Заступник Клімкіна йде у відставку через відтермінування зони вільної торгівлі з ЄС

13 Вересня 2014, 12:40

 «Заява, погоджена сьогодні у Брюсселі міністром закордонних справ Павлом Клімкіним, є для мене несподіванкою. Будуть, напевно, озвучені раціональні і практичні роз’яснення. Колись і проти нашої незалежності наводилися вагомі аргументи. Ухвалена заява шле неправильний сигнал усім: агресору, союзникам і, найважливіше, українським громадянам. Саме зараз наша економіка, як під час смертельної хвороби, має самостійно вирвати шанс на життя. Вибір не відкладається, інакше він – не вибір. Я прийняв рішення подати у відставку з посади заступника Міністра закордонних справ України і прошу Кабінет Міністрів України підтримати моє рішення. Хочу подякувати всім моїм дорогим колегам за працю, яка стала найкращою за всі роки сучасної дипломатичної служби України», – написав заступник Клімкіна.

Нагадаємо, що 12 вересня у Брюселі прийняли рішення відкласти імплементацію четвертого розділу Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що стосується зони вільної торгівлі, до 31 грудня 2015 року. Причиною такого рішення, за словами єврокомісара з торгівлі Карела Де Гюхта, є «дуже тяжкий стан економіки України».

Як відомо, 27 червня Україна і Євросоюз підписали економічну частину Угоди про асоціацію, яка передбачає створення зони вільної торгівлі. Політична частина угоди була підписана 21 березня.

Ратифікація угоди відбуватиметься у Верховній Раді та Європарламенті синхронно 16 вересня.

У Європарламенті заявили, що Угода про асоціацію між Україною та Євросоюзом може бути введена в дію з 1 листопада на тимчасовій основі за умови її ратифікації наступного тижня. Однак Росія вимагала внести зміни в текст угоди. Влада РФ пояснювала свої вимоги тим, що положення угоди становлять ризики для Росії. Росія хотіла, щоб Київ та Брюссель вилучили із зони вільної торгівлі понад 20% товарів. 11 вересня деякі ЗМІ повідомили, що РФ відмовилась від намірів вимагати внесення змін до угоди, проте пропонує Україні змінити порядок її виконання.

Тим часом, 12 вересня глава МЗС України Павло Клімкін заявив, що ЄС готовий продовжити дію автономних преференцій і залишити відкритим ринок для українських товарів на найближчу перспективу – до 2015 року.