Заради життя. Хто такі Праведники народів світу з України

Історія
6 Березня 2019, 17:45

6 березня Європа відзначає День пам'яті Праведників народів світу. Два найбільш відомих Праведника — Оскар Шиндлер, про якого Стівен Спілберг зняв оскороносний фільм Список Шиндлера, та Рауль Веленберг, шведський дипломат, який врятував в Угорщині тисячі євреїв, а після був арештований та закатований радянською владою.

 

Крім них, є 26973 Праведника народів Світу з 44 країн. Згідно з законом держави Ізраїль, звання Праведника надається Меморіальним комплексом історії Голокості Яд Вашем з 1953 року. Звання Праведник народів світу — це державне звання, яке надається людям, що ризикуючи життям рятували євреїв у роки Голокосту. Такий подвиг у Європі у 1939-1945 роках карався ув'язненням чи стратою, а на окупованих територіях України карався німецькою адміністрацією стратою — тих, кого рятували, рятівників та їх родин. На медалі, яку отримають Праведники, написана фраза з Талмуду: “Той, хто рятує одне життя, рятує увесь світ”.

 

В Україні це почесне звання отримали 2619 людей станом на початок 2019 року. Саме вони є одним з важливих моментів української самоідентифікації як проєвропейської нації, та впливовим важелем іміджу на міжнародній арені.

 

Серед українських Праведників народів світу — люди різних соціальних та етнічних груп, віпросповідань, професій тощо. Крім етнічних українців, це українські вірмени, поляки, білоруси, росіяни тощо.

 

Читайте також: Аннетт В’євйорка: «Ми не знаємо, які питання майбутнє поставить щодо Голокосту»

 

Неписьмений Антон Сухінський, який підтримував переписку з врятованими з родини Цайгер, мальючи їм квіточки замість листа. Лікар та директор дитячого будинку у Києві Ніна Гудкова. Хуторяни Вовкотруби, що врятували декілька єврейских родин від погрому та масових вбивст євреїв міста Золочів. Партизанка Ніна Богорад, яка допомогала втікачу з концтабора Уманьска Яма, єврею Якову, та після війни стала його дружиною. Родина Глаголєвих: їх батько, Олександр, священик та фахівець з давньо-іудейської віри був запрошеним експертом на “справі Бейліса” та зупинив погром, та був духовником родини Булгакових, а онук Миколай Глаголєв врятував у роки Голокосту пять єврейських жінок.

 

Рятували як знайомих та членів родин, так і зовсім незнайомих людей, які втікли від розстрілів чи з концтаборів. Рятували, переховуючи у будинках, підвалах, на дахах, допомагаючи родити фальшиві документи, тощо. Якщо переховували у себе — кормили, одягали, бо часто врятовані приходили без особистих речей. Кожна історія може бути екранізована чи стати основою для художнього роману.

 

Попри більш ніж 1,5 млн загиблих на території України євреїв, лише до 2619 українців мають високе звання Праведника народів Світу. Тоді як серед поляків Праведників 6863, серед голландців — 5669, серед французів — 4056.  Таким чином, Україна сьогодні посідає лише 4 сходинку за кількістю Праведників народів Світу.

 

Читайте також: Як голокост став «Голокостом»

 

Причини того, що країна з найбільшою кількістю єврейського населення в Європі не на першому місці по визнаним випадкам героїзму — у роках комуністичної влади, яка замовчувала історії злочинів та подвигів часів Голокосту, та, на рівні з німецькою фашистською владою знищувала сліди існування єврейського народу: руйнувала синагоги, кладовища, хедери тощо. Попри те, що випадків рятування євреїв по всій території України було дуже багато. Навідь, на Заході є містечко Яруга — одне з небагатьох у світі містечок, де у 1941-44 роках майже усі євреї були врятовані місцевим населенням, за даними Єврейського фонду України.

 

Але люди не наважувалися розповідати про свої подвиги у країні з п'ятою графою у паспорті. Також, самі Праведники — люди виняткової скромності, що є ще однією причиною їхнього мовчання.

 

Наприклад, Праведниця народів світу Ніна Гудкова. Вона була директором дитячого будинку в окупаованому Києві, та врятувала багато єврейських дітей, переховуючи їх серед декількох десятків маленьких утриманців. Її родина дізналася про подвиг Гудкової лише після її смерті. На початку 1990-х врятований хлопець, Василь Михайловський, звернувся до Яд Вашем, та держава Ізраїль визнала Ніну Праведницею.

 

Або родина Праведників народів світу Дідух з села Трійця Львівської області. Вони врятували чотирьох євреїських братів Печеник – Елімелеха, Шміля, Якова та Йозефа. Після війни двоє з братів емігрували до Ізраїлю, двоє — до США. С 1960-х родини Печеник та родина Дідух поновили  контакт, почалася активна переписка. Але Стефанія Петрушко (Дідух), разом з батьками Андрієм та Анелею, визнані Праведниками народів Світу лише у 2013 році.

 

Не завжди вдавалося врятуватися самим рятівникам. Так, Олена Григоришина з села Шешори рятувала єврейську дівчину Донію Розен. Через війну у розшук потрапила сама Олена, яку звинуватили у переховуванні єврейки. Донія Розен врятувалася, емігрувала до Ізраїлю. Нажаль, після війни вона так і не знайшла Олену, але написала книгу “Мій друг — ліс”, та увіковічнила ім'я Олени як Праведниці народів Світу.

 

Читайте також: Дефальсифікація історії

 

Сама історія активного визнання українців Праведниками народів Світу розпочинається лише у роки незалежності. На початку 1990-х лише декілька сотен дерев з іменами українців були висаджені на Алеї Праведників у Ієрусалимі, де за традицією кожному герою присвячується одне дерево. Зараз їх — 2619, і іхня кількість щорічно зростає, бо до Яд Вашему надходять все нові та нові факти про врятованих.

 

В Україні декілька организацій сьогодні займаються питаннями Праведників у різних аспектах. Серед них — ініциатива віце-президента Всесвітнього єврейського конгресу Бориса Ложкіна та Єврейської конфедерації України – “Праведники твого міста”. ЇЇ суть — в заохоченні міської влади до перейменування вулиць на честь Праведників народів Світу. Всеукраїнська єврейська рада надає звання Праведників України. Також, в Україні є окреме званн Праведник Бабиного Яру — для тих, хто рятував євреїв з Бабиного Яру. Величезну роботу робить Інститут Юдаїки під керівництвом Леоніда Фінберга. Увіковічнення історії Праведників народів Світу є одним з завдань Меморіального центру Голокосту Бабин Яр.

 

Фонд Стівена Спілберга Шоа та фонд Віктора Пінчука проводили документування спогадів Праведників та свідків Голокосту. 2006 року Сергій Буковський зняв стрічку “Назви своє ім'я”, з фрагментами інтерв'ю Праведників. Режисер Марина Дубровіна знімає серіал про Праведників народів Світу. Документацією історій Праведників займається проект «Слово Праведника», який зняв одноіменний багатосерійний документальний фільм з інтерв'ю Праведників з Вінницької, Київської, Львівської областей тощо.

 

Найбільш актуалізована база українських Праведників народів Світу та їх родин є у Яд Вашем в Єрусалимі. Актуалізувати контакти в Україні можливо через такі благодійні организації, як Хесед чи Бнай Бріт, серед завдань яких — допомога як євреям похилого віку, так і Праведникам народів світу.