Заручники війни. Чому молодь з ТОТ не може легально потрапити до України

Суспільство
16 Червня 2021, 19:49

15 червня ватажок "ДНР" Денис Пушилін  в одному з сепаратистських телеграм-каналів заявив, що відкриття всіх КПВВ навіть не обговорюється. Вже зараз вступники змушені перетинати кордон через Росію, бо немає альтернативних легальних способів дістатись підконтрольних територій. Нагадаємо, відповідно до чинного законодавства України за перетин кордону з порушенням встановлених норм та порушення порядку в’їзду та виїзду з непідконтрольних територій передбачений штраф. 

 

Читайте також: Вирватися за колючий дріт

 

Наразі Міністерство освіти і науки продовжило до 29 червня термін подання документів на спеціальні курси зі стипендіальним забезпеченням для реінтеграції молоді з ТОТ та допомоги їм при вступі в українські заклади. Курси запровадили цьогоріч, але через заборону перетину КПВВ на них записалося небагато випускників з окупованих територій. Крім цього, МОН звернулось до Державної прикордонної служби України із запитом щодо скасування від штрафів для дітей, що їдуть з ТОТ на навчання за програмами «Донбас-Україна» та «Крим-Україна». 

 

Водночас, директорка Східної правозахисної групи Віра Ластребова повідомила на своїй сторінці у Facebook, що має інформацію про те, що адміністрація ДПС надала лише усне розпорядження не штрафувати людей похилого віку, з інвалідністю, з тяжким станом здоров’я та вступників, які прямують на навчання. Однак це не офіційне рішення, на якому наполягає МОН. 

 

Читайте також: Мутації шкільного навчання у «ЛНР»

 

За фактом порушення прав дітей Прокурорами Департаменту щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). Встановлено, що з боку окупаційної адміністрації РФ в Донецькій області обмежується переміщення неповнолітніх на підконтрольну українському уряду територію. Фактично єдиною можливістю в’їзду і виїзду на підконтрольну територію дітей, які досягли 14-річного віку, але не встигли отримати паспорт громадянина України, є оформлення документів зразка РФ або так званих паспортів псевдореспубліки. Окрім того, такі дії порушують ст. 50 IV Женевської конвенції 1949 року про захисту цивільного населення під час війни. Досудове розслідування у кримінальному провадженні проводитимуть слідчі Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях.