Підприємства ДК "Укроборонпром" спершу мають зміцніти, хоча б отримати легітимну можливість залучати інвестиції! Для цього необхідно провести перший етап реформи – корпоратизацію, перетворення державних казенних підприємств у державні акціонерні товариства. А контроль за експортом озброєння має залишатися за державою. Про це йдеться в авторському матеріалі Михайла Морозова, заступника генерального директора «Укроборонпрому» з маркетингу та збуту, щодо впливу Постанови КМУ №1228 на воєнну промисловість країни.
За його словами, лише після цього доцільно говорити про дерегуляцію, але також – комплексно:
- прибрати обмеження з імпорту – прибуток не більше 3%
- прибрати узгодження експорту з Міністерством оборони. Так, це було необхідно у 2014, але зараз залишати можливість МОУ ветувати експорт продукції навіть тієї, яку міністерство не внесло в державне оборонне замовлення (мовляв, може, потім стане в нагоді) – неправильно!
- провести реформу ДСЕК (п'ятнадцять років тому я був кілька місяців керівником цієї Служби – все стало ще гірше і, головне, бюджет цієї структури як був злиденним, так і залишився);
- дати можливість МКВТС приймати кінцеві рішення. Збираються поважні люди – міністри або їхні заступники, годинами обговорюють найважливіші питання, голосують, приймають рішення, а ДСЕК говорить Комісії "спасибі" – порадившись з Міноборони, ми вирішили робити усе ж по-своєму.
І, за словами Морозова, тільки разом з цими й іншими реформами скасовувати Постанову №1228. Тоді держпідприємства зможуть опинитися хоч у приблизно рівних конкурентних умовах з приватними. Не можна в стратегічному секторі економіки приймати точкові односпрямовані рішення; здійснювати реформування необхідно виходячи з довгострокової стратегії.
«Але і в цьому випадку я залишаюся при своїй думці: мало забрати у "Укроборонпрому" функцію первинного узгодження ринків збуту. Її необхідно передати іншому відомству, наприклад тому ж ДСЕК, разом з накопиченою нами базою даних, компетентними людьми і збільшенням бюджету Служби. У цьому сенсі я залишаюся консерватором – контроль за експортом озброєнь повинен залишатися за державою. Саме для цього ми і реформуємо Укроборонпром. Щоб держава в особі Концерну могло ефективніше контролювати ринок озброєнь і керувати власними комплексом оборонних підприємств», – зауважив він.