцією і Москва. Прес-секретар президента Росії Дмітрій Пєсков заявив, що ситуація з Саакашвілі – "це головний біль України, якого й ворогу не побажаєш".

"Ми з цікавістю спостерігаємо в цілому за картиною того, що відбувається. Звичайно ж, це головний біль України, тут, напевно, такого й ворогу не побажаєш, я б так сказав. Хоча не вважаємо, звичайно, український народ ворогом", – сказав Пєсков.

Затримання активістів. Під час сутичок між прихильниками Саакашвілі та правоохоронцями на вулицях Трьохсвятительська та Костьольна поліція затримала та доставила до районних управлінь дев'ятьох осіб. Відомо, що частину затриманих уже відпустили.

Інформації щодо кількості постраждалих правоохоронців внаслідок цих сутичок наразі немає.

Водночас, прокуратура міста Києва розпочала кримінальне провадження за фактом перешкоджання народними депутатами України діям правоохоронців, які проводили затримання Саакашвілі. Відомості внесено до ЄРДР за ч. 2 ст. 343 КК України. Проведення досудового розслідування доручено ГУ СБУ в м Києві та Київській області. У прокуратурі наголошують, що в ході досудового слідства та за результатами аналізу відеозаписів буде встановлено тих, хто перешкоджав правоохоронцям і буде дано правову оцінку. Поки в прокуратурі утримуються від оприлюднення прізвищ народних депутатів, зазначаючи, що чекатимуть закінчення слідства.

Крім того, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков закликав Саакашвілі і його прихильників утриматися від провокацій і сутичок.

"Будь-який конфлікт має тільки законний шлях вирішення – поки не буде рішення суду – все, що відбувається, не знайде рішення. Саакашвілі зобов'язаний підкорятися вимогам закону, пройти законну процедуру і відповісти на висунуті звинувачення", – заявив Аваков.

Відповідь Саакашвілі. Звинувачення генерального прокурора України Юрія Луценка щодо зв'язків з членами угрупування колишнього президента України Віктора Януковича, в тому числі з екс-регіоналом-втікачем Сергієм Курченком Саакашвілі назвав "повною брехнею".

"Повна брехня. Я взагалі не знаю хто це такий. Цілковита брехня і фейк", – заявив Саакашвілі.

Крім того, екс-губернатор Одеської області підкреслив, що "реально, ці люди продають Украну".