Заручники Кремля. Реакція України на звільнення Умерова та Чийгоза

25 Жовтня 2017, 18:02

У середу, 25 жовтня, засуджених в окупованому Криму представників Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова Росія видала турецькій стороні.  За інформацією лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, по прибуттю в Туреччину Чийгоз та Умеров відправляться в Україну.

Низка політиків і дипломатів знала про цю майбутню подію ще декілька тижнів тому, бо протягом довго часу депутати різних міжнародних інституцій та організацій, провідні політики європейських країн, США, Канади і численних організацій кримськотатарської та української діаспори по всьому світові намагалися домогтися від Росії звільнення політичних в'язнів.

Тиждень зібрав реакцію українських політиків на цю подію.

Петро Порошенко

Фото Iryna Gerashchenko.

Президент України Петро Порошенко привітав звільнення кримських лідерів та подякував президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану за участь у цьому процесі.

"Радий звістці про те, що Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров нарешті на волі. Дякую Президентові Турецької Республіки за його зусилля у звільненні наших героїв, як ми домовилися у Нью-Йорку та Києві", – заявив Порошенко.

Він також додав, що питання звільнення політв'язнів і надалі залишатиметься серед пріоритетних під час переговорів зі світовими лідерами. 

Ірина Геращенко

Фото Iryna Gerashchenko.

Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко повідомила, що однією з умов ФСБ Росії було прохання про амністію від  Ільмі Умерова і Ахтема Чийгоза.

"Ще одна деталь: однією з передумов звільнення ФСБ виставляло, аби Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз написали прохання про помилування Путіну. Мустафа Джемілєв у розпачі в Страсбурзі, під час візиту президента Порошенка й розмови з ним сказав, що цього ніколи не буде. Ми пишаємося Чийгозом і Умеровим, вони дійсно незламні. І всі ці довгі дні украінська і турецька дипломатії робили все, аби не було ніяких передумов про челобітну, бо ці герої б ніколи нічого подібного Путіну не писали б", – повідомила вона. 

За її словами, про звільнення лідерів кримських татар було відоме ще декілька тижнів тому.

"Тільки одиниці знають, скільки переговорів Президента Порошенка за участі нашого дорогого Мустафи Джемілєва , скільки раундів зустрічей відбулося і в Нью-Йорку, де наша делегації ставила питання заручників як пріоритетне і президент просив свого турецького колегу Ердогана підключитися до звільнення, й під час закритих зустрічей президентів Порошенка й Ердогана в Києві", – додала Геращенко.

 Павло Клімкін

Пов’язане зображення

За словами міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, звільнення Умерова та Чийгоза це єдине, що зараз має значення.

"Ахтем та Ільмі вільні. Це головне. Всі слова і коментарі потім", – написав він.

Володмир Ар'єв

Результат пошуку зображень за запитом "володимир ар'єв"

Віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи Володмир Ар'єв заявив, що видача лідерів Меджлісу Туреччині, а не Україні, це черговий доказ нехтування Росією міжнародними законами та правами людей.

"Дуже радий бачити Чийгоза і Умерова на свободі! Але те що окупанти видали їх Туреччині, означає що Москва продовжує демонстративно ігнорувати вимоги України і світової спільноти звільнити всіх українських заручників зі своїх тюрем. Грубе порушення Росією міжнародного законодавства і прав людини триває. Тут без змін", – зазначив він.

Рефат Чубаров

Результат пошуку зображень за запитом "чубаров"

Голова кримськотатарського Меджлісу Рефат Чубаров привітав "зі свободою" своїх колег Умерова та Чийгоза та наголосив, що й надалі продовжуватиме роботу по звільненню інших кримських татар.

"Звільнення всіх політв'язнів Криму було і залишається одним із головних завдань Меджлісу кримськотатарського народу на етапі тимчасової окупації Криму Російською Федерацією. Ми продовжуємо робити і далі все можливе і більше того, щоб радість звільнення увійшла в кожну кримськотатарську родину, запанувала над усім Кримом", – заявив голова Меджлісу.

Крім того, він додав, що у звільнення політв'язнів Кремля брали участь багато людей і в різних країн, а саме – депутати Європарламенту, ПАРЄ, ПА ОБСЄ, інших міжнародних інституцій, українських дипломатів, провідних політиків європейських країн, США, Канади і численних організацій кримськотатарської та української діаспори по всьому світові.

"Висловлюю щиру подяку всім міжнародним партнерам та небайдужим людям, які виступають на підтримку кримськотатарського народу, негайної деокупації Криму та відновленню державного суверенітету України на півострові", – подякував він.