Затримані “вагнерівці”. Зірвана операція СБУ чи фейк про зраду

19 Серпня 2020, 14:23

У ніч на 29 липня під Мінськом працівники правоохоронних органів Білорусі затримали понад 30 бойовиків іноземної приватної військової компанії. Вони виявилися найманцями російської ПВК “Вагнера”. Згодом Україна вимагала від Білорусі видачі своїх громадян, яких затримали там разом з іншими бойовиками. Але Мінськ передав всіх “вагнерівців” до Росії. Президент Володимир Зеленський назвав таке рішення “дивним та неприйнятним”.

 

 

Однак вже згодом спочатку “таємний агент НАБУ” Євген Шевченко у своєму пості на Facebook, а потім журналістка Яніна Соколова та редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов повідомили, що ймовірно, це все була спецоперація СБУ по затриманню “вагнерівців”, а зірвав її хтось із Офісу президента. 

 

Якою є версія про спецоперацію

 

Видання Цензор.НЕТ пише, посилаючись на свої джерела в правоохоронних органах, що понад рік тому СБУ почала операцію з розшуку та затримання 28 терористів, які проживають в РФ. Метою цієї операції було забезпечення правосуддя і поповнення "обмінного фонду" для наступного проведення обміну полоненими, який блокує Росія. У складі групи планували затримати двох осіб, які могли бути причетними до катастрофи малайзійського Boeing рейсу МН-17 під Торезом, людину, яка могла брати участь у знищенні Іл-76 в Луганському аеропорту, а також бойовика, ймовірно відповідального за збиття АН-26 поблизу Луганська. Дев’ятеро із 28 терористів  були громадянами України і використовували українські паспорти. 11 осіб з групи вже були в базі розшуку "Миротворець". Групу в ЗМІ назвали "вагнерівці", але, як стверджують у виданні,  у "Вагнері" ​​більшість із них не служили. Вони були найманцями, яким все одно за кого воювати. Під час вербування вони дали докладні свідчення про свої злочини на території України, які було зафіксовано на відео . 

 

За задумом українські спецслужби виявили терористів, а потім нібито запропонували їм вигідну роботу від імені російської приватної військової компанії "МАР". Ця ПВК займається вербуванням найманців на війні проти України, але засновники  її закрили в 2018 році. За легендою найманцям пропонувалося охороняти нафтові вишки у Венесуелі. 

 

Всього набрали групу з 33 осіб (крім 28 терористів були і випадкові люди). Згідно з озвученим в ЗМІ планом, водій Геннадій Кумпан повинен був перевезти всю групу 24 липня з Москви у Мінський аеропорт, не затримуючись у Білорусі взагалі. Звідти вони нібито повинні були 25 липня  вилетіти рейсом Мінськ – Стамбул до Туреччини. Як повідомлялося, за вигаданою причиною літак приземлили в Україні, де всю групу мали би затримати, після чого решта пасажирів та екіпаж продовжили би рух до пункту призначення. 

 

Чому “спецоперація” зірвалася

 

 

У матеріалі Цензор.НЕТ стверджують, що причетним до цього може бути особа з Офісу президента, яка мала доступ до інформації про операцію. Журналісти видання особливо підкреслюють роль голови ОП Андрія Єрмака, оскільки він був проти спецоперації. Він нібито аргументував це тим, що така операція може завадити перемовинам із РФ про черговий обмін полоненими. Тому Єрмак начебто попросив перенести її проведення на 30 липня, але на той момент “вагнерівці” були вже в дорозі. Саме через це їм довелося затриматися в Мінську. За день до вильоту бойовиків затримали білоруські правоохоронці, а згодом їх передали до РФ.

 

Після цього начальник ГУР Василь Бурба на нараді у президента нібито заявив про провал операції через зраду. Як стверджує видання, він вимагав тест на поліграфі для себе, Єрмака, першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Руслана Демченка та заступника глави ОП з питань оборони Романа Машовця. Але цього не сталося, а вже через день, 5 серпня, Президент Володмир Зеленський звільнив Бурбу та призначив на його місце Кирила Буданова.

 

Які наразі є докази достовірності цієї версії

 

 

Журналістка Яніна Соколова опублікувала записи розмов, на яких ймовірні “вагнерівці” зізнаються у  злочинах скоєних на Донбасі. Видання LB.ua стверджує, що за їхніми даними тривалість всіх записів складає близько 50 годин. Зокрема нібито зафіксовані моменти вербування агентом СБУ бойовиків Харітонова, Жмуріна, Сідорова, Бахтігараєва та Анохіна.

 

Як це пояснюють у ОП, ГУР та СБУ

 

 

Глава ОП Андрій Єрмак надав коментар для видання LB.ua. Він відмовився коментувати інформацію про ймовірний намір українських спецслужб провести спецоперацію, а також заперечив причетність українців до появи російських найманців у Білорусі напередодні президентських виборів в цій країні. На думку Єрмака йдеться про “добре продуману та сплановану дезінформаційну кампанію”. За його словами “комусь дуже хочеться зірвати припинення вогню на Донбасі”. 

 

Новопризначений начальник ГУР Кирило Буданов у інтерв’ю для Укрінформ заявив, що історія з “вагнерівцями” в Білорусі —  це спецоперація російських спецслужб. Він також заявив, що “лише необізнана  людина може повірити у казку, ніби цих «наївних» бойовиків могли обманом затягнути до Мінська”. 

 

В СБУ також встигли прокоментувати ситуацію. У прес-службі відомства зазначили, що повідомлення про участь СБУ у так званій «вагнерівській спецоперації» є фейком. Також підкреслювалося, що жоден співробітник Служби безпеки України не брав участі в розмовах із ймовірними бойовиками, які нібито зафіксовані на аудіозаписах.