Запобігти втягуванню дітей у збройний конфлікт: чи достатньо тільки звернення до ЮНІСЕФ?

Суспільство
10 Серпня 2021, 12:25

На своїй сторінці у Facebook вона написала, що на окупованих територіях Донецької та Луганської областей проводиться системна політика мілітаризації дітей. “Окупаційні адміністрації перепрофілюють навчальні заклади середньої освіти в кадетські корпуси військового і козацького типу, впроваджуючи компонент, який базується на принципах пропаганди ідеології, спрямованої на формування стійкого негативного ставлення до України, а також нав’язування визначених принципів віросповідання. На тимчасово окупованій території Луганської області наразі функціонує 33 кадетських класи, де посилено вивчаються предмети військової підготовки та російського православ’я, а учні зобов’язані носити військово-кадетську форму”.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини пояснила, що дії окупаційної адміністрації порушують права дітей, закріплені у статті 8 Конвенції ООН про права дитини, якою передбачено збереження індивідуальності, включаючи громадянство, ім'я та сімейні зв'язки та не допускається протизаконне втручання, а також у статті 29 Конвенції, згідно з якою освіта дитини має бути спрямована на підготовку дитини до свідомого життя у вільному суспільстві в дусі розуміння, миру, терпимості.  

На початку серпня у так званій “ДНР” спалахнув гучний скандал. Так званий голова “громадської палати” Олександр Кофман заявив, що 87% молоді не пов’язують свою долю з республікою. “У нас багато молоді, але при цьому основна маса — ті, які не беруть участь в громадському житті, у якихось процесах, вони хочуть поїхати”,- заявив він. Також на окупованих територіях спостерігається постійних дефіцит військових кадрів- місцеві неохоче  вдягають камуфляж, попри запропоновані пільги та виняткові умови. Тому, ймовірно, відкриття спеціальних класів та цілих закладів має вирішувати обидві проблеми: мілітаризована молодь з більшою вірогідністю залишиться в окупації і поповнить ряди бойовиків.  

Читайте також: Як окупанти мілітаризують дітей в ОРДЛО

“Окупаційна влада робить все можливе для того, аби ментально і фізично від’єднати від нас українців, що живуть на тимчасово окупованих територіях. Особливий наголос робиться на зомбуванні і мілітаризації молоді- вважає голова Правозахисної Коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі” Володимир Щербаченко. – Мілітарна спеціалізація класів демонструє ту роль, яку українцям з окупованих територій відводять російські куратори і керівники окупаційних адміністрацій. Їх готують воювати і бути вбитими”.

Правозахисник стверджує, щов умовах економічного занепаду цих територій у тамтешньої молоді вибір невеликий: або еміграція, або життя у злиднях, або – у “військо” і бути вбитим. “Це територія занепаду і розчарування. Всі, хто мають можливість, звідти тікають. В цих умовах українська влада мала б робити значно більше, аби привабити місцеву молодь в Україну, – впевнений Щербаченко. –  Звернення Людмили Денисової до ЮНІСЕФ – це добре. Але було б добре, аби держава робила щось більш дієве. Програми молодіжного обмінів для дітей з окупованих територій, літні табори, спільні програми з громадськими організаціями з протидії пропаганди на молодь на окупованих територіях. Це звичайно складніше, аніж писати звернення в ООН. На жаль, до цього у влади руки не доходять”.